Büyüme için Vlanderon'u keşfedin.

Kurumsal değeri artıran önemli iş zorluklarını üstleniyoruz.


Pazarlamanızı güçlendirecek yönetim hizmetlerini keşfedin.

Markanıza her anlamda katkı sağlayacak güçlü yönetim araçlarımız ile bilgili danışmanlık sağlıyoruz.


Prodüksiyon alanında derin uzmanlığa sahip olduğumuz medya servislerimizi keşfedin.

Profesyonel yüksek kaliteli görüntü üretiminde hizmetinizdeyiz.


Dijital Pazarlamanın temelinde yer alan web çözümlerimizi keşfedin.

İşletmenizi dijital ortamlarda en iyi şekilde temsil edecek web çözümleri sunuyoruz.


Ticaretinize katkı sağlayan pazarlama çözümlerimizi keşfedin.

Her sektöre dokunan bir yaklaşım sergiliyoruz.


Bilgiyi sizin için süzüyor ve işletmenize katkı sağlayacak içerikler üretiyoruz.

İşletmenize katkı sunabilecek bir bilgiyi paylaşabilmek bizi mutlu ediyor.

Vlanderon ile ihtiyacınız olan her şeye tek bir yerde sahip olacaksınız. 
Keşfet Galeri Şimdi Ara Whatsapp

Müşteri odaklı pazarlama stratejisi

Paylaş

Müşteri odaklı pazarlama stratejisi direk olarak müşteriyi hedef alan bir anlayışa hakimdir. Bu stratejiye müşteri daima haklıdır prensibiyle bakmak deyimini kullanmak doğru olacaktır. Müşterilerin iyi analiz edilmesi ve sonrasında müşterileri memnun edecek entegreyi bulmak hedefe ulaşmak anlamına gelir. Müşterinin istek ve beklentilerini karşılamanın yolunu bulmak, işinizin gidişatını şekillendirecek, işleyişiniz açısından ışık olacak ve işinizde başarılı bir şekilde ilerlemenizi sağlayacaktır. Eski yıllarda müşterilerin beklentisini karşılamanın çok daha kolay olduğu biliyor. Ürün ve hizmetlerde çeşitlilik olmaması müşterinin de beklentisinin az olmasına ve aldığı hizmetten memnun olmasına sebep oluyordu. Günümüzde her sektörde birçok seçeneğin bulunuyor olması müşterinin de aldığı hizmetten memnun olmasına engel oluyor. Bu durum müşteri memnuniyetini tam anlamıyla sağlamanın gerekliliğini ortaya çıkarıyor.

Müşteri Odaklı Pazarlama Nasıl Yapılır?

Müşteri odaklı pazarlama yapmanın ilk anahtarı müşteri ile doğru iletişim kurmaktır. Özellikle yeni nesil hedef kitle olduğunda bu nesli kendimize empoze etmek çok da kolay olmayacaktır.  Müşterimizin isteklerini, beklentilerini ve tarzını anlayabilme adına pazarlama yapmak müşteri odaklı pazarlama stratejisi adına hareket etmek anlamına gelir. Bu analiz ve çalışmaları yürütme adına çalışma yapmamız pazarlama stratejimizi de müşterimize göre özel hale getirecektir. Bu çalışmamız bize hem bize bağlı olan sabit bir müşteri kitlesi oluşturur hem de sunmuş olduğumuz hizmetlerin dilden dile yayılmasını sağlar. Bir hizmetten memnun olan müşteri bu durumu etrafındaki kişilere de aktaracaktır. Bu sistem Word of mouth sistemini ortaya çıkarır. En büyük işletmeler adlarını bu sistem ile duyurmuş olan işletmelerdir.

Müşteri Odaklı Pazarlama Stratejisinin Avantajları Nelerdir?

Müşteri odaklı pazarlama stratejisi işleminde ilk kural müşteriyi doğru analiz etmektir. Hedef kitlenin ne istediğini bilmek onu memnun etmenin en önemli yoludur. Müşterinin neye ihtiyacı olduğunu ya da neye ihtiyaç duyabileceğini anlamak çok da kolay değildir. Bunu anlamak için müşterinin yaşadığı çevre, bütçe durumu, o bölgede hangi özelliklere sahip olan ürünler veya hizmetler tercih ediliyor gibi araştırmaları yapmak önem taşır. Bunu öğrenmek müşterimize istediği tarza sahip olan ürün ve hizmetleri sunmamız anlamına da gelir. Günümüzde müşteri odaklı pazarlama prensibini tercih eden marka ve şirketlerin gerçek amacı müşteri portföyü kazanmak ve kazanılan müşteri ile uzun vadede ilişki kurabilmektir. Bu ilişkiyi kuran bir marka, müşterisine ulaşmak için bir çaba harcamayacak, müşterisi markanın tüm çalışmalarını ve faaliyetlerini sürekli takip edecektir.