Vlanderon ile ihtiyacınız olan her şeye tek bir yerde sahip olacaksınız. 

Tüm Sektörlerde Chatbotlarla E-Ticaret Dönüşüm Oranını Artırma

Paylaş

 

 

Chatbotlar, kullanıcı etkileşimini artırmanın yenilikçi bir yoludur. Bu sistemler, müşterilere web siteniz üzerinden yolculuklarında destek sunar. AI sohbet robotları, müşteri sorularına cevap verebilir, ürünler ve hizmetler hakkında bilgi sağlayabilir ve müşterilerle insan etkileşimini taklit edebilir. Bu, müşteri memnuniyetini artırmanın harika bir yoludur.

İnternet hayatımızı modernize ettiğinden ve günlük rutinlerimizin çoğunu çevrimiçi dünyaya kaydırdığından beri e-ticaret işletmelerinin popülaritesi arttı – sanal olarak alışveriş yapıyor, iletişim kuruyor ve yeni şeyler öğreniyoruz. 
Potansiyel müşterileri dönüştürmede sohbet robotlarını kullanma:
Ne öğreneceksiniz:

 • E-ticaret Dönüşüm Oranı Nedir?
 • Dönüşüm Oranı Neden Önemlidir?
 • E-ticaret için Ortalama Dönüşüm Oranı Nasıl Hesaplanır?
 • E-ticaret Dönüşüm Oranını Artırmak İçin Chatbot Çözümleri

Dönüşüm Nedir? Dönüşüm Oranı Nedir?

Dönüşümle başlayalım. Web sitesinin ziyaretçisi aşağıdaki gibi bir işlemi gerçekleştirdiğinde dönüşümden bahsedebiliriz :

 • bir bültene kayıt olmak,
 • makale veya e-kitap indirmek,
 • bir hesap oluşturmak,
 • inceleme yazmak,
 • sosyal medyada yayın paylaşmak,
 • alışveriş sepetine ürün eklemek,
 • sepete bir ürün eklemek,

bu ve benzeri eylemler işlemin tamamlanmasına yaklaştırır. 

Bu anlamda dönüşüm, “olası satışları” “müşterilere” dönüştürmeyi, ve tekrarlayan bir iş yapma olasılığını artırmayı ayrıca marka sadakati oluşturmayı amaçlamaktırDönüşüm oranı , bununla birlikte, yukarıda sözü edilen işlemleri yapan ziyaretçilerin yüzdesidir.

Dönüşüm Oranı Neden Önemli?

Olası satışlar, satış dönüşüm hunisinde sıkışıp kalır ve satın alma işlemini bitiremez, yeniden pazarlama stratejileri maliyetleri en aza indirmek yerine yalnızca maliyetlere eklendiğinden şirketiniz zaman ve para kaybeder. Zamanla giderler geliri aşmaya başlar ve şirketler başabaş noktasının altına iner. 

Bu nedenle, satış hattının ölçümü ve analizi; potansiyel müşterilerin hangi aşamada kalacağını ve bunları kapanış aşamasına doğru ilerletmek için hangi stratejilerin gerçekleştirilmesi gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Web sitesi dönüşüm oranı optimize edildiğinde, aylık abonelik ücreti ödeyerek lehinize dönecek müşterileri elde etme ve elde tutma şansınızı artırırsınız.

E-Ticaret için Ortalama Dönüşüm Oranı Nasıl Hesaplanır?

Bir şirketin iyi performans gösterip göstermediğini öğrenmek için, kısa bir müşteri memnuniyeti metrik anketi gönderebilir veya dönüşüm oranını aşağıdaki şekilde hesaplayabilirsiniz:                    

Dönüşüm Oranı Formülü

Yüksek dönüşüm oranı, olası satışları başarılı bir şekilde edindiğiniz ve ödeme yapan müşterilere dönüştürdüğünüz anlamına gelir. 

Düşük bir dönüşüm oranı ise birçok kişinin istenen işlemleri gerçekleştirmeden web sitesini ziyaret ettiğini gösterir. Peki bundan sonra ne yapılmalı?

İşte o zaman bir çözüm aramaya başlamalısınız.

E-ticaret Dönüşüm Oranını Artırmak için 5 Chatbot Çözümü

Potansiyel satış yaratma ile uğraşıyorsanız ve sayıları önemsiyorsanız, müşterileri daha fazla kullanmaya çalışmanız gerekir. Chatbot’lar ile çevrimiçi alışverişi gerçek bir mağazada yapılan geleneksel bir ziyarete daha çok benzetebilirsiniz. 

1. Chatbotlar Dostça Bir Sohbette Olası Satışları Toplar

Bir açılış sayfasını ziyaret etmek, yüksek dönüşüm oranına dönüşmez. Potansiyel bir alıcı, bir şirketin web sitesini günde birkaç kez tekrar tekrar ziyaret edebilir ancak esasta bir iz bırakamaz. Dolayısıyla, bir yandan, web sitesi trafiği çok sayıda girişi gösterirken, diğer yandan daha olası satışta pek fazla fayda sağlamaz. 

Ziyaretçileri olası satış oluşturma formlarıyla (indirimler veya bültenler karşılığında ad ve e-posta adresleri isteyen formlar) ayrılmalarını durdursanız ve hatta bazıları için promosyon kodları cazip olabilse de bazıları için bunlar yeterli olmaz.

Örneğin, chatbot’lar, olası bir statik formdan çok daha doğal ve ilgi çekici bir şekilde olası satışları toplayabilir, çünkü konuşma benzeri bir doldurma formu sunarlar.
Sohbet botları 7/24 çalıştığı için, günün veya gecenin herhangi bir saatinde olası satışları toplayabilirler. Bu şekilde, müşteri hizmetiniz ertesi gün onlarla iletişime geçebilir ve sorgularını takip edebilir. 

2. Chatbotlar Hoş Geldiniz Mesajı ile Yeni Ziyaretçilere Hoşgeldiniz

Ziyaretçiler H&M veya Zara gibi markaların web sitelerine gittiklerinde, her iki web sitesinin de aynı şekilde göründüğü kaçınılmaz bir izlenim edinebilirler – tasarımları, fiyatları, ürünleri – Peki, işlerini rekabetten nasıl ayırt edebilirler?

Hoş geldiniz mesajına ne dersiniz ?

Chatbot’larla hoş geldiniz mesajı gönderinAdından da anlaşılacağı gibi, ilk kez ziyaret edenlere bir web sitesine selamlamaları için bir karşılama mesajı gönderilir. Genellikle konukseverlik ifadelerini içerir, örneğin:

 • Selam! Seni görmek güzel
 • Merhaba, arkadaşım!
 • [Şirket adına] hoş geldiniz

Ziyaretçiler mağazanızda düzenli müşteriler haline gelir gelmez, mesajı kişiselleştirebilir ve isimlere göre adresleyebilirsiniz:

 • Merhaba, [isim],
 • Merhaba [isim], sizi burada tekrar görmek güzel.

Hoş geldiniz iletileri, bir etkileşim başlatmak, iyi bir ilk izlenim bırakmak ve tanıdıklarınızı bir sonraki seviyeye taşımak için harika bir yoldur. Şirketi ziyaretçiye tanıtarak ve anında yardım sunarak, sohbete kişisel bir dokunuş katmış olursunuz. Ayrıca, chatbot platformları genelde karşılama mesajı özelleştirmesine izin verir, bu da ikamet ettikleri ülkeye göre metni seçebilir, zaman gecikmesini ayarlayabilir ve dili hedef kitleye göre ayarlayabilirsiniz. 

3. Chatbotlar SSS’yi Hızlı ve Etkili Bir Şekilde Yanıtlar

Ortalama sayfa ziyaretinin 10 ila 20 saniye sürdüğünü biliyor muydunuz ?Kötü tasarlanmış bir web sitesi veya açılış sayfası potansiyel müşteriler için büyük bir başarısızlık olabilir. Web sitesinin işlevi, ziyaretçilerin aradıklarını bulmalarına yardımcı olmak olmalıdır. Bir açılış sayfasının işlevselliği, marka bilinirliği oluşturma sürecinde belirleyici bir faktör olduğundan, bilgiye kolay erişim düşünülmelidir. 

Peki, bir web sitesini daha ulaşılabilir yapan nedir? Chatbots. Ve istatistiksel bir kanıt var. 

Hubspot’un bir araştırması, müşterilerin daha hızlı sorgu yanıtları (%71) almak için sohbet botlarını kullanmaya daha istekli olduklarını ve %53’ünün çağrı kuyruğunu önlemek için mesajlaşma iletişim kanalı sunan şirketlerle iş yapma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiştir. 

