Vlanderon ile ihtiyacınız olan her şeye tek bir yerde sahip olacaksınız. 

Sohbet botları Pazarlama çabalarını artırmak için nasıl kullanılır?

Paylaş

 

 

Sohbet robotunun Pazarlama Planındaki Rolü

Pazarlama stratejilerinizde sohbet botu ile yapay zeka destekli işlevlerinden faydalanma fırsatını size bu makalede anlatmaya çalıştık. Aşağıda, şirket satışlarınızı artırmak için sohbet botu kullanmanız için seçilmiş stratejilerimiz yer almaktadır.

Pazarlama Faaliyetlerinizde Bir Bot Kullanmanın 5 Yolu

1. Kişiselleştirilmiş Deneyim Sağlayın

Bir bot’un temel amacı, kesintisiz olarak 7*24 kullanıcılara hizmet vermektir. Ayrıca işletmeler makine öğrenimi uygulamalarından yararlanarak özelleştirilmiş deneyimler sunmak içinde sohbet robotu kullanırlar.

Kullanıcının arama sorguları ve davranış kalıpları gibi önceki girdilerine dayanarak, sohbet botu doğrudan kullanıcının ne istediğiyle ilgili sorular soracak ve bu da gereksiz iletişimin dağınıklığını azaltacaktır. Ayrıca, bu, sorgu çözüm süresinin azalmasına ve daha yüksek bir satın alma olasılığına yol açacaktır.

Bunun dışında, sohbet özelliklerinde ürün özelliklerinize göre özel iş akışını ayarlayabilirsiniz. Bu kullanıcıların gereksinimlerine bağlı olarak özel cevaplar almalarına yardımcı olur.

Kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmak pazarlama planlarınızın ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Günümüzde, tüm sohbet botları rezervasyon biletleri, rezervasyonları onaylama, ürün özellikleri hakkında bilgi verme vb. gibi temel şeyler yapabilir. Müşterilerinize yardımcı olmak için daha iyi planlanmış “Kişiselleştirilmiş deneyim” odaklı bir sohbet botu stratejisi uygularsanız, satışlar söz konusu olduğunda botunuz harikalar yaratabilir. 

2. Diğer Kanallardan Kaldıraç Yaratma

Bir sohbet botunda dahili değişiklikler yapmanın yanı sıra, tam kapsama ve bunun etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için botunuzu farklı platformlara entegre edebilirsiniz. Burada kaldıraç olarak kullanabileceğiniz bazı kanallar ve platformlara örnek olarak;

  • E-posta

Aboneler listesi ve etkin e-posta pazarlama kampanyanız olduğunda , web sitesi trafiğini artırmak için sohbet botunuz için Harekete Geçirici Mesaj’ı (CTA) bir e-postanın sonuna yerleştirmeniz yeterlidir.

Burada ayrıca, CTA ile senkronizasyonu sürdürmek için özelleştirilmiş mesajla ayrı bir kampanya hazırlayabilirsiniz. Müşterilerimiz için aktif çalışan birden fazla kampanyaları otomatikleştirmek için Vlanderon Portal çevirimiçi e-posta yönetim aracımızı kullanırız ve sohbet robotu ile tam entegre bir yapıda çalışmasınıda sağlarız, bu da satışa dönüşen deneyimler yaratır.

  • Facebook

Pazarlama çabalarından yararlanmak için bir başka harika platform. Kullanıcıların gönderilerine doğrudan otomatik mesajlar verebilirsiniz.

Facebook Otomatik Gönderi Yanıtlayıcısını ayarlamanız yeterlidir. Bundan sonra, kullanıcı gönderiye bir yorum yazdığında, karşılığında otomatik olarak bir mesaj alacaktır. Sonuçta satışlarınızı artıracak ve size zaman kazandıracak bu otomasyonu kullanabilirsiniz.

  • Push bildirimleri

Kullanıcı sorgularını çözmek için web sitesinde bir sohbet botu ayarlayabilirsiniz. Günlük veri toplama ve analiziyle, kullanıcının gereksinimlerini günün belirli bir saatinde öğrenebilirsiniz. Daha sonra, kullanıcıya push bildirimleri göndermek için bu bilgileri kullanabilirsiniz. Bu süreci de müşterilerimiz için yine Vlanderon Portal çevirimiçi otomasyon yönetim aracımız ile otomatikleştirebilmekteyiz.

4. Yeni Ürün ve Hizmetlerinizi Gösterin

Yeni bir ürün veya hizmet başlattığınızda, bu bilgileri kullanıcılarla paylaşmanız gerekir. Bunun için sohbet botundan da yararlanabilirsiniz.İlk kez gelen ziyaretçilerin ürünleriniz hakkında hiçbir fikri olmadığı için, bu bilgileri web sitesine giren her kullanıcıya göndermenize gerek yoktur.

Geçmiş trafik verilerine dayalı olarak alakalı kullanıcıların bir listesini oluşturabilir ve yalnızca gerekli güncellemeleri bu kişilere gönderebilirsiniz.

Sonuç olarak, yeni kullanıcılarınızı rahatsız etmek yerine, mevcut kullanıcılara bildirimde bulunursunuz ve kullanıcılarınızın diğer kaynaklardan haberdar olma olasılığını bir analiz ve ilgili CTA yardımıyla iyi yönetebilirsiniz.

Bunu yapmak olası satış yaratma sürecini hızlandıracak ve satış döngüsünü kısaltacaktır.

Örneğin, en yeni nesil kamera geliştiricilerinden olan ünlü şirket GoPro , kullanıcılara bazı kameraları tanıtan bir sohbet botu kullandı. Daha sonra kullanıcılara belirli kapalı uçlu sorular sorarak ve gereksinimlere göre ilgili kamerayı seçmelerine yardımcı oldu.

Sonuç

Tek bir stratejiyi kullanarak satışları artırmak mümkün değildir. Sonuçta pazarlama çabalarınızı hızlandıran, işletmenizin ihtiyaçlarına göre yukarıda belirtilen birden çok stratejiyi birleştirmeniz gerekir. Tüm bu süreçlerin birçok işletme için zor ve karmaşık geldiğini biliyoruz, nereden başlamanız gerektiği konusunda bilinmezlikten öteye gidemediğinizi de. Vlanderon olarak teknolojik altyapımız ve bilgili danışmanlığımız ışığında sizlere tüm bu hizmetleri sunmaktan mutluluk duyarız.