Vlanderon ile ihtiyacınız olan her şeye tek bir yerde sahip olacaksınız. 

Sohbet botları & Yapay Zeka ile İşletmeler Nasıl Kazanıyor

Paylaş

 

 

Chatbotlar bir süredir piyasada ama son zamanlarda popülerlik kazanıyorlar. İşletmeler, insanların yapamadığı birçok şeyi yapabildikleri için sohbet robotlarını kullanarak değer kazanmaya başlıyor. Chatbotlar, müşterilerle bağlantı kurmanın yeni yoludur. Veri toplamada, sorunları çözmede, müşteri hizmetleri sorgularını ele almada ve ilişkileri sürdürmede harikadırlar.

Chatbotlar ayrıca kişiselleştirilmiş mesajlar, satışlar veya promosyonlar hakkında uyarılar gönderebildikleri ve hatta doğal dil işleme ile sık sorulan soruları yanıtlayabildikleri için olası satış yaratma için mükemmeldir. Bir sohbet robotunun gelen mesajlara yanıt vermesini sağlayabilir veya bir sohbet robotunu müşteri hizmetleri temsilcisi olarak ayarlayabilirsiniz.

Botların şirketlere yardım ettiği 5 büyük alan var.

Sohbet Botları Nerede Kazanıyor?

1. E-ticaret ve Online Pazarlama

Eticaret ve online pazarda sohbet botu kullanan işletmeler gelirlerini artırma konusunda botlardan çok şey kazanmaya başladılar.

Peki pazarlamacılar ve e-ticaret mağazaları botları nasıl kullanıyor?

E-posta Değiştirme : Messenger Sohbet botlarının açılma ve tıklanma oranları e-postadan daha yüksektir. Sonuç olarak, birçok çevrimiçi pazarlamacı widget’lar ile web sitesi ziyaretçilerine bilgi edinebilmelerinin bir yolu olarak sohbet botlarını sunmaya başladılar. Kullanıcı etkileşime girdikten sonra, satış hunisine uygun bir bot stili uygulanır.

Satış Hunileri : Bot pazarlamacıları, e-posta pazarlamasında olduğu gibi kitleleri segmentlere ayırmak ve ürün satmak için satış hunileri kullanıyor. Botlarda satış hunisi etkileşimli ve dinamiktir. Bir kullanıcı hayır dediğinde, nedenini bulmak ve bunları huninizin daha sonraki bir tarihte dönüştürebilecek farklı bir bölümüne göndermek daha kolaydır.

İçerik Oyunlaştırması : Sohbet botları etkileşimli olduğundan, içeriği daha etkileşimli ve kişiselleştirebilirler. Size değerli bir şey öğretebilir, sizi bir yolculuğa çıkarabilir ve bir marka ile olan ilişkinizi geliştirebilirler. 

İlişki Pazarlaması : Botlar sosyal medyayı kullanmaktan çok daha kişiseldir. Kullanıcıların bir sohbet botuna insan özelliklerini yansıtması ve hatta duyguları geliştirmesi doğaldır. Sonuç olarak, markalar gerçekten kullanıcılarla daha kişisel bir ilişki geliştirmek için eşsiz bir fırsata sahip olur ve bu da müşteri bağlılığını artırır.

Sohbet Botları Satışları Nasıl Artırıyor?

Sohbet Botları e-ticaret satışlarını gerçekten büyük bir şekilde artırıyor. Bunu gerçekleştirmeye yardımcı olan bir dizi özellik var. İşte öne çıkanlar:

