Vlanderon ile ihtiyacınız olan her şeye tek bir yerde sahip olacaksınız. 

Rekabet Avantajı

Paylaş

Her üretim şirketinin farklı bir tarzı ve üretim skalası vardır. Rekabet avantajı işte bu noktada devreye giren bir durumdur. Üretilen ürünün daha düşük bir fiyata mal edilmesi rekabet avantajını ortaya çıkarır. Bir mal veya hizmetin daha düşük fiyatla daha kaliteli üretilmesi rekabet avantajını ve üstünlüğünü sağlayan şartları oluşturur. Rekabet avantajıyla üretim yapan bir firma rakiplerinden daha iyi şartlara sahip olan ürünleri üretmiş olacaktır. Bu işleyişi uygulayan bir firma, rakiplerine oranla daha fazla satış yapacak ve daha fazla ses getirecektir. Rekabet avantajını ortaya çıkaran faktörler ise maliyet yapısı, markalaşma, ürün tekliflerinin kalitesi, dağıtım ağı, fikri mülkiyet ve müşteri hizmetleridir.

Rekabet Avantajı Nasıl Sağlanır?

Rekabet avantajı sağlama konusunda birtakım işleyişler gerekir. Rekabet üstünlüğünü sağlamak için yarar, hedef piyasa ve rekabet edilen firmaların belirlenmesi gerekir. Rekabet üstünlüğü sağlamanız için müşterilerinizin gerçekten ihtiyaç duyduğu ürünleri sunmanız gerekir. Bu ürün müşterinize fayda sağlamalı ve öncelikli olan bir ihtiyacı karşılamalıdır. Ürününüz ne kadar kaliteli olursa olsun bu ürüne müşterilerinizin ihtiyacı yoksa bu anlamda rekabet avantajı sağlamanız imkansız olacaktır. Müşterilerinizin ihtiyaç duyduğu bu ürünleri günümüz teknolojilerini değerlendirerek belirlemeniz ve bu tespitlerin doğru olması sizleri rekabet üstünlüğü konusuna götürecektir.

Rekabet Avantajı Sağlamada Hedef Piyasanın Önemi

Rekabet avantajı sağlama konusunda hedef piyasanın önemi büyüktür. Müşterilerinizin neyi talep ettiğini bilmeniz ihtiyaçlarını karşılama açısından sizlere destek sağlayacaktır. Bu alanda hedef piyasayı takip etmeniz ve bu piyasayı nasıl aşağı düşüreceğiniz konusu sizler için rekabet avantajı sağlayacaktır. Rekabet yaptığınız işletme sayıları beklediğinizden daha yoğun veya daha az olabilir. Bu araştırmaları yapmak sizlerin gerçek rakiplerinizi belirlemenizi sağlayacaktır. Rakiplerinizin konumu sizlerin müşteri ihtiyacını karşılayıp karşılayamayacağınızı belirler.

Rekabet avantajını sağlamanız iş adımlarınızı daha gelişmiş şekilde atmanıza etmen oluşturur. Hedef kitlenizdeki müşterilerinizin rakiplerinize bakış açısı, onları benimsemesi, alışveriş deneyimleri ve beklentilerine cevap alıp alamamaları sizlerin rekabette öne çıkmanızı sağlayacak olan etmenlerdir. Müşterilerin sizlerin ürün ve hizmetlerinizi tercih etmesi rekabette üstün oluşunuzu da ortaya çıkaracaktır. Bu alanda doğru araştırmayı yapmanız hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacaktır.