Vlanderon ile ihtiyacınız olan her şeye tek bir yerde sahip olacaksınız. 

Instagram Kılavuzu

Paylaş

Instagram, milyonlarca kullanıcı tarafından günün her saati kullanılan bir sosyal medya uygulamasıdır. Kendini sürekli olarak yenileyen Instagram, kullanıcılarına en iyi hizmeti sunmak için çalışır.  

Instagram

Bu kılavuz, Instagram hesabınız ile ilgili ihtiyaç duyulabileceğiniz tüm bilgileri içerdiği için her konuda yardımınıza koşabilmektedir.

Instagram Güncel İstatistikler 2021

Her gün yüz binlerce insanın uzun saatler geçirdiği Instagram, sosyal platformlar arasında en çok sevilen ve tercih edilen mecralardan biridir. Gün geçtikçe daha çok kullanıcıya ev sahipliği yapan Instagram’ın yıllar geçtikçe kullanıcılar tarafından günlük kullanım süresi de artmaktadır.2021 yılı ile birlikte insanların Instagram güncel istatistikleri günlük ortalama 30 dakikayı geçmiştir. Bu süre, 2019 yılına kıyasla neredeyse 4 dakikalık bir artış göstermiştir. Kulağa çok büyük bir artış gibi gelmese de bu süre yüzdeliğe vurulduğunda %13.8 gibi bir sıçramaya tekabül eder.

Instagram İstatistikleri – İçerik Üretenler

Özellikle Instagram’da içerik üreten insanların en çok etkileşim kazandığı yerlerden biri olan keşfet, Instagram’daki hesapların %50’sinden fazlası tarafından her ay ziyaret edilmektedir. Keşfet sayesinde insanlar, içerik üreticilerinin ürettiği yeni içerikleri bulabilir ya da takip edebilecekleri yeni içerik üreticilerinin hesaplarını keşfedebilir. Bu nedenle de içerik üretenlerin içeriğini keşfet sekmesinde öne çıkartması, kendi markalarını yeni takipçilere tanıtmanın en iyi yoludur.

Instagram İstatistikleri – Markalar

200 milyon Instagram kullanıcısının neredeyse her gün en az bir işletme hesabının profilini ziyaret ettiği düşünüldüğünde, 30 dakikalık bir ortalama için bu kullanıcı sayısı oldukça fazladır. İnsanlar, sadece işletmelerin hesabını ziyaret etmekle kalmaz, ürün ve hizmetlerden yararlanmak için de Instagram’ı tercih ederler. Tam tamına insanların %81’inin ürün ve hizmetleri araştırmak için Instagram kullanmasına ek olarak, 3 kişiden 2’si Instagram’ın, markalarla olan etkileşimini geliştirmeye yardımcı olduğunu söylemektedir.Instagram’da bulunan marka hesaplarının paylaştığı alışveriş gönderilerine ise tam 130 milyon Instagram kullanıcısı her ay tıklamaktadır. Böylece markaların Instagram üzerinden yapmış olduğu satışların yadsınamayacak kadar fazla olduğu aşikardır.

Instagram Genel Bilgiler

Instagram, dünyanın her yerinden pek çok insanın fotoğraf ve video paylaşabildiği ücretsiz bir sosyal medya platformudur. Kullanılmaya başladığı ilk yandan bu yana Instagram; markalar, ünlüler, düşünce liderleri, arkadaşlar, aile ve tanıdıklar ile bağlantı kurmanın en iyi yollarından biri olmuştur. Kısa biçimli videolardan, canlı yayın akışına kadar pek çok farklı özelliğe sahip olan Instagram, sunduğu eğlenceli arayüzü ile ilgi çeker. Bu sebeple, Instagram’ın eşi benzeri olmayan bir sosyal medya platformu olduğu söylenebilir.

Instagram Algoritması

İnstagram algoritması, kullanıcıların içeriklere ulaşmasını kolaylaştırmak için içerikleri sıralayan karmaşık bir sistemdir. Eskiden IG algoritması çok daha basit bir yol izliyordu. Başka faktörler rol oynamadan yalızca en yeni gönderileri sıralıyordu. 2021 yılında şeffaflığı arttırmak ve kullanıcıların akışını düzenlemek için algoritma daha da değiştirildi.Algoritmanın sıralama faktörleri, kullanıcıların isteklerine ve tükettikleri içeriklere göre etkilenir. Güncel Instagram algoritmasını anlamak zor olabilir ancak algoritmayı çözdüğünüz zaman içerik stratejiniz için efektif bir şekilde bu algoritmadan yararlanabilirsiniz.

Instagram Algoritmasında Kazanmak için Yapılacaklar

Instagram algoritmasında öne çıkmak zordur ancak, imkansız değildir. Karmaşık Instagram algoritmasında öne çıkabilmek için Instagram’ın en yeni özelliklerini kullanmalısınız.Instagram, yeni özelliklerini ön plana çıkarır. Bir üretici olarak yeni özellikleri kullanarak çoğunluğa hitap eden ilk kişilerden biri olmak, size sandığınızdan daha çok fayda getirecektir. Uygulamanın en güncel örneklerinden biri instagram Reels özelliğidir. Instagram uygulaması bu özelliği tanıtmak için uğraşır. Bu sayede Reels özelliğini kullanan herkes ekstra avantaj sağlar.

Kaydırmalı Gönderiler

Kaydırmalı gönderiler, kullanıcıların paylaşımlarınız ile daha fazla zaman geçirmesi ve etkileşiminizi arttırmanın faydalı bir yoludur. Diğer gönderi tiplerine göre kaydırmalı gönderiler, 3 kat daha fazla etkileşim sağlar.Kaydırmalı gönderiler; müşterilerin talebi doğrultusunda oluşan bir koleksiyon, bir görselin önceki ve sonraki halini içeren çekimler ya da kendi favori fotoğraflarınızdan oluşan görsel içeriklerdir. Bir kaydırmalı gönderiye 10 adete kadar görsel ekleyebildiğiniz için bu özellik, kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilir.

Etkileşim

Günümüzde sosyal medya, insanların etkileşim kurabilmesi için en önemli araçlardan biridir. Bu sebeple sosyal mecraları aktif kullanmak oldukça önemlidir. İnsanların içerikleriniz ile etkileşime geçmesini ve hesabınızın daha da büyümesini istiyorsanız öncelikle siz, başkaları ile etkileşim kurmaya başlamalısınız. Instagram algoritmasında yorumlar beğenilerden çok daha önemlidir. Aldığınız yorumlar ne kadar fazla olursa kullanıcıların akışına girme şansınız da o kadar artar. Böylece, insanlarla etkileşim kurarak Instagram algoritmasında kolayca öne çıkabilirsiniz.

Etkili Bir Hashtag Stratejisi

Eğer içeriklerinizin takipçi kitlenizin ötesine geçmesini istiyorsanız hashtag’ler en iyi yöntemlerden biridir. Gönderilerinizi paylaşırken doğru hashtag’leri seçmek için hedef kitlenizi tanımanız gerekir.En iyi sonuçları elde etmek için sizin içeriğinize uygun olan ve aynı zamanda trend olan hashtag’lerin bir karışımını bulmanız, içeriğiniz için daha iyidir. Ancak, spam içerikli, Instagram tarafından yasaklı ve yanlış hashtag’leri kullanmamaya dikkat etmeniz gereklidir.

Tutarlı Bir Gönderi Programı Oluşturmak

Instagram, en güncel gönderileri tercih eder. Bu yüzden tutarlı bir şekilde paylaşım yapmalısınız. Her gün paylaşım yapmak şart değildir ancak düzenli paylaşım yapmanız doğr bir yaklaşımdır.Günlük paylaşım yapmak, önemli düzeyde etkileşim getirecek olsa da gün aşırı, haftada 3 kez ya da hafta sonları paylaşım yapmak daha iyidir. Kitlenizi takip edip paylaşım yapmak için en doğru günleri ve saatleri bulmalısınız.

İçerik Biçimlerini Değiştirmek

Instagram

İçeriklerinizi düzenli olarak güncelleyip değiştirmek takipçileriniz için işleri ilginçleştirmek ile kalmaz aynı zamanda Instagram algoritmasında ön plana çıkmanızı sağlar. Gönderiler, hikayeler, Reels, IGTV vb. gibi özelliklerin bir karışımını kullanabilirsiniz.

Algoritma aşağıdaki özellikleri kullanan hesapları öne çıkarır:

 • Instagram filtreleri ve uygulama içi kamerası
 • Instagram’ın mesajlaşma aracı
 • Konum etiketleri
 • Hikaye çıkartmaları

Instagram Algoritması – Yapılmayacaklar

Instagram algoritmasında kendinize öne çıkarmak zor olabilir. İçeriklerinizin daha fazla kişiye ulaşması için algoritmayı anlamanız, neleri yapmanız gerektiğini ve nelerden uzak durmanız gerektiğini iyi bilmeniz önemlidir. Eğer hesabınızı büyütmek istiyorsanız aşağıdaki hatalardan uzak durmanız gereklidir:

 • Düzensiz gönderiler paylaşmak: Instagram’da uzun vadeli bir paylaşım stratejiniz olmalıdır. Eğer paylaşımlarınızı düzensiz yaparsanız takipçileriniz sizden ne beklemesi gerektiğini bilemezler ve daha düzenli paylaşımlar yapan hesaplara yönelirler. Bu durum, bir günde birden çok paylaşım yapmanız gerektiği anlamına gelmez ancak düzenli aralıklarla güncel içerikler üretmeniz gerektiği anlamına gelir.
 • Başka kullanıcıların gönderilerine yorum yapmamak: Instagram, sosyal bir platformdur ve sosyal bir etkileşim gerektirir. Takipçileriniz ve potansiyel takipçileriniz de içerik üreticisidir. Onları görmezden gelmemelisiniz. Akışınızda gördüğünüz paylaşımlara, sevdiğiniz kullanıcıların içerikleri ve takipçilerinize yorum yapmak için biraz zaman ayırın.
 • Hashtag’leri yanlış kullanmak: Hashtag’ler, görünürlüğünüz arttırmak için harika bir yoldur. Ancak Hashtag’leri doğru bir şekilde kullanmanız gerekir. Her paylaşımınıza her Hashtag uygun olmayabilir. Takipçilerinizi iyi tanımanız, yaptığınız paylaşımlara uygun ve trendlere uyan hashtag’ler bulmanız gerekir.

Instagram Profili – Kullanıcı Adı

Instagram profilinizi oluştururken, kendi biricik kullanıcı adınızı seçme imkanınız vardır. Böylece, hesabınızı kendiniz için özelleştirebilirsiniz.Instagram hesabınızı bir işletme hesabına dönüştürmek için ise öncelikle bir Facebook işletme hesabına ihtiyacınız vardır. Bu nedenle marka kimliğiniz, hesabınızın asıl ismi olmalıdır. Markanızın tam adını kullanarak, markanızın tanınır hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Ek olarak, kullanıcı adınızı kısa, net ve akılda kalıcı bir şekilde seçerek insanların ilgisini Instagram hesabınıza çekebilirsiniz. Böylece, insanların doğrudan markanıza tıklamasını sağlayabilir ve hesabınız için etkileşim elde edebilirsiniz.

Instagram Profili – Biyografi Yazma

150 karakterlik bir sınırı olan Instagram biyografisi, az ve öz ifadelerle kendinizi tanımlamanıza yardımcı olur. Buradaki asıl amaç; biyografinizi işletmenizin kampanyaları için kullanmak, yeni gelen takipçileri selamlamak, kısaca ne yaptığınızı anlatmak ve insanların sizi neden takip etmesi gerektiğini kısa bir şekilde anlatmaktır. 

Ek olarak biyografiniz, tıklanabilir bir URL’yi öne çıkarabileceğiniz ve harici bir web sitesine insanları yönlendirebileceğiniz Instagram hesabınızdaki tek alandır. Bu nedenle etkili bir biyografi yazarak markanızı ve kendinizi tanıtırken, ekleyeceğiniz URL sayesinde de insanları web sitenize yönlendirerek siteniz için trafik çekebilirsiniz.

Instagram Profili – Profil Fotoğrafı

Instagram

İşletme hesabınızda ya da kendi kişisel hesabınızda kullandığınız profil fotoğrafı, profilinizi ziyaret edenler ve potansiyel takipçileriniz üzerinde yaratacağınız ilk izlenimdir. Bu nedenle de imajınızı temsil edecek olan profil fotoğrafı, markanız ve görsel belirteçleriniz ile uyumlu olmak durumundadır.

Varsa kendi logonuzu profil fotoğrafınız yapmak oldukça iyi bir tercihtir. İnsanlar tarafından bilinen pek çok marka, Instagram profil fotoğrafları söz konusu olduğu zaman kendi logolarını tercih eder. 

Büyük markalar, Instagram profil fotoğrafları için kendi logolarını tercih ederken, Instagram’ın profil fotoğraflarını otomatik olarak daire şeklinde kırpacağını bildiği için logolarını buna göre düzenler. Bu nedenle siz de Instagram profil fotoğrafı seçerken fotoğrafınızı daire şekline göre uyarlayabilirsiniz.

Uygulama: Instagram İşletme Hesabı Açmak

Geniş bir kitleye hitap ederken aynı zamanda paylaşımlarınızı ve büyümenizi analiz etmek için Instagram işletme hesabını kullanabilirsiniz. Instagram işletme hesabı sayesinde paylaşımlarınızı detaylı bir şekilde takip edebilir ve hangi paylaşımın daha fazla etkileşim aldığının yanı sıra bu paylaşımların hesabınızı ne kadar büyüttüğünü inceleyebilirsiniz. 

Instagram işletme hesabına geçmek ne kadar kolay ise bireysel hesaba geri dönmek de bir o kadar basittir. İşletme hesabı açmak için yapılması gerekenler:

 • Öncelikle eğer bir Instagram hesabınız yoksa mobil uygulamasını açın ve bir hesap oluşturun. Ancak bir Instagram hesabına sahipseniz hesabınıza giriş yapın.
Instagram
 • Profil sayfanız üzerinden “Ayarlar” sayfasını açın.
 • Hesap sayfanızı açın.
 • “Profesyonel Hesaba Geçiş Yap” butonuna dokunun.
 • İşletmeniz ile ilgili detayları belirleyin.

Bu adımları takip ederek kişisel Instagram hesabınızı kolay bir şekilde işletme hesabına çevirebilirsiniz.

Eylem Çağrısı Nedir ve İpuçları Nelerdir?

Instagram

Harekete geçirici mesaj olarak da bilinen eylem çağrısı temelde, insanlara bir şeyler hakkında harekete geçmelerini söylemek anlamına gelen bir pazarlama terimidir. “Aşağıya yorum yapın”, “biyografideki bağlantıya tıklayın” ve “bu gönderiyi kaydedin” gibi farklı eylem çağrıları, insanlardan bir tür işlem yapmalarını talep eden çağrılardır.

Eylem Çağrısı Nerede ve Neden Kullanılır?

Instagram

Herhangi bir pazarlama materyalinde kullanılan CTA’lar, özellikle Instagram gönderileri ve hikayeleri için kurtarıcı bir çözümdür. Temelinde CTA’lar, yeni insanlara ulaşmak, mevcut takipçilerle bağlantı, trafik çekmek ve bir ürünü tanıtmak gibi amaçlar doğrultusunda kullanılır. CTA içeren gönderiler ve hikayeler sayesinde insanlar, söz konusu hedeflere ulaşmak için teşvik edilir.

Elbette CTA’ların çok bariz olduğunu ve insanlara bir şeyi yapmalarını söylemenize gerçekten gerek olmadığını düşünmeniz son derece doğaldır. Ancak durum pek de düşündüğünüz gibi değildir. Sosyal medyada insanların dikkati çok kısa süreli ve yüzeysel olduğu için hitap ettiğiniz kitleye ne yapmalarını istediğinizi yüksek bir sesle söylemek her zaman en iyisidir.

Hikayelerinize CTA Eklemek

Instagram

İyi bir pazarlama stratejisi olarak Instagram hikayelerinize net bir eylem çağrısı eklemek, mevcut ve potansiyel takipçilerinizin hikayenizi gördükten sonra ne yapmasını istediğinizi yansıtır. Eski deyiş ile “yukarı kaydırmak” gayet iyi bir eylem çağrısıdır ancak tek başına yeterli değildir. “Alışveriş yapmak için yukarı kaydırın” şeklinde bir CTA, talebinizi daha da netleştirmenize yardımcı olur.

Hesabınızda bir hikaye paylaşırken, “yukarı kaydır”, “şimdi alışveriş yap”, “devamını oku” ve “daha fazla bilgi için tıklayın” gibi daha belirgin metinler kullanmak, etkileşiminizi arttırmaya yardımcı olur. Bu nedenle hikayelerinize olabildiğince CTA eklemek oldukça önemlidir. 

Kullanabileceğiniz CTA Örnekleri

Eğer Instagram’da yeniyseniz ve hangi eylem çağrılarının işe yarayacağından emin değilseniz, en çok tercih edilen CTA örneklerine bakmak sizin için oldukça yararlı olacaktır. Instagram gönderilerinizde ve hikayelerinizde kullanabileceğiniz başlıca CTA örnekleri şunlardır:

 • “Kaydet” düğmesine basarak bu gönderiyi tekrar görüntüleyebilirsiniz.
 • Bu yoruma katılıyorsanız gönderiyi beğenin.
 • Bu görsel gününüzü güzelleştirdiyse iki kez dokunun.
 • Yorumlarda bana fikirlerinizi bildirin.
 • Konu hakkındaki en sevdiğiniz şeyi yoruma yazın.
 • Görmesini istediğiniz arkadaşınızı yoruma etiketleyin.
 • Yorumlarda sohbet edelim.
 • Ruh halinizi bir emoji ile anlatın.
 • Bu fikre katılıyorsanız bir emoji bırakın.
 • Günlük bilgiler için hesabımı takip edin.
 • Daha fazlası için hikayelerimi takip edin.
 • Öne çıkanlara göz atarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.
 • Bio’daki linke tıklayarak ürünlere gidebilirsiniz.
 • Hikayelerimdeki linkten ürünleri görebilirsiniz.
 • Daha fazla güncelleme için IG hikayemi kaçırmayın.
 • Bu tarz reels videoları için beğenmeyi unutmayın.

Yukarda sıralanan CTA’lar sayesinde hem hesabınızı ön plana çıkartabilirsiniz hem de markanız için satış yapabilirsiniz.

İçerik Yaratma ve İçerik Türleri

İçerik üretmek istiyorsunuz ancak ürettiğiniz içerikler istediğiniz etkiyi yaratmıyor ve beklediğiniz etkileşimleri alamıyor olabilir. Eğer içerik üretme stratejinizi geliştirmek istiyorsanız bu yazı sizin için faydalı olabilir.Paylaşımlarınızın ön plana çıkmasını istiyorsanız düzenli olarak içerik üretip içeriklerinizi güncel tutmalısınız. Instagram’ın yeni özelliklerinden faydalanmak, hashtag’leri doğru kullanmak ve farklı içerik türlerini denemek sizin için faydalı olacaktır. Hikayeler, Reels, IGTV, fotoğraf ve video gönderileri gibi farklı içerik türlerini kullanarak yaratıcı içerikler üretebilirsiniz.

İçerik Fikirleri

İlgi çekici ve yenilikçi içerik fikirleri, markanızı tanıtmaya yardımcı olurken, takipçilerinizin ilgisini çekerek içeriklerinizi başka insanlarla paylaşmaları için onları teşvik eder. Ancak, sadece resim ya da video paylaşmak başlı başına yeterli bir hamle değildir. Kendinizi klişelerden sıyırmalı ve takipçilerinize başka hiçbir yerde göremeyecekleri benzersiz ve yaratıcı içerikler sunmalısınız.

Yararlanabileceğiniz bazı yaratıcı içerik fikirleri şunlardır:

 • Takipçilerinize soru sormak,
 • Takipçilerinizin size soru sormasına izin vermek,
 • Bir düşünce liderini paylaşmak,
 • Alanınızdaki yetkili ve başarılı biriyle röportaj yapmak,
 • Trend olan bir içeriği kendi hesabınız için çekmek,
 • Kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikleri paylaşmak,
 • Bir fotoğraf kolajı oluşturmak,
 • Bir hashtag kullanmak,
 • Hatalarınızı paylaşmak,
 • Öncesi ve sonrası içerikleri oluşturmak,
 • Ürününüzü kullanan bir influencer’ı paylaşmak.

Hikaye İçerik Fikirleri

Marka bilinirliğini arttırmak ve satış yapabilmek için hızlı ve kolay izlenebilen Instagram hikayeleri, kullanıcılar tarafından oldukça tercih edilen bir özelliktir. Instagram akışınızda alacağınız etkileşimin neredeyse üç katını alabileceğiniz hikayeler, pazarlama stratejileri üzerinde büyük bir rol oynar.

Yararlanabileceğiniz bazı yaratıcı ve ilgi çekici hikaye içerik fikirleri şunlardır:

 • Marka tanıtımları
 • Ekip üyeleri tanıtımları
 • İçeriklerinizi çekerken yaşanan kamera arkası anları
 • Sunduğunuz ürün ya da hizmet ile alakalı önemli noktalar
 • Instagram hikaye takeover’ları
 • Anketler
 • Hesabınız hakkında sık sorulan sorular
 • Bir konu hakkındaki görüş ya da incelemeleriniz

Instagram Hikayeleri Öne Çıkanlar Kapak Görseli

Paylaştığınız hikayelerin sadece 24 saat ömrü olması hayal kırıklığı yaratacak bir durum olsa da, Instagram’ın geliştirmiş olduğu “öne çıkanlar” sayesinde hikayelerinizi ölümsüzleştirebilirsiniz. Böylece, siz profilinizden öne çıkarılanları silene kadar hikayeleriniz profilinizde sabitlenir. Bu da, markanızı tanımlayan en iyi içeriklerinizi sergilemenin en iyi yollarından biridir.

Her öne çıkarılan seti, belli bir limite kadar hikaye eklemenize olanak sağlar. Aynı zamanda farklı tarihlerde paylaştığınız hikayeleri bir araya toplamaya yarayan öne çıkanlar kısmına istediğiniz an ekleme yapabilirsiniz. İçeriklerinizi arşivlemeye yardımcı olan bu özelliği kullanmak için ise aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Eğer öne çıkanlar kısmına ekleyeceğiniz hikayeyi görüntüleyebiliyorsanız hikayenizi açın.
 • Hikayeniz 24 saatten daha eski ise hikaye arşivinize gidin.
 • Arşivinize gitmek için öncelikle profilinize tıklayın. Daha sonra sağ üst köşede yer alan üç çizgiyi seçin. Açılır menüden “Arşiv” ibaresine tıklayın ve öne çıkartmak istediğiniz hikayeyi seçin.
 • Hikayenizi açtıktan sonra sağ altta yer alan “Öne Çıkar” simgesine dokunun.
 • Daha sonra hikayenizi eklemek istediğiniz öne çıkanlar setine ekleyin ya da yeni bir öne çıkan seti oluşturun.

Bu adımları izledikten sonra oluşturduğunuz öne çıkanlar setlerinizi daha da ilgi çekici hale getirmek ve insanların eski hikayelerinizi seyretmesini sağlamak için çarpıcı kapak fotoğrafları seçin.

Resim ve Video Paylaşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Instagram

Instagram’da paylaştığınız fotoğraflar ve videolar istediğiniz kadar etkileşim almıyor ve yeterince dikkat çekmiyor olabilir. Paylaşımlarınızın daha çok kullanıcıya ulaşmasını istiyorsanız dikkat etmeniz gerekenleri sizler için sıraladık:

 • Gönderilerinize çekici bir açıklama ekleyin: Çoğu kullanıcı açıklamaların gücünü hafife alır. Açıklamalar, hedeflediğiniz kitlenin ilgisini çekmek için harika bir yoldur.
 • Hashtag’leri akıllıca kullanın: Hashtagler, basit kelimelerden çok daha güçlü olduğu için kullanıcıların ilgisini çeker.
 • Alakalı Instagram hesaplarını etiketleyin: Diğer üreticileri etiketlemek, hem o hesapların takipçilerinin dikkatini çekmenize yardımcı olur hem de diğer üreticiler ile etkileşimde bulunmanıza olanak sağlar.
 • Doğru zamanda doğru paylaşımlar yapın: Kitlenizi iyi tanıyıp paylaşım yapmak için en uygun zamanı takip etmeniz gerekir. Sizin içeriğinize uygun ve trend olan içerikleri doğru zamanda paylaşmak, hesabınız için oldukça faydalıdır.

Hangi Saatlerde İçerikleri Paylaşmalısınız?

Instagram

Instagram üzerinden bir gönderi paylaşırken içeriğinizi paylaşacağınız gün ve saat, gönderinizin ne kadar etkileşim alacağını oldukça etkiler. Bu durumu daha iyi özümsemek için gün içerisindeki küçük rutinlerinizi ya da ruh halinizin değişkenlik gösterdiği anları düşünebilirsiniz. Tüm bunların davranışlarınızı nasıl etkilediğini fark ettiğinizde paylaştığınız içeriklerin insanlar üzerindeki etkilerini de daha iyi anlayabilirsiniz.

Pek çok insan, gündemi takip etmek, gün içerisinde nelerin trend olduğunu görmek ya da kaçırdıklarını yakalamak için sabah uyandığında ilk iş olarak sosyal medyasını kontrol eder. Ardından, öğle yemeği için mola verdiği zaman insanlar yine vaktinin büyük bir kısmını sosyal medyada geçirir. Son olarak da, yatmadan önce arkadaşlarının, favori mekanlarının ya da influencer’ların ne yaptığını son bir kez kontrol eden insanlar, gün içinde sosyal medyada geçirdikleri zamanı sonlandırırlar.

İçerik Paylaşmak için Uygun Saatler

Elbette Instagram’da paylaşacağınız gönderiler için uygulayacağınız stratejiler her zaman size yardımcı olmayabilir. Bunun nedeni içinde bulunduğunuz sektör ile haftanın günleri arasındaki ilişki dinamiği olabilir.

Ancak yine de dünya çapında Instagram paylaşımı yapmak için en iyi günler ve saatler şunlardır:

 • 11.00 ile 12.00 arası: Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri için en uygun paylaşım yapma saati 11.00 – 12.00 arasıdır. Hesabınızı takip eden insanların pek çoğu, bu saatler aralığında öğle yemeği molası verdiği için haftanın bu üç gününde paylaşım yapmak için en ideal saat aralığı budur. Bu nedenle söz konusu saat aralığında etkileşim kurması ve paylaşması kolay içerikler tercih etmek önemlidir.
 • 11.00 ile 14.00 arası: Tıpkı yukarıdakilere benzer şekilde öğle yemeği molaları bu saatlerde yaygındır. Ancak tek fark, bu saat aralığının Salı günü için geçerli olmasıdır. Salı günü için bu kadar uzun bir saat aralığının tercih edilmesi ise IG TV videoları gibi uzun içerikleri paylaşmak için idealdir. Hatta Instagram’da canlı yayın açmak için en uygun zaman dilimi yine bu aralıktır.
 • 11.00: Perşembe günleri insanların daha kısa yemek molaları verebileceği düşünüldüğü için kullanıcıların daha sonra okumak için geri dönecekleri anketler, sorular ve testler paylaşabilirsiniz. Böylece hem takipçileriniz ile etkileşime geçebilir hem de takipçilerinizden hızlı yanıtlar alabilirsiniz.

Sonuç olarak, hafta içi her gün 07.00 – 10.30 aralığında Instagram’da gönderi paylaşmak, en tutarlı etkileşimi elde etmenizi sağlar. Çünkü içeriğinizin; görüntülenme, paylaşım ve yorum almak için zamanı olur ve böylece saat 11.00 gibi en yoğun etkileşimi alırsınız. 

İstikrarlı Bir İçerik Modeli Oluşturun

Instagram

İçeriklerinizi istikrarlı bir biçimde oluşturabilmek için bir modelden yardım almak son derece önemlidir. İşletmeniz için nasıl bir marka hesabı yaratabileceğinize dair ipuçlarını takip ederek kendi sektörünüz için en iyi Instagram hesabını oluşturabilirsiniz.

Görünüm ve Üslubunuzun Tutarlı Olmasını Sağlamak

Tutarlı bir profil oluşturmak, Instagram’da marka oluşturmanız için önemli bir rol oynar. Tutarlı bir profil yaratmak için yararlanabileceğiniz dört farklı yol şu şekildedir:

 • Mevcut olarak elinizde bulunan renk paletlerini daha çok kullanarak ya da çeşitli yöntemlerle öne çıkartmak
 • Ürünlerinizde, internet sitenizde, logonuzda ve mağazanızda kullanmış olduğunuz renk paletlerinizi attığınız gönderilerde sık sık kullanmak
 • Tutarlı bir dil ile iletişim kurmak
 • Yazdığınız açıklamalarda, attığınız yorumlarda ya da direct mesajlarınızda tutarlı bir tutum sergilemek

İçerik Takviminizi Planlamak

Instagram’da paylaşacağınız içerikleri planlı olarak paylaşmak, işletmenizi yönetmek için bir yoğunluğa sahipseniz sizi zorlayacak bir durum gibi gözükebilir. Ancak, gönderi ve hikayelerinizi bir içerik takvimi ile önceden planlamak, bu zor durumdan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Geniş kapsamlı içerik temalarını tanımlayın ve bununla alakalı olarak düzenli bir şekilde içerik paylaşımı yapın. Örnek vermek gerekirse, “Kendi modanı yarat!” diye bir başlık belirlediniz ve bunu öne çıkartmak istiyorsunuz. Konu ile ilgili kısa videolar yapıp düzenli olarak bunları paylaşabilirsiniz.

İnsanlara aktarmak istediğiniz mesajı en iyi şekilde aktardığınızdan emin olmalısınız. Genel olarak insanların dikkatini çeken videolar ya da anı yakalamak için hikayeler paylaşarak bunu yapabilirsiniz.

İçeriklerin bilgilerini daha önceden hazırlayın. Bu sayede zamanı geldiğinde vakit kaybetmeden hızlıca paylaşım yapabilirsiniz. Açıklama kısmında etiket kullanımına da özen gösterin.

Paylaşacağınız içerikleri planlamanın yanı sıra, bu içeriklerle ilgili yapacağınız çalışma için de bir plan yapın. Takvimdeki önemli günlere ve etkinliklere özel bir plan hazırlamak da oldukça etkilidir.

Takvimi oluşturduktan sonra paylaşacağınız içerikleri nasıl oluşturacağınız ile ilgili plan yapabilirsiniz. O içerikleri nasıl düzenleyeceğiniz ile ilgili bir yol seçmeniz de önemlidir. Yani içerikleri düzenleme işini topluca mı yapacaksınız yoksa günlük belli sayıda içerik mi düzenleyeceksiniz ya da her ikisini de mi yapacaksınız? Bunu da karar vermeniz gerekir.

Kendinize İçerikleri Üreteceğiniz Bir Ortam Hazırlamak

Instagram

Markanızın ya da kişisel hesabınızın içeriklerini üretmek için bir ortam hazırlığına girişmek, takipçileriniz tarafından takdir edilmenizi sağlar. Bir ortam hazırlamak için ilk başlarda yapabileceğiniz şeyler şunlardır: 

 • Arka plan, son derece önemlidir. Çekimlerde anlatmak istediğiniz şeyi ortaya çıkartmak oldukça etkilidir. Bunu basitçe tek renk bir kumaş ya da kağıt yardımı ile yapabilirsiniz.
 • Işıklandırma; çektiğiniz fotoğraflar ile videoların kalitesini ve profesyonelliğini arttırır. Doğal ışık ve yapay ışıklarla oldukça profesyonel içerikler üretebilirsiniz.
 • Ortamdaki diğer malzemeler; anlatmak ya da göstermek istediğiniz şeyi destekleyici olursa içerikte istediğinizi daha efektif bir şekilde sunabilirsiniz.
 • Yansıtıcı, gelen ışığı arttırmak ve daha da ön plana çıkartmak için kullanılabilir.
 • İyi bir kamera ya da son teknoloji telefon kamerasıyla da profesyonel içerikler üretebilirsiniz.
 • Tripod kullanmak, içerikleri üretirken hem sabit sonuçlar sunar hem de daha kolay içerik üretmenize yardımcı olur.

Kitlenizi Tanıyın ve İçeriklerinizi Onlara Göre Şekillendirin

Instagram

Instagram’da hitap etmek istediğiniz kitleye karar vermeli ve onlara ulaşmak için bir strateji belirlemeniz gerekir. Ürettiğiniz içeriğin kullanıcıların gözünde nasıl bir izlenim oluşturduğuna dair net bir fikriniz olmalıdır. Kendinize içeriğinizin ne işe yaradığını ve kimler için üretildiğini sormanız önemlidir. Diğer üreticilerin hedef kitlelerine bakarak kendi hedef kitleniz hakkında daha çok şey öğrenebilirsiniz. Rakiplerinizin ne tür takipçileri olduğuna ve ne tür içerikler oluşturduklarına dikkat ederek kendi özel stratejinizi geliştirebilirsiniz.

Başarılı İçerik Modellerinin Detaylı Analizi 

Instagram’da içerik paylaşmak için yararlandığınız içerik modellerinin detaylı analizi başarı elde etmeniz için en önemli verilerden biridir. Detaylı analizleri inceleyerek kendi içerik modelinize karar verebilir ve böylece Instagram algoritmasında öne çıkabilirsiniz.

Performans Analizi ve Rakipler

Instagram

Instagram’daki paylaşımların yanı sıra bu paylaşımlara gelen etkileşimler, performans analizi için oldukça önemlidir. Bu etkileşimlerin oranını hesapladıktan sonra rakipleriniz ile etkileşimlerinizi kıyaslayarak performans analizi yapabilirsiniz. Söz konusu oranı hesaplamak için kullanabileceğiniz değişkenler ise şunlardır:

 • Beğeniler
 • Yorumlar
 • Paylaşımlar
 • Kaydedilenler

Bu oranları hem kendiniz hem de rakipleriniz için hesapladıktan sonra kıyaslamayı yapabilir ve böylece stratejinizi kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Hashtag’lere Göre Etkileşim Arasındaki İlişki

Instagram paylaşımlarında hashtag etkileşimleri oldukça önemlidir. Doğru hashtag kullanımının kısa sürede istatistiksel olarak etkisini görebilirsiniz. Buna ek olarak, hashtag’ler ile oldukça geniş kitlelere ulaşmanız da mümkündür.Bazı hashtag’ler, paylaşımlarınıza göre standartlaşmaya başlar ve böylece bir strateji belirlemenizi sağlar. Bu stratejiler sayesinde de oldukça iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Sadece paylaşım içindeki ürünlerin yanı sıra paylaşıma uygun olan hashtag’ler de bulabilirsiniz. Bulduğunuz bu hashtag’leri kullanmak da size iyi sonuçlar almanız konusunda yardımcı olacaktır. Sonuç olarak etkileşim almak, sadece hashtag kullanımına bağlı olmamasının yanı sıra, hashtag kullanımı ile de oldukça büyük bir korelasyon içindedir.

Paylaşımlarınızın Kendi İçindeki Kıyaslaması ve Analizi

Paylaşımlar; zamana, kullanılan hashtag’lere ve konusuna göre farklı etkileşimlere ulaşabilir. Bu yüzden paylaşımlarınız arasından en iyilerini analiz etmek ve o paylaşımların neden iyi olduklarını anlamak önemlidir.Paylaşım analizini Instagram İstatistikler aracı ile yapabilirsiniz. Böylece, iyi sonuçları inceleyip referans alarak bundan sonraki paylaşımlarınızda bu sonuçlardan örnek alabilirsiniz.

Stratejinize iyi sonuç alan paylaşımlardan referans alarak yaptığınız içerikler, hedef kitlenizin ilgilisini çektiğinden dolayı daha fazla etkileşim ve erişim alır. Bu sayede İnstagram başarınızı arttırabilirsiniz.

Hikayelerin Analizi

Hikaye analizi yapmak için Instagram İstatistikler aracını kullanabilirsiniz. Bu araç ile son 14 gün içerisindeki paylaşımların etkileşimlerini görebilir ve bu veriler sayesinde stratejinizi belirleyebilirsiniz. Hikaye etkileşimlerini analiz ederek hangi içeriklere daha fazla görüntülenme geldiğini ve hangilerine mesaj geldiğini görebilirsiniz. Bu analizleri daha sonraki paylaşımlarınızda göz önünde bulundurarak sonuçlarınızı iyileştirebilirsiniz. Sonuç olarak, yaptığınız analizlerle ilerleyen süreçteki paylaşımlarınızı planlayabilir ve bunu yeni paylaşımlarınızda daha iyi sonuçlar almak için kullanabilirsiniz.

Takipçi Artışlarının Oranı

Pazarlama çalışmalarınızın analizi için, paylaşımlarınızın yanı sıra, belli bir zaman aralığındaki takipçi artışı da önem arz etmektedir. Paylaşımlarınızın hesap analizlerinize ne kadar etkisi olduğunu ve çalışmalarınızın sonuçlarını analiz etmek için takipçi artışına bakmanız gerekmektedir. Bu analizi yaparken belli bir aralık seçip ona göre bir karşılaştırma yapmak size daha doğru bir sonuç verecektir. Aynı zamanda takipçi artışlarının oranı, size zaman içindeki gelişiminizi görme şansını verir.

Instagram Yeni Özellikler 2022

Instagram, sosyal medyadaki en son trendlere ayak uydurabilmek adına sürekli olarak kendini yeniler ve geliştirir. Başarılı bir Instagram hesabına sahip olmak için hem içerik oluşturucularının hem de markaların yeni güncellemeleri aktif bir şekilde takip etmesi gerekir. Sosyal medyayı takip ederek, Instagram’ın 2022 yılında getireceği yeni özelliklere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Instagram Creators hesabını da takip ederek Instagram hakkındaki son haberlere ve güncellemelere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Son günlerde sosyal medyada konuşulan ve Instagram’a 2022’de geleceği düşünülen özellikler, gündemi oldukça meşgul etmiştir. Yeni yılla beraber gelmesi beklenen üç özellik şu şekildedir:

 • Önerilen ve Kronolojik Yayınlar: Geçtiğimiz günlerde InstagramComms Twitter hesabı, yeni bir sık kullanılanlar özelliğinin test edildiğini duyurdu. Hesap, uzun zamandır Instagram kullanıcılarının beklediği kronolojik sıralama seçeneğinin üzerinde çalışıldığını ima etti. Böylece, özellik sayesinde favoriler seçeneği sayesinde kullanıcılarının akışında kimin gönderilerinin daha üst sıralarda yer alacağını seçmelerini sağlar.
 • Video Meme’leri: Gün geçtikçe daha da yaygınlaşan video meme’leri, yakın zamanda popülaritesini kaybedecek gibi görünmemektedir.
 • Topluluk Katılımına Odaklanma: Elbette Instagram, hali hazırda emoji tepkileri ve hikaye çıkartmaları gibi eğlence dolu özelliklerle etkileşim kurulmasına izin vermektedir. Böylece insanlar, birbirleri ile daha dinamik bir yolla iletişime geçebilir.

Yeni yıl ile birlikte gelmesi planlanan özellikler sayesinde Instagram, kullanıcılar tarafından tercih edilirliğini arttırırken insanlar için daha ilgi çekici bir uygulama olmayı amaçlamaktadır.

Hashtag’ler ve Önemi

Instagram

Instagram’da kullanılan Hashtag’ler, Instagram hesabınız için stratejik bir konuma sahip olabileceği gibi halihazırda sahip olduğunuz stratejinin de bozulmasına neden olabilir. Ancak her halükârda, hashtag’leri doğru ve yerinde kullanmak, gönderilerinizin daha fazla insan tarafından görüntülenmesini sağlar.

İyi bir hashtag kullanımı ile ürünlerinize ya da içeriklerinize ilgi duyabilecek insanları kolaylıkla Instagram hesabınıza çekebilirsiniz. Bu sayede, içerikleriniz ön plana çıkar ve hesabınızdaki trafiğin artmasını da sağlar. 

Hashtag’ler ve önemi ile ilgili bir diğer bilmeniz gereken konu ise yanlış hashtag kullanımıdır. Yanlış hashtag kullanımı sebebi ile potansiyel takipçilerinizi kaybedebilir ya da Instagram’ın algoritması tarafından cezalandırılarak hesabınıza zarar verebilirsiniz.

Sonuç olarak, Instagram’daki hashtag’leri etkili ve uygun bir şekilde kullanabilmek için, öncelikle hashtag sisteminin nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. Sistemi anladıktan sonra ise hesabınıza uygun bir hashtag stratejisini kolaylıkla geliştirebilirsiniz.

Hashtag Uygulama

Instagram

Hashtag uygulama, etkileşimlerimizi arttırmak ve yeni kitlelere ulaşım sağlamak için harika bir yoldur. Ancak hashtag’leri doğru kullanmanız oldukça önemlidir. Trend olan hashtag’leri uygun paylaşımlarınız ile kullanmak, takipçi kitlenizin ötesindeki kullanıcılara da ulaşmanızı sağlar. Özetle, hashtag uygulama, doğru yapıldığı zaman sizi algoritmada oldukça ön plana çıkaracaktır.

Hashtag Kullanmak Önemli mi?

Instagram

Instagram gönderilerinizde hashtag kullanmak, kitlenizi geliştirmek ve daha fazla trafik elde etmek için kullanılabilecek olan en iyi yollardan biridir. Gönderinizde bir hashtag kullandığınız zaman, gönderiniz kullanmış olduğunuz hashtag için arama sonuçlarında görünecektir. Aynı zamanda eğer hikayenizde bir hashtag kullanırsanız, hikayeniz yine o hashtag’in arama sonuçlarında görüntülenir.

Bunun yanı sıra bazı insanlar, belirli hashtag’leri takip etmeyi tercih edebilirler. Böylece, insanlar henüz sizi takip etmemiş olsalar dahi, hashtag kullandığınız gönderilerinizi kendilerine özel keşfette görebilirler. Kısacası, çevrimiçi bir topluluk oluşturmak ve gönderilerinizi görünür kılmak için Instagram hashtag’leri son derece kullanışlıdır.

İnsanları markanız ile etkileşim kurmaya motive eden hashtag’ler, takipçi kazanmanıza ya da trend olmanıza da yardımcı olur. Örnek vermek gerekirse, 2020 yılı ile birlikte insanların egzersiz yapma alışkanlıkları aniden değişiklik göstermeye başlarken, Nike Los Angeles #playinside hashtag’ini kullanmaya ve yaygınlaştırmaya karar verdi. Böylece, insanlar değişen egzersiz alışkanlıklarını evlerine taşıyarak Instagram’da #playinside hashtag’i ile paylaşım yapmaya başladı. Trend olan bu hashtag ile spor yaparken fotoğraf paylaşan pek çok insan, hashtag’in daha da yayılmasına yardımcı oldu. 

Sonuç olarak, Instagram gönderilerinizde hashtag kullanmak, işletmenizin ya da kişisel hesabınızın öne çıkmasını kolaylaştırdığı için son derece önemlidir. Aranma hacmi geniş hashtag’ler kullanarak Instagram hesabınızı kısa süre içinde büyütebilirsiniz.

Hashtagler ve Önemi

Hashtag önünde bir kare işareti bulunan (#) kelime ya da kısa kelime öbekleridir. Sosyal medya platformları, bu hashtag’leri gönderileri sıralamak için kullanır. Instagram hashtag’leri oldukça faydalıdır. Paylaşımlarınızın hedeflediğiniz kitleye ulaşmasına ve etkileşimlerinizi arttırmanıza yardımcı olur.Hashtag’ler gönderilerin sıralanmasında büyük rol oynar. Uygulama, doğru gönderileri doğru kullanıcılara ulaştırmak için hashtagler’den yardım alır.

Konulara Göre Hashtag Setleri

Instagram

Gönderilerinize hashtag eklemeden önce hashtag setleri ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekir. Instagram tarafından konularına göre hashtag setleri, tam dokuz farklı kategoriye ayrılır:

 • Ürün ya da Hizmet Hashtag’leri: Bu türe ait olan hashtag’ler, #çanta ya da #coffeeshop gibi ürün veya hizmetinizi tanımlamaya yarayan temel anahtar kelimeleri içerir.
 • Niş Hashtag’ler: Biraz daha spesifik konularda kullanılan bu hashtagler, içeriğinizi özelleştirmeye yarayan #travelblogger ya da #foodblogger gibi sektörünüz bağlamında nereye ait olduğunuzu gösterir.
 • Endüstri Instagram Topluluk Hashtag’leri: Pek çok farklı topluluğa ev sahipliği yapan Instagram, hashtag’ler sayesinde bu toplulukları bularak onlara katılmanıza yardımcı olur.
 • Özel Etkinlikler ya da Mevsimler için Hashtag’ler: İnsanların yaptığı tatillere ve içinde bulunulan mevsimlere atıfta bulunmaya yardımcı olan #summerdays gibi hashtag’ler olabileceği gibi ulusal günler ya da tatiller için de hashtag’ler mevcuttur.
 • Konum Hashtag’leri: Paylaştığınız gönderilerde ya da hikayelerde konum etiketi girmiş olsanız bile, konumunuzu hashtag ile de bildirmek, o konumda paylaşılan fotoğrafların arasında yerinizi almanıza yardımcı olur.
 • Günlük Hashtag’ler: Haftanın her gününün kendine has pek çok farklı hashtag’i bulunmaktadır. #MondayBlues ya da #SundayFunday bu hashtag’lere örnek verilebilir. Bu hashtag’ler sayesinde gönderilerinizi günlük olarak öne çıkartabilirsiniz.
 • İlgili kelime öbeklerinden Hashtag’ler: Bu tür hashtag’ler, ürün hashtag’lerinin, niş hashtag’lerin ve topluluk hashtag’lerinin bir karışımıdır.
 • Kısaltma Hashtag’ler: En çok kullanılan hashtag gruplarından biri olan kısaltma hashtag’ler, kullanıcıların karşısına #TBT, #OOTD ve #FBF gibi formlarda çıkar.
 • Emoji Hashtag’leri: Bu hashtag’ler, kendi başlarına emojilerden oluşan hashtag’lerdir.

Hashtaglerin Performans Ölçümü: YENİ!

Instagram

Hashtag’ler, doğru ve stratejik kullanıldığı sürece ürünlerinizi pazarlamak için önemli ve güçlü bir araçtır. Kullandığınız hashtag’in performansını ölçebilmek için bir hashtag analiz aracını kullanmaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Hashtag analiz aracı kullanarak yaptığınız kampanyanın nasıl bir performans gösterdiğini izleyebilir, hedef kitlenizin ve rakiplerinizin önemli bulgularını ortaya çıkarabilirsiniz. Ek olarak, hashtag’inizin performansını kontrol etmek sandığınızdan çok daha kolaydır. Bu performansı analiz etmeyi birkaç kolay adımla anlatacak olursak:

 • Bir hashtag izleme aracı edinin: Kendinize hashtag izleme aracı alarak işe başlayabilirsiniz. Keyhole en çok kullanılan izleme cihazıdır.
 • Hashtag’inizi girin: İster kendi hashtag’inizi, ister rakiplerinizin hashtag’lerini girebilirsiniz.
 • Platformlarınızı seçin: Hashtag’inizi istediğiniz herhangi bir sosyal medyada ölçebilirsiniz.
 • Biraz zaman tanıyın: Hashtag’inize zaman vermeyi unutmayın. Kısa sürelik ölçümlerle hashtag’lerinizi değerlendirmeyin.
 • Temel metrikleri analiz edin: Yukarıdaki metrikleri takip ederek hashtag’inizin performansını doğru şekilde ölçün.
 • Insights kazanın: Kullandığınız analiz aracı size hashtag’lerinizin en iyi gönderilerini, ilgili konuları, web sitelerini, hedef kitlenizi ve en çok etiketleyenleri gösterir
 • Raporlar oluşturun: Hashtag’inizin başarılarını kilit kişiler ile paylaşın.
 • Hepsini tekrar uygulayın: Sonraki hashtag kampanyanızda bu adamları tekrar uygulayarak başarınızı katlamayı unutmayın.

Sosyal Onay ve Önemi

Instagram

Özellikle genç kuşak arasında bir fenomen halini almış olan Instagram uygulaması, fotoğrafları ve videoları çok daha geniş bir kitleyle paylaşmanın modern bir yoludur.

Niyetten bağımsız olarak, gönderilerin çoğu “beğeniler” aracılığıyla yönlendirilir ve izlenir. Her gönderinin altındaki küçük kalp şeklindeki simge, insanların gönderiyi “beğendiklerini” belirtmek için tıklayabilecekleri, küçük butonlardır. Bu butonlar, aslında sosyal onayı temsil eder ve Instagram kullanıcıları için son derece önemlidir. Çünkü, bir gönderinin ne kadar fazla beğeni aldığı o gönderinin insanlar tarafından ne kadar onaylandığını belli eder.

Etkileşim – Takip Etmek

Instagram

Instagram, takip ettiğiniz kullanıcıları en az etkileşime girilenler ve akışta en çok gösterilenler olarak sıralamanızı sağlayacak bir özellik getirerek algoritmasında yeni bir çığır açtı. Aynı zamanda buradan kullanıcıların takip durumlarını kontrol edebilmenize ya da hesapları sessize alabilmenize olanak sağlayan Instagram, takip etme özelliği ile insanlarla etkileşim kurmanızı destekler.

Dünya üzerinde en çok kullanılan sosyal platformlardan biri olan Instagram, takip etme seçeneği ile gerçekten ilgi duyduğunuz insanlara daha da yakınlaşmanızı sağlar. Ancak elbette, zaman içinde ilgi alanlarınız ve ilişkileriniz gelişebilir ya da değişebilir. Buna rağmen Instagram, takip ettiğiniz hesapları ilgi alanlarınıza göre en iyi şekilde yönetmenize olanak sağlar.

Son olarak Instagram, yakın zamanda takipçi listenizi en eskiden en yeniye sıralama özelliği getirerek hesabınızı açtığınız ilk andan itibaren etkileşimde bulunduğunuz hesapları görüntülemenizi kolaylaştırır. Böylece, hiç etkileşime girmediğiniz ancak takip ettiğiniz hesapları görüntüleyebilirsiniz.

Etkileşim – Yorum ve Beğeni Yapmak

Instagram

Instagram üzerindeki diğer hesaplara yorum ve beğeni yapmak, kendi hesabınız için etkileşim kazanmanın en iyi yollarından biridir. Böylece, kendi hesabınızı diğer Instagram kullanıcılarının dikkatini çekmesi için kullanabilir ve kendi hesabınızı öne çıkartabilirsiniz.

Başka hesaplara yorum ve beğeni yapmak, yeni bağlantılar kurmanıza yardımcı olurken bir yandan da diğer hesapların takipçilerine ulaşmanızın harika bir yoludur. Bu nedenle, etkileşim kazanmak için bol bol başka hesaplara yorum ve beğeni yapmanız gerekir.

Backlink Almak

Instagram

Dünyanın en çok kullanılan sosyal mecralarından biri de Instagram’dır. Ancak Instagram, bu kadar kullanılıyor olmasına rağmen kullanıcılarına doğrudan backlink almak gibi bir imkan sunmamaktadır. Hesabınıza backlink almanın tek yolu ise profil açıklamanızda yer alan boşluğa sitenizin URL’sini yazarak sitenize bir backlink göndermektir.

Instagram, marka bilinirliğini arttırmak ve hedef kitleniz ile iletişim kurmak için oldukça iyi bir platformdur. Aşağıdaki ipuçlarından yararlanarak şirketinizi Instagram’da tanıtabilirsiniz:

 • Hashtag’ler için doğru seçilmiş olan anahtar kelimelerden yararlanmak
 • Konum etiketi kullanmak
 • Kullanıcıların birbirleri ile paylaşmayı isteyebilecekleri ilgi çekici görsellere sahip olan benzersiz içerikler üretmek

İşletmenizin kaliteli backlink’ler elde etmesi için yalnızca sosyal medyayı değil; yerel işletme dizinlerini, haber portallarını, hükümet ve eğitim sitelerini takip etmesi gerekir.

Instagram Hikayeleri Algoritması

Instagram

Instagram içerisindeki hikaye sistemi, sosyal medya pazarlama araçları arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bunun nedeni, Instagram hikayelerinin pek çok insan tarafından her gün düzenli olarak kullanılan bir özellik olmasıdır.

Instagram hikayeleri, art arda oynatılan fotoğraflar ve videolardan oluşmaktadır. En fazla 15 saniye olabilen hikayeler, tam ekran ve dikey şekilde paylaşılabilmektedir. Uygulama temel olarak mobil optimizasyona göre hazırlanmıştır. Uygulama içerisinde hikaye sistemini çeşitlendirebilmek için çeşitli çıkartmalar, ifadeler, gifler, bağlantı köprüleri ve müzikler gibi pek çok etkinlik bulunmaktadır. 

Kullanıcılar, Instagram hikayeleri içerisinde bir konu ile ilgili sıralı hikayeler atma şansına sahiptir. Atılan hikayeler, belirli bir saniyeden sonra diğer sıraya geçerek ana parçayı böler ve o şekilde paylaşılır. Ek olarak instagram hikaye servisinin içinde canlı yayın özelliği de bulunmaktadır. Kişiler daha çok takipçiye hitap edebilmek için bu özelliği kullanmaktadır.

Hikayelerinizi Etkileşimli Hale Getirmek

Instagram hikayelerini etkili kullanmak, kullanıcı profillerinin büyümesi için oldukça önemlidir. Hikaye içeriklerini zenginleştirmek, odak noktası haline getirmek ve net sonuçlar elde etmek için yerel etkileşimlerden yararlanmak gerekmektedir. Uygulamada bulunan yerel etkileşimler şunlardır:

 • Anket özelliği
 • Soru sorma hikayeleri
 • Hashtag çalışmaları
 • İfadeler ve gifler

Kullanılan yerel etkileşim paketleri, kişilerin profillerinin daha aktif olmasını ve takipçileri ile iç içe olmasını sağlamaktadır. Trafiği yükselen profilin keşfedilmesi daha çabuk olacaktır. 

Bunun yanı sıra, 10.000 takipçi barajını geçmiş kullanıcıların, yararlanabildiği yerel etkileşim seçenekleri bulunmaktadır. Ürün yerleştirmeleri, video paylaşımları, bağlantı etkileşimleri ve hikayeler için reklam yerleştirme seçeneği, bu yerel etkileşim paketini oluşturmaktadır. Fakat kullanıcılar bu etkileşimleri kullanırken, bağlantılı adreslerin kendi profillerine yönlendirilmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde trafik dışarı kayacaktır.

Instagram Hikayeleri Neden Bağımlılık Yapıyor?