 • Yukarı Satış: Bir müşteri satın alma gerçekleştirdikten sonra, tekrar satın alma olasılığı % 33 daha fazladır. Bu, satın alımdan hemen sonra satışları artırmak için büyük bir fırsattır.
 • Terk Edilmiş Sepet: Alışveriş sepetlerinin % 68’i terk ediliyor. E-posta, terk edilmiş sepetleri % 50’ye kadar telafi etmek için harika bir yöntem. Ancak bu sürece sohbet botlarınıda katttığımızda bu oranın yükselmesi kaçınılmaz oluyor.
 • Olası Satış Yaratma : Messenger keşfi, Markanız için daha fazla görünürlük elde etmenin güçlü bir yolu olabilir. Katılım, iyi bir ikili görüşme sağlayabilir ve bunun müşteriyi satışa yönlendirmesi muhtemeldir.
 • Kişiselleştirme ve Öngörücü Analizler : Sohbet botları, kitlenizi segmentlere ayırmanın ve her bir kişinizi özel bir deneyime sokmanın harika bir yoludur. Accenture raporuna göre, tüketicilerin onları adından tanıyan veya geçmiş satın alma işlemlerine dayalı seçenekler öneren bir perakendecinin ürün yada hizmetini satın alma olasılığı %75 daha fazladır.

2. Müşteri Hizmetleri

Şirketler satış temsilcisi pozisyonlarını otomatikleştirirken hem zamandan kazanıyor hemde tasarruf ederek maddi kazanç sağlıyor.

Şirketler Müşteri Hizmetleri Sohbet botlarını nasıl kullanıyor?

 • Dahili Yardım Masası : Bir müşteri hizmetleri temsilcisi soruların cevabını bilmiyorsa ne olur? Çoğu zaman bir iç yardım masasına soruyorlar ve iç yardım masası hayal edebileceğiniz gibi aynı soruları tekrar tekrar alıyor. Botlar hem iç hem de dış müşteri hizmetleri ekiplerine yardımcı olabilir.
 • SSS Otomasyonu : Kimse SSS sayfalarını okumuyor, genelde yaptıkları şey sorularını e-posta olarak göndermektir. Sohbet botu kullanarak artık bir belge ile ilgili soruları cevaplayabilirsiniz.

3. Seyahat, Turizm ve Konaklama

Sohbet botları, ağırlama ve seyahat endüstrisinde yavaş yavaş büyük bir trend haline geliyor. Daha düşük bir fiyat noktasında üst düzey bir kullanıcı deneyimi sunmaya başlıyorlar. Botlar için en büyük kazançlardan biri, müşteri memnuniyetini ve marka sadakatini arttırırken, otomasyon yoluyla maliyetleri düşürmesidir.

Bu alandaki botlar bir dizi kritik cephede başarılı oluyorlar:

 1. Geliri Artırıyorlar
 2. Müşteri memnuniyetini artırıyorlar
 3. Katılımı ve Marka Sadakatini Artırıyorlar ve
 4. Otomasyon ile Daha Düşük Maliyetlere sahip oluyorlar. 

Şirketler Sohbet botu & Yapay Zekayı Nasıl Kullanıyor?

 • Etkileşim Ekosistemi : Marriott, müşterilerini yolculuklarından önce, yolculuk sırasında ve sonrasında meşgul eden bir sohbet botu ekosistemi oluşturmuş durumda. Örneğin Marriott otel ziyareti için kullanıcılarının otelin uygun olup olmadığını kontrol etmelerinde sohbet botunu kullanıyor. Kullanıcılar rezervasyon yapsalar da yapmasalarda, bot daha sonra Otel’in çevresinde bulunan en iyi restoranları, turları veya keşfedilecek diğer yerel deneyimleri, hatta makaleler gibi kişiselleştirilmiş içeriğe bağlantılar gönderilmesini sağlıyor. Rezervasyon yaptıktan sonra bot, kullanıcıların odalarını kontrol etmelerine, misafir hizmetleri talep etmelerine, restorandan sipariş vermelerine, aktiviteler önermelerine izin verdikten sonra bu sohbet akışlarındaki geri bildirimleri toplayıp daha sonrasında kullanıcının planlayabileceği gelecekteki seyahatleri veya rüya tatilleri hakkında soru sorabiliyor.
 • Radikal Kişiselleştirme: Otel endüstrisinin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri farklılaşmadır. Basitçe söylemek gerekirse, çoğu müşteri otelleri fiyata göre karşılaştırır ve çoğu zaman otelleri fiyat konusunda rekabetin garip noktasına koyan en iyi değer hangisi ise (fiyat, marka, konum kombinasyonu) onu seçer. Radikal kişiselleştirme tüm bunları değiştirecek konumdadır. Oteller, bir kişinin ilgisine göre benzersiz kişiselleştirilmiş paketler sunabilir ve müşterinin yine de yapacağı bir dizi aktiviteyi tek bir pakette bir araya getirebilir.

