Vlanderon ile ihtiyacınız olan her şeye tek bir yerde sahip olacaksınız. 

Video için Doğal Işığı Kullanma

Paylaş

 

 

Güneş, bir video oluştururken kullanabileceğiniz en güçlü ve ücretsiz ışık kaynağıdır. Bu kılavuzda, videolarınızı ışıklandırmak için doğal ışığı kullanmanın farklı yollarını öğreneceksiniz. 

Doğal Işık nedir?

Doğal ışık, güneşten gelen herhangi bir ışıktır. Doğal ışığı kullanmanın yararı, kullanımı ücretsiz ve güçlü olmasıdır! Olumsuz yanı, bir video aydınlatma kitini kontrol ettiğiniz gibi kontrol edememenizdir. Ayrıca her zaman mevcut olmaması nedeni ile dilediğimiz zamanda kullanabilme lüksüne sahip değilizdir.

Kamera sensörlerinin gittikçe daha iyi hale gelmesiyle, aydan gelen (güneşten yansıyan) doğal ışığı kullanmak yaratıcı bir seçenek haline geliyor. Ancak yinede, gece vakti bir gündüz sahnesini video ışıkları olmadan çekemezsiniz.

Güneşi kontrol etmek kolay değil ama mümkün. Videolarınızın harika görünmesi için yapmak isteyeceğiniz şey de bu. 

dogal isik

Yumuşak Işık İyi Işıktır

Çoğu durumda, aydınlatma kaynağınızı yumuşatmak isteyeceksiniz. Bu, video aydınlatma kitlerinde de geçerli bir durumdur. Güneş ışığını birkaç şekilde yumuşatabilirsiniz – bir tür filtre aracılığıyla yada ışığı yansıtarak bu mümkün. Bulutlarda aynı şekilde kullanılabilir, ışığı parçalayan ve çekiminizdeki sert gölgeleri azaltan harika bir yayılma kaynağıdır.

Güneşten gelen ışığı perde gibi büyük bezler ve difüzyonlada yumuşatabilirsiniz. 

Altın Saatte Çekim

Muhtemelen altın saat terimini daha önce duymuşsunuzdur. Bu, güneş ışığının daha sıcak bir ışık ve aslında daha yumuşak olduğu gün doğumu ve gün batımı etrafındaki zamandır (yaklaşık bir saat). Bu kombinasyon , birçoğumuza göre daha güzel bir aydınlatma sağlar. Işık aslında ufuktan yayılıyor ve parlak olan ışık kırılıyor ve bu da daha az sert gölgelere yol açıyor.

Altın saatteki gölgeler hala dramatik olabilir ve daha kontrastlı görünebilir. Ancak genel olarak, altın saatte bir sahnenin tamamını ortaya çıkarmak daha kolay olacaktır. Eğer ikna olmadıysanız, test edin. Öğlen 12’de ve günbatımında dışarı çıkın. Aynı nesneyi aynı yerde çekin. Hangisini daha çok sevdiğinizi kendiniz görün.

Altın saatte fotoğraf ve video çekmeyi sevmemize rağmen, doğası gereği doğru çekimi yapmak için kısa bir zaman aralığı vardır ve bu da röportajlar gibi daha uzun video çekimleri için kullanışsız bir durumdur. 

dogal isik

Güneşi Arka Işık Olarak Kullanma

İster altın saatte ister gün ortasında çekim yapıyor olun, güneşi arka ışık olarak kullanmayı deneyin. Öznelerinizi güneşin başlarının arkasını aydınlatacak şekilde çerçeveye yerleştirerek, genellikle güzel görünen bir görüntü elde edersiniz. Güneş ışığının doğrudan öznenizin yüzüne gelmesi yalnızca gözlerini kısmasına değil, aynı zamanda sert, kontrastlı ışıklara ve kötü gölgelere de yol açmaktadır.

Arka ışıkla, konunuzun yüzünde daha dengeli bir aydınlatma olur. Ayrıca arka ışık, nesnenizi arka plandan ayırır ve nesnenin etrafında harika görünen güzel bir hal verir!

Doğal Işıkla İç Mekan Çekimi

İç mekanda video çekerken de doğal ışık kullanabilirsiniz. Konunuzu bir pencerenin yanına yerleştirmek harika ve ücretsiz bir seçenek olabilir. Yumuşatmak için ışığı bir perde ile dağıtmayı deneyin. Bu durumda, pencereyi arka ışık olarak kullanmamanızı öneririz. Öznenizin ön tarafını ortaya çıkaran daha parlak bir ışık kaynağınız olmadığı sürece, bir pencere arka ışığı genellikle karanlık bir özne yaratır. Bu nedenle, nesneyi ana ışık olarak pencere ışığına yerleştirin (ana ışık kaynağı genellikle öznenin yüzünde parlar).

Evinizde, ofisinizde kamera ile çekim yapan bir video üreticisi iseniz bu sizin için harika bir seçenektir. Masanızı pencerenin tam önüne yerleştirin ve güneşten harika bir eşit aydınlatma elde edin.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğal ışığı kullanırken her nekadar durumu kontrol altında tutabiliyor gibi olsakta, aslında kontrol hiçbirzaman sizde olmaz. Aydınlatma bir günden diğerine, hatta dakikadan dakikaya değişebilir. Hareket eden bulutlar yalnızca konunuzdaki ışığı değil, aynı zamanda arka planın görünümünü de önemli ölçüde etkileyebilir. Bunlar sadece doğal ışıkla çekim yaparken akılda tutulması gereken şeylerdir.

Sonuç olarak

Günün sonunda, sahnenizin nasıl göründüğünü tam olarak kontrol etmenizi sağlayan ve ayrıca günün hangi saati veya hava durumu ne olursa olsun çekim yapma olanağı veren bir aydınlatma kitine yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Yine de, doğal ışık kullanmanın çoğu video oluşturucu için uygun bir seçenek olduğunu ve bir sonraki projeniz için istediğiniz görünüm olabileceğini düşünüyoruz.