Instagram

Instagram hikayeleri, kullanıcı arayüzünde “küçük daireler” şeklinde görünür. Söz konusu olan bu küçük dairelere tıklayarak insanlar, diğer insanların heyecan verici yaşamlarına göz atma şansı elde edebilir. Bu durum, elbette insanların hayatlarını gözlemek şeklinde değil, insanların hayatlarına misafir olmak şeklinde gerçekleşir.

Tıpkı bir dizinin bölümleri gibi bir işleve sahip olan Instagram hikayeleri, insanların bir sonraki bölümü merak etmesine benzer bir şekilde sonraki hikayeyi de izleme ihtiyacı duymasına neden olur. Hikayelerin kısa süreli olması ve birbiri ardına izlenebiliyor olması da bu durumu daha çekici kılar. Bu nedenle insanlar, başka insanların hayatlarını seyrederek bambaşka dünyalara aralanan kapılardan geçer ve kendi günlük hayatından uzaklaşabilirler. 

Sonuç olarak, başka insanların paylaştığı hikayeler sayesinde hiç görmediğiniz bir ülkenin sokaklarında gezintiye çıkabilir, daha önce hiç görmediğiniz bir mağazayı ziyaret edebilirsiniz. Bu sebeple, Instagram hikayeleri insanlarda alışkanlık ve bunun akabinde de bağımlılık yapar.

Organik Büyüme İpuçları

Instagram

Tüm akıllı pazarlamacıların takip ettiği tek bir kural vardır ve o kural, hedeflerinizi belirlemeden asla bir kampanya başlatmamaktadır. Yaygın olan KPI’lardan bazıları web sitesi trafiği, bağlantı tıklamaları, Instagram hikaye katılımı, takipçi başına katılım ve hashtag kullanımını içerir. Hesabınızı organik olarak büyütmeden önce hangi hedeflere odaklanmak istediğinize karar vermeniz gerekir.

İçeriklerinizi Optimize Etmek

İçerik, özellikle düşük kaliteli içerikler ile dolu sosyal medya platformlarında oldukça önemli bir konumdadır. Zaman içinde denenmiş ve başarılı olmuş gönderi modellerini tercih ederek paylaşımlarınızı dikkat çekmek için kullanabilirsiniz. İçeriklerinizi optimize etmek için üç farklı yoldan yararlanabilirsiniz:

 • Instagram algoritmasında öne çıkın: Instagram, gönderilerinin sıralanması ve hangilerinin ön plana çıkacağının belirlenmesi için yapay zeka kullanır. Arkadaş ve aile gibi görünen kullanıcıların gönderileri rastgele gönderilerden daha önce sıralanır. Aynı zamanda hedef kitlenizin gönderilerine beğeni ya da yorum gibi yöntemler aracılığıyla etkileşimde bulunmalısınız. Algoritmasında ilginç ve yeni gönderilere öncelik veren Instagram, paylaşımlarını düzenli yapan ve yeni içerik fikirleri üretmek için hedef kitlesini iyi takip eden hesaplara öncelik verir.
 • Görsel içeriklerinizin kalitesini yükseltin: Instagram içeriklerinizin yüksek kalitede olması, boyut ve süre bakımından iyi ayarlanmış olması gerekir. Görsellerinizin çekiciliğini arttırmak için pek çok filtreden yardım alabilirsiniz.
 • Uygun zamanda uygun içeriği paylaşmak: Instagram Insights, takipçileriniz için kapsamlı bir kullanıcı kişiliği oluşturmanıza yardımcı olur. Böylece bu özelliği, kullanıcılarınızın en aktif zamanlarını keşfetmek için kullanabilirsiniz. Ancak, Instagram Insight’a erişim sağlayabilmek için işletme hesabına geçmeniz gerekmektedir.

Takipçileriniz ile Etkileşime Girmek

Instagram algoritmasının nasıl işlediğini çözdünüz, doğru zamanda paylaşımlarınızı yaptınız ve göz alıcı görseller oluşturdunuz ancak, etkileşim sayınız, hedeflediğiniz kadar fazla değil mi? Bu durum, içeriğinizin gerekli olan yaratıcılıktan yoksun olduğu anlamına gelebilir.

Özetlemek gerekirse, kullanıcıların içeriğinizi fark etmesini sağlayacak yaratıcı fikirlere ihtiyacınız vardır. Yeni içerikler için ilham arıyorsanız şu fikirlere bakabilirsiniz:

 • Instagram Hikayeleri: Durağan görüntülerdense hikayeler daha etkilidir. Eğer bir işletme hesabınız ve 10.000’den fazla takipçiniz varsa hikayelerinize “yukarı kaydır” ekleyebilir ve kullanıcıları web sitenize yönlendirebilirsiniz.
 • Instagram Live: Canlı yayınlar izleyicilerin ilgisini çeker ve samimidir. Canlı yayınlar açarak ürün denemeleri, insanlar ile röportaj ve soru cevap gibi içerikler oluşturabilirsiniz.
 • Instagram TV (IGTV): IGTV daha uzun videolar içindir. Bu videoları promosyon içerikleri ve Takeover işlemleri için kullanabilirsiniz.
 • Hashtag’ler: Hashtag’ler, paylaşımlarınızın popüler çevrelerde görünmesini sağlayabilir. Ancak, hashtag’lerinizin içerikleriniz ve hedef kitleniz ile uyumlu olmasına dikkat edin.

Mavi Tik Nedir ve Nasıl Alınır?

Instagram

Son yıllarda özellikle Instagram’daki influencer’ların da artması ile birlikte pek çok işletme hesabı ve kişisel hesap, mavi tik alarak hesabını doğrulatmak istemektedir. Instagram adınızın hemen yanında yer alan mavi bir tik ile hesabınızın daha özgün olduğunu ve marka değerinizin onaylandığını insanlara gösterebilirsiniz.

Bir Instagram hesabının tanınmış bir halk figürüne, ünlü bir kişiye ya da global bir markaya ait olduğunu belirten mavi tik, bu hesapların gerçek varlığını temsil eder. Söz konusu hesabın güvenilir olduğunu, onaylandığını ve gerçek bir kişi olduğunu hesabın sahip olduğu mavi tik sayesinde anlayabilirsiniz.

Kimler Mavi Tik Alabilir?

Instagram hesabınız için mavi tık almak, sanıldığı kadar zor değildir. Ünlü ya da tanınmış biri olmanıza gerek olmadan mavi tik talep edebilirsiniz. Ancak bununla birlikte Instagram, kullanıcılarına mavi tik vermek ve hesaplarını doğrulamak konusunda son derece seçici bir yol izler. Peki mavi tik alabilmek için kayda değer bir hesap olduğunuzu ve Instagram’ın talep ettiği kriterleri karşılayıp karşılamadığınızı nasıl anlarsınız?

Örnek vermek gerekirse, Facebook ya da Twitter gibi diğer sosyal medya hesaplarında mavi tike sahip olmanız Instagram’da da mavi tik alacağınız anlamına gelmez. Bunun nedeni, Instagram’ın yalnızca bazı tanınmış kişiler, ünlüler ve markaların mavi tik alabileceğini söylüyor olmasıdır. 

Ancak, Instagram’ın Hizmet Şartlarına ve Topluluk Yönergelerine uymaya başlayarak mavi tik alabilmek için bir şans elde edebilirsiniz. Bununla birlikte, hesabınız aşağıdaki kriterlerin de her birini karşılamalıdır: 

 • Otantik: Hesabınız gerçek bir kişiyi, işletmeyi ya da markayı temsil etmelidir. Bir hayran sayfası ya da mizah sayfası olmanız, mavi tik almanızı engeller.
 • Benzersiz: Bir kişi ya da işletme, yalnızca tek bir Instagram hesabını doğrulatabileceği için o hesap benzersiz olmalıdır.
 • Herkese Açık: Kilitli Instagram hesapları mavi tik almak için uygun hesaplar değildir.
 • Tamamlanmış: Mavi tik alabilmek için tam bir biyografiye, profil fotoğrafına ve en az bir gönderi paylaşmaya ihtiyacınız vardır.
 • Dikkate Değer: İşlerin daha da öznelleştiği ve detaylandırıldığı nokta burasıdır. Ancak, Instagram algoritmalarına göre dikkate değer bir hesap olabilmeniz için “tanınmış” ya da “çok aranan” etiketlerine sahip olmanız gerekir.

Tüm bu kriterleri nispeten karşıladığınızdan eminseniz hesabınızı doğrulatmak için adım atabilirsiniz.

Mavi Tik Nasıl Alınır?

Bir önceki başlıkta listelenmiş olan tüm kriterleri karşıladığınızda ve kayda değer bir hesap olduğunuzu kanıtladığınızda, mavi tikinizi kolayca alabilirsiniz. Mavi tik alabilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Profilinize tıklayın ve sağ üst köşede yer alan üç çizgiye dokunun.
Instagram
 • “Ayarlar” seçeneğine tıklayın.
Instagram
 • Ardından “Hesap” ibaresini seçin.
Instagram
 • Daha sonra “Doğrulama Talebı” seçeneğine dokunun.
Instagram
 • Açılan başvuru formunda sorulan her soruya doğru cevabı verin. Bu formda yasal adınız, bilinen veya iş adınız, sektörünüz veya kategoriniz ve nüfus cüzdanınız (ehliyet veya pasaport da olur) gibi sorular yer alır. Ayrıca eğer bir işletme hesabı için mavi tik talep ediyorsanız, resmi bir işletme belgesi, elektrik faturası ya da vergi beyannamesi yeterli olacaktır.
 • Başvuru formunu doldurduktan sonra “Gönder” butonuna basın.