4.İK ve İşe Alma

Sohbet botları için en heyecan verici sektörlerden biri, işe alım ve insan kaynakları yönetimidir. Botlar, çalışan yaşam döngüsünün her adımında ve süreçte İK maliyetlerini azaltmada ve çalışan katılımını geliştirmede yardımcı olmaktadır.

Çalışanlar için sorunların bir kısmı, İK sistemlerinin eski ve kullanımı zor olmasından kaynaklanmaktadır, buda çalışanların İK departmanından basit talepler istemesine yol açmasıdır. Botlar bu sorunu mevcut sistemlerle entegre olabilen orta bir katman haline getirirken, çalışanlar için çok daha kolay bir kullanıcı deneyimi sunarak çözmektedirler. 

Sonuç olarak, Botlar katılımı geliştirirken İK temsilcilerinin talepler için harcadıkları zamanı% 30–50 oranında azaltmaktadır!

İK Botları Şirketlere Nasıl Yardımcı Olur:

İşe alma : Sohbet botları ve yapay zeka, işe alım sürecinin otomatikleştirilmesine yardımcı oluyor. 

Ön Tarama : İş başvurularının yaklaşık %75’i başvurdukları iş için niteliksizdir. Sohbet botları, birkaç basit soru sorarak başvuru sahipleriyle bağlantı kurabilir ve işe kalifiye olduklarından emin olmak için ön tarama yapabilir. 

İK Kaynakları : En büyük kullanım durumlarından biri ise, şirketlerin İK Temsilcilerinin talepleri yanıtlamak için harcadıkları sürenin %30 ila 50’sini otomatikleştirmelerine olanak tanıyan sohbet botları aracılığıyla İK Otomasyonu.

 • Dokümantasyon Talepleri : Bir çalışan son maaş bodrosunu veya başka bir dokümanı görmek istediğinde bot otomatik olarak 7/24 yanıt verebilir.
 • Kişisel Bilgi Talepleri : Çoğu zaman çalışanların sigorta vb. türde soruları olacaktır.
 • Kişisel Bilgileri Güncelleme : Çalışanlar yeni telefon numaralarını, adreslerini, medeni durumlarını vb. güncelleyebilir.
 • İK Taleplerini İşleme : Bot, tatiller, hasta olunan günleri, vb. talepleri otomatikleştirebilir.
 • Proaktif Problem Çözücü : Botlar problemleri oluşmadan çözüyorlar! Örneğin, bir çalışan zaman aşımını unutursa bot hatırlatabilir.
 • Geribildirim ve İncelemeler : Bot hem çalışanlardan hem de yöneticilerden geri bildirim ve yorumlar alabilir. Ayrıca, çalışanlar önerilerde bulunabilir, yardım isteyebilir, geri bildirimde bulunabilir ve performanslarını iyileştirmenin yollarına odaklanabilir.

5. Asistan olarak Sohbet botları

Chatbotlar, tüm sektörlerde en hızlı büyüyen ve en yıkıcı teknolojilerden biridir. Chatbotların şirketlerde kullanımı artıyor ve işletmelerin yaklaşık %45’i halihazırda onları dahili olarak kullanıyor. Özellikle bazı işleri ortadan kaldırarak operasyonel maliyetleri düşürmenin yollarını arayan kuruluşlar için, işin yapılma şeklini temelden değiştirme potansiyeline sahiptirler.

Chatbotlar, temel soruları yanıtlayarak ve beklentileri uygun insan temsilcisine yönlendirerek otomatikleştirilmiş müşteri hizmetleri temsilcileri olarak hareket edebilir, hediye önermek, iade veya değişim konusunda yardıma ihtiyacı olan kişilere yardım sağlamak gibi kişiselleştirilmiş müşteri hizmetleri sağlamak içinde kullanılabilirler.