Vlanderon ile ihtiyacınız olan her şeye tek bir yerde sahip olacaksınız. 

Müşteri Eforu Puanı (CES)

Paylaş

Müşteri Efor Puanı (CES), için bir anket demek doğru olacaktır. Bu anket ile bir kurumdaki hizmet deneyiminin kolaylığı ölçülecektir. Müşterinin hizmete ulaşmasının kolaylaştırılması için hizmet çabaları azaltılacaktır. Müşterinin sadakatini arttırmak için memnuniyet anketi yapılır. Bir işletmeye kolay ulaşmak müşterinin eforu olacaktır. Bu anlamda müşteri hizmete ulaşmak için büyük bir çaba göstermeyecektir. Müşteri aramış olduğu hizmete hızlı bir şekilde ulaşıyorsa işletmenin müşterisine sunumu yoğun anlamına gelecektir. Bu alanda önemli olan işletmenin geniş hizmet ağı sunuyor olmasıdır.  Dijital kanallar haricinde de müşteri hizmetleri personelinin yaklaşım ve destek sürecini anlamak açısından da oldukça değerli bir ölçümleme yöntemidir. Müşteriye verilen hizmetin geçerli bir hizmet oluşu da bu sayede ortaya çıkacaktır.

Müşteri Eforu Puanı Neden Önemlidir?

İşletmelerin faaliyet devamını sağlayabilmeleri için satış sistemlerinde artılı bir düzeye ulaşmaları şarttır. Bunu sağlamak için ise müşteri efor puanı (CES) ölçümünün yapılması gerekir. Müşterinin hizmete ulaşmada sıkıntı yaşaması, işletmelerin faaliyetlerini kaliteli bir şekilde gerçekleştirememesi anlamına da gelecektir. Bu nedenle müşterinin eforunun ölçümü şarttır. Müşteriye götürülemeyen bir hizmet, müşterinin de hizmete ulaşamamasına sebep olur. Bu alanda müşteri efor puanı ölçümü yapılır. İşletmenlikte bu sistemin önemi büyüktür. Şirketlerin marka, ürün ve hizmetlerini müşteriye taşıyamaması müşterinin eforunu düşüren bir ermendir. Müşteri olmayan bir hizmet, ürün ve markaya ulaşamayacaktır.

Müşteri Efor Puanın Yüksek Olması

Müşteri efor puanının yüksek olması, müşterinin hizmete zor ulaşması anlamına gelir. Kaliteli bir yazılım ile hızlı ve kolay bir şekilde ölçüm yapılabilir. Verilen hizmet ve müşterinin bu hizmet ile olan etkileşimi bu ölçümün sonucunu belirler. Müşteri Efor Puanı (CES), müşterilerinize yönelik yapılan hedefli ve kısa anketleri oluşturur. Ces ile geri bildirim alınmış olacaktır. Yazılım sistemlerinde yapılan anketler müşterinin ürüne ulaşıp ulaşmadığı konusunda geri bildirim almanızı sağlar. Yazılım aracılığıyla müşteri eforu puanı hakkındaki bilgiler e-posta veya SMS yoluyla yapılan anketler aracılığıyla da alınabilir. Bu anketler yalnızca ‘hizmeti beğendiniz mi’ tarzında olabilirken, daha uzun cümleli ve ayrıntı içeren sorulardan da hazırlanmış olabilir.