Vlanderon ile ihtiyacınız olan her şeye tek bir yerde sahip olacaksınız. 

Müşteri Hizmetleri Yönetimi

Paylaş

Müşteri hizmetleri yetkilileri müşteriler ile diyalog kuran ve etkileşimi sağlayan birimlerdir. Müşteri hizmetleri yönetimi ise bu etkileşimin detaylarını inceleyen ve gerektiğinde devreye giren birimdir. Bu birim bir şeyler ters gittiğinde hizmet sunar da diyebiliriz.

Müşteri ile ilişkilerin tüm detayları müşteri hizmetleri yönetimi tarafından incelenir. Bu yönetim bazen bir program olabilir. Bu programda görüşmelerin içerikleri, raporlama, sorun çözümü, müşterinin memnuniyeti veya müşteri iptali gibi detaylar bulunabilir. Müşteri hizmet yönetimini bir kurumun idari amirine benzetmek mümkün olacaktır.

Müşteri Hizmetleri Yönetimi Ne İş Yapar?

Müşteri hizmetleri yönetimi hem var olan hem de hedefte bulunan müşterilerin bilgilerini tek bir yerde depolayan birimdir. Çalışma süresince gerekli olan her türlü durumu takip ederken aynı zamanda satış fırsatlarını değerlendirme konusunda çözüm üretir. Müşteri yönetimi hizmetlerinin müşteriyi dolaylı yollardan etkilemek gibi bir işlevi vardır. Bu detay daha çok şirket çalışmalarında öne çıkar.  Bu çalışma hem şirketin avantajına hem de müşterinin avantajına olacaktır.
Müşterilerin tercih ettiği alışveriş şeklini değiştirerek şirket lehine çevirmek ve yeni müşteriler kazandırmak yine müşteri hizmetleri yönetiminin dolaylı yoldan bir işlevinin varlığını ortaya koyar. Var olan müşterileri elde tutmak için sınırları zorlayan bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda, bu birim müşteri hizmetleri maliyetlerini azaltacaktır.

Müşteri Hizmetleri Yönetimi Birimi Kimdir?

Müşteri hizmetleri yönetimi şirketler açısından düşünüldüğünde pazarlama departmanının en üst birimidir. Müşteri hizmetleri sürecini kolaylaştırmaya ve müşterilere çok sayıda avantaj sağlamaya yardımcı olur. Öncelikle pazarlama sürecinde mevcut müşteri bilgileri uyarınca kampanyalar yürütme ve yeni müşteri bulma işlevini tamamlar. Satış alanında yalnızca fırsatları izlemekle kalmayarak olası satışları tanımlamak için fırsat araştırmaları yapar. Bu alanda farklı sektörlerden müşteri içerikleri edinir.

E ticaret alanında sipariş alanlarında da entegredir. Müşteri hizmetleri yönetimi biriminin diğer bir çalışma florası destek alanındadır. Müşterilerin istek ve beklentilerini tam anlamıyla karşılamak için yüksek kalitede araştırma ve sunumlar yapılmasına olanak tanır. Müşteri hizmetleri yönetimi biriminin en önemli işlevlerinden bir tanesi de birimler arasındaki entegrasyonu sağlamasıdır. Bu durum aynı zamanda müşteri ve şirket yönetimi arasında bir köprü görevi görmesi içeriğini de oluşturur.