Vlanderon ile ihtiyacınız olan her şeye tek bir yerde sahip olacaksınız. 

Müşteri Temsilcisi

Paylaş

Müşteri temsilcisi müşteriye cevap veren kişi anlamı taşır. Günümüzde müşteri temsilcisi kavramı çalışılan iş dalına göre değişim gösteriyor. Bazı sektörlerde müşteri temsilcileri müşterilerin şikayet, öneri ve ihbarlarını dinlerken bazı sektörlerde ise müşteri temsilcileri müşterileri ziyaret etmekten sorumlu olan kişileri oluşturuyor.

Müşteri hizmetleri temsilcisi için başka bir kelime de çağrı merkezi temsilcisidir. Görevleri, diğer şeylerin yanı sıra, dikkatle dinlemek ve uygun bir ses seviyesinde konuşmaktır. Müşteri temsilcileri, ürünlerinin reklamını yapmak için şirketler adına konuşan pazarlamacılar rolünde de hareket edebilir. Bir işletme, müşteri temsilcilerini gemiye alarak müşterilere ulaşmak isteyebilir.

Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi

Bir şirket veya işletmedeki müşteri temsilcileri, gelen çağrıları alır ve müşteri sorunlarını, önerilerini ve isteklerini değerlendirir. Kayıt yapmaya yetkili müşteri temsilcileri müşterilerin sorularını yanıtlamaktadır. Çağrı merkezinde çalışan müşteri temsilcisi tüm temsilciler gibi temiz ve sade bir Türkçe ile konuşmakta ve soruları yanıtlamaktadır.

Banka Müşteri Temsilcisi

Bankalarda çalışan ve müşteri temsilcisi olarak görev yapan kişiler, müşterilerin bankalarla ilgili yapmak istediği işlemlere cevap veren kişileri oluşturur. Bankaların telefon şubelerinde görev yapan kişiler, müşterilere öneri, talep, itiraz veya işlem iptali gibi geniş bir hizmet yelpazesi ile yardımcı olmaktadır. Bu bölümdeki müşteri temsilcileri, müşterilere resmi ve nazik bir üslupla hitap etmelidir.

Kurum Müşteri Temsilcileri

Kurumlarda da tıpkı diğer özel sektörlerde olduğu gibi müşteri temsilcileri görev yapmaktadır. Bazen santral görevlisi bazen de danışman olarak görev yapan müşteri temsilcileri, müşteri deneyimi ve katılım stratejisibde kilit oyuncular olabilir. Kurum müşteri temsilcileri de özel sektörlerde olduğu gibi müşterilerin öneri, istek, destek ve beklentilerini karşılama adına çalışmalar yapmaktadırlar. Ayrıca müşteri sorunlarını kaydetme ve çözme görevini de üstlenirler. Bu sayede siz ve müşterileriniz arasında bir köprü görevi görürler. Sonuç olarak, müşteri temsilcileri, müşterilerin yaşayabileceği sorunları çözmede sahip olduğunuz en önemli kişilerdir.