Büyüme için Vlanderon'u keşfedin.

Kurumsal değeri artıran önemli iş zorluklarını üstleniyoruz.


Pazarlamanızı güçlendirecek yönetim hizmetlerini keşfedin.

Markanıza her anlamda katkı sağlayacak güçlü yönetim araçlarımız ile bilgili danışmanlık sağlıyoruz.


Prodüksiyon alanında derin uzmanlığa sahip olduğumuz medya servislerimizi keşfedin.

Profesyonel yüksek kaliteli görüntü üretiminde hizmetinizdeyiz.


Dijital Pazarlamanın temelinde yer alan web çözümlerimizi keşfedin.

İşletmenizi dijital ortamlarda en iyi şekilde temsil edecek web çözümleri sunuyoruz.


Ticaretinize katkı sağlayan pazarlama çözümlerimizi keşfedin.

Her sektöre dokunan bir yaklaşım sergiliyoruz.


Bilgiyi sizin için süzüyor ve işletmenize katkı sağlayacak içerikler üretiyoruz.

İşletmenize katkı sunabilecek bir bilgiyi paylaşabilmek bizi mutlu ediyor.

Vlanderon ile ihtiyacınız olan her şeye tek bir yerde sahip olacaksınız. 
Keşfet Galeri Şimdi Ara Whatsapp

Müşteri Edinme Maliyeti (CAC)

Paylaş

Her sektörde iyi bir müşteri kitlesine sahip olmak için bir takım çalışmalar yapılır. Bu çalışmalar için harcanan bütçe müşteri edinme maliyeti (CAC) içeriğinin tanımıdır. Bu anlamda bu maliyet her sektöre ve işletmeye göre de farklı olacaktır. Bir müşteriyi işletmeye bağlamak için yapılan her işlem maliyeti artırır. Pazarlama, reklam, tanıtım gibi tüm işlemler müşteri edinme maliyetinin birer objesidir. Müşteriye hitabını bu yollardan gerçekleştiren işletmelerin tamamı bu maliyeti de ürün ve hizmetlerine yansıtmak zorundadır.

Müşteri Edinme Maliyeti Her Sektörde Var Mı?

Her sektörün kendisine özel bir hedef kitlesi, potansiyel veya aktif müşteri kitlesi vardır. Potansiyel müşteriye ulaşmak için ise farklı öznel desteklerden yararlanılır. Bir işletme için pazarlama elemanı görevlendirerek müşteri edinmeye çalışmak yeni bir maliyeti ortaya çıkarır. Eğer müşteri bu pazarlama elemanının etkisiyle firmayı tercih etti ise müşteri edinme maliyeti (CAC) ortaya çıkmış olacaktır. Aynı durum reklam verme veya tanıtım yapma işlemleri için de geçerlidir. Ülkemizde birçok sektör iş devamını sağlamak için müşterilerine birçok hizmet sağlar. Özel günlerde müşterilere dağıtılan promosyonlar, açılış sırasında yapılan gösteriler, TV ve internet ekranlarına sunulan reklamların tamamında bir amaç bulunur. Bu amaç müşteriye ulaşmak ve potansiyel sağlamaktır. Bu çalışmaların tamamı müşteriyi çekme ve müşterilere ulaşma yöntemlerini oluşturur.

Müşteri Edinme Maliyeti Ne Kadar?

Müşteri edinmenin maliyeti, müşteri edinmek için yapılan işlemlere ve ayrılan bütçeye göre değişim gösterir. müşteri edinme maliyeti (CAC) formüllerle açıklanan bir hesaplamayı ortaya çıkarsa da bu hesabı yapmak için çok kolay bir mantık vardır. Müşteri toplamak için ayrılan bütçenin, yapılan işlemler sonrasında gelen müşteri sayısına bölünmesi müşteri edinme maliyetini ortaya çıkarır. Bir reklam ya da tanıtım işlemi için ayırdığınız bütçe 5 bin lira olduğunda bu işlem sonrasında edindiğiniz müşterinin sayısına bakmanız gerekir. 5 bin liralık reklam ve tanıtım işlemi sonrasında müşteri portföyünüz 50 müşteri arttı ise müşteri edinme maliyetiniz 100 lira olacaktır. Bu maliyet müşteri toplamak için yapmış olduğunuz işlem ve harcamış olduğunuz bütçeye göre değişir.