Instagram’ın konu ile ilgili çalışanları, başvuru formunuzu inceledikten sonra bildirim sekmenizden size bir yanıt verir. Bu cevabı bildirim sekmesinden alıyor olmanızın sebebi ise dolandırıcılar ve sahtekarlar gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmamanız için Instagram’ın size asla mail yollamıyor olmasıdır.

Başvuru formunu yolladıktan birkaç gün sonra Instagram tarafından doğrudan evet ya da hayır şeklinde bir cevap alırsınız. Bu cevap ne olursa olsun Instagram size herhangi bir açıklamada bulunmaz. Ancak eğer mavi tik talebiniz reddedilirse, başvuru yaptıktan tam 30 gün sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz.

Organik Takipçi Arttırma Yöntemleri

Instagram

Marka ve müşteri arasındaki en önemli husus, markanın müşteriye verdiği güven ve müşterinin markaya olan sadakatidir. Sadece güvenilir işletmeler, harcadığı emeklerin geri dönüşünü alabilirler. Müşterileri elde tutmaktan daha zoru ise yeni müşteriler kazanabilmektir.

Marka ve müşteri arasındaki ilişkiyi sağlam tutabilmenin pek çok yolu vardır. Saygın müşterilere hediyeler göndermek, müşteriler arasında ödüllendirme sistemi oluşturmak, müşterilere onlara verdiğiniz değeri göstermek için birebir iletişim kurmak bu yollara örnek olarak verilebilir.

Adım Adım Sadık Kitle Oluşturma

Marka sadakati ve müşteri sadakati arasında çok önemli bir fark vardır. Müşteri sadakati verilen fiyatlara dayanır. Fiyat müşteri için ne kadar uygunsa, müşteri markaya o kadar sadıktır. Fakat marka saadeti daha farklıdır ve fiyatlandırma marka sadakatini etkilemez. Müşteriler sizin markanızı rakiplerinizden daha iyi olduğunu algılarlarsa fiyattan bağımsız olarak sizi seçerler. 

İş dünyasında sadece fiyatlandırma ile fazla saygınlık kazanamazsınız. Fiyatlarınız sadece belirli bir kademeye kadar düşürebilirsiniz. Marka sadakati ise sizin çok daha uzun süre ön planda kalmanızı sağlar. Nike, Apple ve Gucci gibi markalar bu duruma örnek olarak verilebilir. Ancak marka saadeti oluşturmak müşteri saadeti oluşturmaktan daha çok sermaye ve emek gerektirir.

Markanızın Sesini ve Hikayesini Yaratın

Instagram’da yarattığınız marka sesi ve hikayeniz iki temel ögeden oluşur. Çabuk tanınabilir bir görsel stili ile birlikte kim olduğunuza ve kim için çalıştığınıza dair bir değerlendirme panosu yeterli olacaktır.

Mükemmel Bir Müşteri Hizmeti Sağlayın

Müşteri hizmetlerini Instagram profilinizde rahat ulaşılabilecek şekilde entegre etmek, müşteri ve marka sadakati kazanmanıza yardımcı olacaktır. Bazı markalar, müşterilerine anında canlı destek sağlamak için ayrı bir Instagram profilleri bile oluşturur. Bazı markalar ise daha kolay iletişim sağlanması için Instagram profillerinin altına “E-posta” ve “İletişim” bağlantısı eklerler.

Mükemmel müşteri hizmetleri; müşterinin ürün ile ilgili sorularını ve sorunlarını çözmek, ürün hakkında bilgi vermek ya da hizmet hakkında yardımcı tavsiyeler vermek için önemli bir etkendir.

Marka Değerinizi Yayınlayın

Bu biraz göz korkutucu gibi görünebilir, ancak en iyi müşteri her zaman sizin değerinizi gösterebilen müşteridir. Kaybettiğiniz potansiyel bir müşteri elinizde tuttuğunuz müşterilerin sadakatinden daha ağır basacağı için marka değerinizi yayınlamak son derece önemlidir.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçeriği Yayınlayın

Kullanıcının oluşturduğu içeriği yayınlamanın iki anlık avantajı vardır. Öncelikle sahip olduğunuz müşteriler bu durumu benimser ve sizinle kalma potansiyellerini ortaya koyarlar. 

Ürünü almayı düşünen takipçileriniz ise “Ürünü nasıl kullanırım?” ya da “Ürün ekranda göründüğü gibi mi?” tarzında bazı akılda oluşan soru işaretlerine yanıt bulurlar. Bu da satışınızı kolaylaştırır ve müşteri edinmenize yardımcı olur. Öte yandan, farklı ve dikkat çekici bir hashtag yaratarak takipçilerinizi markanız adına UGC oluşturmaya teşvik edebilirsiniz.

İletişimi Devam Ettirin

Takipçilerinizin sürekli sizinle iletişim halinde olmasını talep etmek, Instagram algoritmanız için oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra siz de onlarla temas halinde bulunmalısınız. Bu yüzden ürünleriniz hakkında son dakika haberlerinizi, güncellemelerinizi, ürün lansmanlarınızı ve elde ettiğiniz başarılarınızı takipçileriniz ile paylaşarak onlarla sürekli bir iletişim halinde olabilirsiniz. Böylece takipçilerinizi de ürünleriniz hakkında bilgilendirirken bu sayede müşteri toplayabilirsiniz.

Influencer’lar ile Ortak Olun

Influencer’lar, özellikle kendi alanlarında uzman olanlar, bir güven dayanağıdır. Bu yüzden Influncer’lar sizi seçtikleri zaman, onların takipçileri sizin güvenilir olduğunuzun bilincinde olurlar.

Hesabınızı Kişiselleştirin

Takipçileriniz, sizin potansiyel müşterilerinizdir ve elbette sizi tanımak isterler. Bu sebeple yaptığınız paylaşımları kişiselleştirmeniz gerekir. Sahne arkası kahramanlarınızı tanıtın, cilalayın ve takipçilerinize sunmayı unutmayın.

Keşfete Düşmek ve Instagram Algoritması Nasıl Çalışır?

Genel olarak, keşfet sayfası ve Instagram akış algoritması, her ikisinin de önceki etkileşimlerinize dayanarak Instagram’ın beğeneceğinizi düşündüğü içeriği göstermesi bakımından benzerdir. Öte yandan, Instagram akışınız neredeyse yalnızca şu anda takip ettiğiniz hesapların içeriğinden oluşurken, keşfet akışı neredeyse tamamen yeni hesaplardan gelen içeriklerden oluşur.

Aşağıdakiler, keşfet sayfasının algoritması için en önemli faktörlerdir:

 • Gönderinin özellikleri: Bir gönderinin popülerliği nedir? İnsanlar gönderiniz ile ne sıklıkla ve ne kadar hızlı etkileşime giriyor? Pek çok kişinin bir gönderiyi beğenmesi, yorum yapması, paylaşması ve kaydetmesi, keşfet sayfasının algoritması için önemli bir göstergedir.
 • Etkileşim geçmişiniz: Genellikle paylaşımı yapan kişiyle ya da kişinin içeriğiyle etkileşime girip girmemiş olmanız, o kişinin içeriklerini keşfetinizde görme ihtimalinizi arttırır.
 • Aktiviteniz: En sık ne tür içerikten hoşlanır, kaydeder ya da paylaşırsınız? Keşfet gönderileri ile nasıl etkileşim kurarsınız?
 • Gönderiyi paylaşan kişi hakkında bilgiler: Son birkaç hafta içinde, bu kişiyle kaç kişi etkileşime girdi?

Bu faktörler ile birlikte Instagram kullanıcıları, başka kullanıcıların keşfetine düşerek hesaplarının görünürlüğünü arttırabilir.

Lokasyon Girmek Önemli mi?

Pek çok kişi civarda bulunan ürün ya da hizmetleri bulabilmek için Instagram’daki yerel işletmeleri arar. En çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, işletmeniz için konum etiketi özelliği sunarak insanların yerel işletme arayışında hesabınızı öne çıkartmanıza yardımcı olur. Bu nedenle, eğer hesabınızı öne çıkartmak istiyorsanız Instagram gönderilerinizde konumunuzu doğru bir şekilde etiketlediğinizden emin olmanız gerekir.

Örneğin, bir kafeniz var ve pek çok farklı lezzette kahve servis ediyorsunuz. Bu nedenle de dünyanın pek çok farklı yerinden şehrinizi ziyaret eden insanların kahvelerinizi tatması için kafenizi bulmalarını istiyorsunuz. Servisini yaptığınız kahvelerin görsellerini paylaştığınızda, insanları yalnızca bu deneyime ortak etmekle kalmaz aynı zamanda kafenizi ziyaret ederek kahvelerinizi tatmaları için onları teşvik etmiş olursunuz.

Sonuç olarak, Instagram konum etiketi kullanmak ve gönderilerinize lokasyon girmek, markanızın bulunduğu yerin enlem ve boylamını temel alan belirli bir konumu temsil eder. Böylece takipçileriniz, gönderilerinizden etkilenerek işletmenizi ziyaret edebilir.