Büyüme için Vlanderon'u keşfedin.

Kurumsal değeri artıran önemli iş zorluklarını üstleniyoruz.


Pazarlamanızı güçlendirecek yönetim hizmetlerini keşfedin.

Markanıza her anlamda katkı sağlayacak güçlü yönetim araçlarımız ile bilgili danışmanlık sağlıyoruz.


Prodüksiyon alanında derin uzmanlığa sahip olduğumuz medya servislerimizi keşfedin.

Profesyonel yüksek kaliteli görüntü üretiminde hizmetinizdeyiz.


Dijital Pazarlamanın temelinde yer alan web çözümlerimizi keşfedin.

İşletmenizi dijital ortamlarda en iyi şekilde temsil edecek web çözümleri sunuyoruz.


Ticaretinize katkı sağlayan pazarlama çözümlerimizi keşfedin.

Her sektöre dokunan bir yaklaşım sergiliyoruz.


Bilgiyi sizin için süzüyor ve işletmenize katkı sağlayacak içerikler üretiyoruz.

İşletmenize katkı sunabilecek bir bilgiyi paylaşabilmek bizi mutlu ediyor.

Vlanderon ile ihtiyacınız olan her şeye tek bir yerde sahip olacaksınız. 

Dönüşüm Huninizi Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

Paylaş

 

 

Dönüşümlerinizi dönüşüm hunisi aracılığıyla optimize etmenin yollarını mı arıyorsunuz? Bu makalede, dönüşüm hunilerinden, neden bu kadar önemli oldukları ve onu iyileştirmenin yollarından bahsedeceğim. Sonunda, satışları artırma ve satış huninizi olabildiğince iyi hale getirme becerisine sahip olacaksınız.

Maksimum dönüşüm oranları için hunilerinizde nasıl ince ayar yapacağınızı gösteren nasıl yapılır makalemiz ile dönüşüm huninizi geliştirin.

Dönüşüm hunisi nedir?

Dönüşüm hunisi, bir tüketicinin reklamınız veya organik kampanyanızla ilk etkileşiminden son dönüşüm noktası olan satışa kadar olan yolculuğunu tanımlamak için kullanılan bir e-ticaret terimidir. Müşteri ilerledikçe “huni” giderek küçülür.

Neden önemlidir?

Dönüşüm hunisini anlamak, tüketicinin düşünce sürecini anlamak için çok önemlidir. Müşterileriniz gibi düşünebiliyorsanız, onların alışkanlıkları ve özel tercihleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olursunuz. Bu, pazarlama kampanyalarınızın özellikle istediklerine göre daha kişiselleştirilebileceği ve daha fazla dönüşüme yol açabileceği anlamına gelir.Başarılı bir dönüşüm hunisi, işletmeniz için sağlıklı bir kâr anlamına gelir.

Dönüşüm huninizi nasıl oluşturup optimize edebilirsiniz?

1. Süreci ana hatlarıyla belirtin

Dönüşüm hunisinin üç bölümü olduğunu varsayarız: huninin üst kısmı, huninin orta kısmı ve huninin alt kısmı.

  • Dönüşüm hunisinin üst kısmı: Bu, bir ürünü yeni arayan ve hakkında pek bir şey bilmeyen kullanıcıları tanımlar. Tam olarak neye ihtiyaçları olduğunu anlamaya çalışırken birkaç markayı araştırırlar.
  • Orta Dönüşüm Hunisi: Bu, tüketicilerin sektörü daha iyi anladığı ve belirli ürünler için markaları ve özellikleri bildiği anlamına gelir. Ne istediklerini bilirler ve aradıkları özelliklere sahip olmayan markalardan uzaklaşırlar.
  • Dönüşüm hunisinin alt kısmı: satın almaya hazır olan ancak doğru yönde bir itmeye ihtiyaç duyabilecek potansiyel alıcılardır. Bu dönüşüm aşamasındaki tüketiciler, yeniden pazarlama teknikleriyle satış yapmak için tetiklenebilirler.