Fiyatlar, sevkiyat ve iade politikası hakkında aynı eski sıkıcı soruları yanıtlamak, herhangi bir müşteri hizmetleri temsilcisini ölüme götürebilir, bu nedenle konuşma botlarını bir web sitesine dağıtmak ve işi yapmalarına izin vermek daha uygun fiyatlı ve kullanıcı dostudur. 

Chatbot’lar ziyaretçilerin sorularını sormasını sabırla bekleyecek veya önce müşterilere ulaşacak ve en sık sorulan soruların cevaplarını önereceklerdir. Ziyaretçilerin yapması gereken şey, ilgilendikleri temayı sunan düğmelerden birine tıklamaktır.

Bir SSS sohbet botunun oluşturulması inanılmaz derecede kolaydır ve tüm müşterilerin sorularını yanıtlamaya gelince son derece etkilidir – asla sıkılmazlar ve yüksek düzeyde profesyonellik sağlarlar. 

4. Chatbot Müşterilerle İlgilenir ve Terk Edilmiş Arabaları Kaydeder

Alışveriş sepetini terk etme, pek çok E-ticaret işletmesinin düşük dönüşüm oranıyla mücadele etmesinin nedenlerinden biridir Ortalama olarak, alışveriş sepetini terk etme oranı %75’e kadar yükselmektedir ve insanların ödeme yapmaya devam etmemesinin ana nedenleri

 • beklenmedik nakliye masrafları (% 25),
 • hesap kurulum gereksinimi (% 22),
 • saf araştırma (% 17),
 • ödeme güvenlik endişeleri (% 15).

Peki, müşteriler sohbet botları tarafından kaçırılan satış hakkında hatırlatılmış olsaydı ne olurdu?Öncelikle, seçilen ürünleri daha isteyerek gözden geçirecekler, kararı yeniden düşünecekler ve sonunda ürünle ilgilenip ilgilenmediklerini düşüneceklerdir.
Müşterileri satın almaya ikna etmeyi başaramasanız bile, en azından arabadan vazgeçme oranını azaltmada yardımcı olacak bazı geri bildirimler alabilirsiniz. 

5. Chatbotlar Özel Tekliflerle Geri Dönen Müşterileri Yönetin

Bir web sitesini ilk kez ziyaret edenler ürününüzü satın almayacak veya hizmetinizi kullanmayacaktır. Büyük olasılıkla sadece etrafına bakacak (% 45), rakiplerle fiyatları karşılaştıracak (% 25) veya mağaza ayrıntılarını (% 10) arayacaklar ve ancak daha sonra, tüm fikirlerini oluşturduktan sonra, seçtikleri mağazaya geri döneceklerdir. 

O halde soru şudur: Mağazanızı tekrar ziyaret edecekler mi? 
Müşterilerle bir bağ oluşturduktan sonra, “geri gelen ziyaretçiler” özelliğini daha ileriye taşıyabilir ve kişiselleştirilmiş öneriler sunabilirsiniz. Müşterilerin satın alma geçmişine dayanarak, chatbot’lar kişinin kişisel tarzını ve tercihlerini analiz edip tanımlayabilir ve böylece tamamlayıcı ürünler sunabilir. 

Bir Chatbot’a Neden İhtiyaç Var?

Tıklama oranları olarak da bilinen dönüşüm oranları, ödeme yapan müşterilere sahip olmak ve daha fazla satış yapmak isteyen işletmeler için çok önemlidir. Ancak, bunu yapmak için her zaman dikkate alınması gereken şeyler vardır. Bir web sitesine sohbet botları dağıtmak bu duruma yardımcı olabilir. Chatbotlar, müşteri hizmetlerinin bir sonraki dalgasıdır. Herhangi bir sayıda soruyu yanıtlamak, randevu planlamak, tavsiyelerde bulunmak ve hatta satın alma yapmak için kullanılabilirler.

Chatbotlar doğal dili anlar ve müşterilerin anlayabileceği bir dilde yanıt verebilir. Chatbotlar, müşteri hizmetlerinin bir sonraki dalgasıdır, çünkü herhangi bir sayıda soruyu yanıtlayabilir, randevu planlayabilir, önerilerde bulunabilir ve hatta satın alabilirler. Bir chatbot, birçok olasılık.