Dönüşüm sürecinizi optimize etmek göz korkutucu bir görev gibi görünebilir. İyi bir strateji, dönüşüm hunisinin her adımında ikna edici olmaktır, böylece müşterileriniz sizinle kalmak isteyeceklerdir.

2. Dönüşüm hedefleri belirleyin

Kullanıcılarınızı dönüşüm hunisi boyunca yönlendirmek için bir plan yaptıktan sonra, bu planların ne kadar iyi performans gösterdiğini bilmek istersiniz. Google Analytics, dönüşüm huninizi ve dönüşümleri nasıl optimize edeceğinizi anlamak için kullanışlı bir araçtır. Dönüşüm hedefleri belirlemek ve bunların temel performans göstergelerinizle nasıl bir ilişki içinde olduğunu öğrenmek için bu veya benzeri bir aracı kullanmalısınız.

Kapsamlı olmak için dönüşüm huninizdeki her bölüm için hedefler belirleyin ve dönüşümleri izleyin. Dönüşüm hedefleri, bir posta listesine kaydolmaktan kaynak indirmeye kadar her şey olabilir. Hedeflerinizi belirledikten sonra analiz aracı ile kullanıcı bilgilerini toplayarak, nerede iyileştirme yapabileceğinizi anlayabilirsiniz.

3. Optimize edilecek zayıf noktaları belirleyin

Huni görselleştirme raporu kullanarak sitenizin terk edilme oranı hakkında bilgi toplayın. Müşterilerinizin dönüşüm hunisinden ayrılmadan önce ne yaptığını belirlemenize olanak sağlayacak önemli verileri size sağlayacaktır.

Bu raporda toplanan bilgiler, huninizin belirli noktalarında kullanıcılarınızı neyin durdurduğunu size gösterecektir, böylece neyin iyileştirilmesi gerektiğini ve nasıl yapılacağını bilebilirsiniz. Dönüşümleri artıracak ve hedef kitlenizi daha iyi anlamanıza yardımcı olacak bir strateji oluşturmak için kullanabilirsiniz.

4. Değişiklikleri gerekçelendirmek için verileri kullanın

Veri destekli karar verme, dönüşüm huninizi optimize etmenin yoludur. Isı haritaları, ziyaretçi trafiğinizin çoğunun nereye gittiğini görselleştirmenin harika bir yoludur. Ziyaretçilerinizi istenen hedefe yönlendirmek için sayfanızda neleri değiştireceğiniz konusunda bilinçli kararlar almanıza yardımcı olur.

5. Bölünmüş testi kullanın

A/B testi olarak da bilinen split testi, bir sayfanın iki farklı sürümünü oluşturarak ve hangisinin dönüşümde daha başarılı olduğunu görmek için bunları analiz ederek dönüşüm tekniklerinizi test etmenin zarif bir yoludur.

6. Verimliliği artırmak için otomasyonu düşünün

Otomatik takip e-postaları, müşterilerinize sayfanıza geri dönmeleri için zamanında hatırlatıcılar göndererek onlarla iletişim halinde kalmanıza yardımcı olur. Gelecekte sizinle nasıl iletişim kuracaklarına dair net talimatlar verirken potansiyel alıcıları elde tutmanın harika bir yoludur. 

Dönüşüm huninizi optimize etmek için çeşitli farklı stratejiler vardır. Örneğin, dönüşüm oranınız yüksekse, dönüşüm sayısını en üst düzeye çıkarmaya odaklanmak isteyebilirsiniz, ancak dönüşüm oranınız düşükse, daha sonra dönüşüm sağlama olasılığı daha yüksek olan kişileri yakalamak isteyebilirsiniz. Bu şekilde, dönüşüm yolunu ne kadar iyi dönüştürdüğüne ve sunduğuna göre hassaslaştırabilirsiniz. 

 

Sektörünüzde Fark Yaratın

Büyük ya da küçük her projeye aynı düşünce ve özenle yaklaşıyoruz ve bunu gerçekleştirmek için yolun her adımında sizinle birlikte çalışıyoruz.

Tüm ihtiyaçlarınıza yönelik eksiksiz bir çözüm paketiyle büyümeyi hızlandırın.Bültenimize kaydolun