Büyüme için Vlanderon'u keşfedin.

Kurumsal değeri artıran önemli iş zorluklarını üstleniyoruz.


Pazarlamanızı güçlendirecek yönetim hizmetlerini keşfedin.

Markanıza her anlamda katkı sağlayacak güçlü yönetim araçlarımız ile bilgili danışmanlık sağlıyoruz.


Prodüksiyon alanında derin uzmanlığa sahip olduğumuz medya servislerimizi keşfedin.

Profesyonel yüksek kaliteli görüntü üretiminde hizmetinizdeyiz.


Dijital Pazarlamanın temelinde yer alan web çözümlerimizi keşfedin.

İşletmenizi dijital ortamlarda en iyi şekilde temsil edecek web çözümleri sunuyoruz.


Ticaretinize katkı sağlayan pazarlama çözümlerimizi keşfedin.

Her sektöre dokunan bir yaklaşım sergiliyoruz.


Bilgiyi sizin için süzüyor ve işletmenize katkı sağlayacak içerikler üretiyoruz.

İşletmenize katkı sunabilecek bir bilgiyi paylaşabilmek bizi mutlu ediyor.

Vlanderon ile ihtiyacınız olan her şeye tek bir yerde sahip olacaksınız. 

Gönderici İtibar Puanınızı Nasıl İyileştirirsiniz ve Teslim Edilebilirlik Oranlarınızı Nasıl Artırırsınız?

Paylaş

 

 

Gönderici itibar puanı, teslim edilebilirlik oranlarınızı zirveye taşıyacak gizli araçtır. E-posta pazarlaması pazarda hala etkin ve mevcut, ayrıca potansiyel müşterilerinizle çevrimiçi iletişim kurmanın en etkili yollarından biridir.

Ancak, bir e-posta kampanyası, hedef gelen kutularınıza ulaşmıyorsa en iyi yatırım getirisini sağlamayacaktır. Başarılı bir e-posta pazarlama kampanyasının anahtarı, gönderen itibar puanınızla çok ilgilidir. İyi bir puanla, teslim edilebilirlik oranlarınızı artırabilir ve yatırımınızdan en iyi getiriyi sağlayabilirsiniz.

Bugün, gönderen itibarınızın; pazarlama çabalarınızı, yatırım getirisini ve e-postalarınızın teslim edilebilirliğini nasıl etkilediğini anlamak çok önemlidir.

Bu makalede, gönderen itibarınız ve teslim edilebilirlik oranlarınızı nasıl yükselteceğiniz hakkında bilmeniz gereken her şeyi gözden geçireceğiz.

Gönderici itibar puanları ve teslim edilebilirlik puanları

Normal bir iş insanı günde ortalama 121 e-posta alır ve her birini okuma süresinin 30 saniye sürdüğünü varsayarsak, bu, yalnızca e-postaları okumanın her gün bir saatten fazla süreceği anlamına gelir. Bu nedenle, gönderenin itibarı burada devreye girer.

IPS, alıcıların daha önemli veya zamana duyarlı e-postalarına odaklanabilmeleri için gelen kutularına gereksiz çöpler almasını önlemek için istenmeyen veya spam gibi görünen iletileri engeller.

Gönderici itibar puanı, gelen kutularının istenmeyen e-postalarla dolup taşmasına karşı koruyucu bir bariyer görevi görür. Bu süreç, bir e-postanın gizliliğine veya kişisel bilgilerine sıfır müdahale ile algoritmik bir analiz ile gerçekleştirilir. Otomatik olarak gerçekleşen sürekli doğrulamadan sonra, IPS sağlayıcı gönderenin puanını belirler ve eğer puan düşük olursa mesajınız spam klasörüne düşebilir.

Gönderici itibarı nedir?

Öncelikle, gönderenin itibarı, bir İnternet Servis Sağlayıcısının (ISS) e-posta gönderen bir kuruluşa atadığı sayısal puandır. Puan ne kadar yüksek olursa, bir ISS’nin gelen kutularına e-posta gönderme olasılığı o kadar yüksek olur.

Temel olarak İtibar puanınız bir e-posta gelen kutusuna spam göndericisi olup olmadığınızı gösterir.

E-posta gelen kutusu sağlayıcıları, e-postanızın istenen gelen kutusuna teslim edilip edilmeyeceğini belirlemek için IP itibarınızı (IP puanınız, gönderen puanınız veya e-posta gönderen itibarınız) kullanır.E-postalarınızın doğrudan spam klasörüne düşmediğinden emin olmak istiyorsanız, ilk adım, gönderen IP adresinizin itibarına zarar veren yaygın hatalardan kaçınmaktır.

Gönderici itibar puanınızı belirleyen birden fazla faktör vardır. Bazıları şunları içerir:

 • Bir kuruluş tarafından kaç e-posta gönderiliyor
 • Kaç alıcı e-postayı spam olarak işaretliyor veya mesajlar hakkında ISS’ye şikayette bulunuyor
 • E-postalar ISS’nin spam tuzağına ne sıklıkla çarpıyor?
 • Kuruluş herhangi bir kara listedeyse
 • Bilinmeyen alıcılara gönderildiği için e-postaların kaç tanesi geri dönüyor?
 • E-postaları yanıtlayan, açan, ileten veya silen alıcı sayısı
 • Belirli bir kuruluşun e-posta listesinden kaç alıcının aboneliğini iptal ediyor

Yukarıda bahsedildiği gibi, algoritma, e-postanızı gönderdiğinizde ve puanınızı belirlediğinizde ne olduğuna dair tüm bu değişkenleri dikkate alacaktır. Puan ne kadar yüksek olursa, e-postalarınızın spam tuzaklarını geçme ve istenen gelen kutularına teslim edilme olasılığı o kadar yüksek olur.

Ancak, dikkate alınması gereken birkaç faktör daha var. ISS’ler ayrıca e-postanızın gövdesini de analiz edecektir. “Buraya tıklayın”, “Abone ol” veya “Daha fazla bilgi edinin” gibi çeşitli düğmelere sahip e-postalar genellikle spam klasörüne gider.Ek olarak, mesajınızın içeriğini ve alaka düzeyini dikkate almak size kalmıştır.

Bir erkek abone listesine kadın hastalıkları promosyonu göndermek istemezsiniz çünkü e-postayı açma şansları, kadınların gelen kutularına teslim edildiğinden çok daha düşük olacaktır.

E-postayı alan, gönüllü olarak tıklayan ve web sayfasına erişen alıcıların sayısı, gönderenin güveninin bir göstergesi olarak görülecektir ve puanınızı belirlemek için ISP tarafından dikkate alınacaktır.

Gönderenin itibarı neden önemlidir?

Gönderici itibarı düşük olan kampanyaların reddedilme veya otomatik olarak spam klasörlerine gönderilme riski daha yüksektir.E-posta sağlayıcıları, birincil gelen kutularına ulaşmaya değmeyen e-postaları veya gönderen adresleri ayıklamak ve kullanıcılarını spam filtreleriyle korumak için ellerinden geleni yapmaktadır.

E-postaların spam filtresini geçip geçmeyeceğini belirlerken geçmiş kullanıcı etkileşimi de dikkate alınır. Yüksek açma ve tıklama oranlarınız, düşük spam şikayetleriniz ve düşük hemen çıkma oranınız varsa, bu sonuçta gönderenin itibarına yardımcı olacak ve onu daha güçlü hale getirecektir.

Bununla birlikte, diğer taraftan, e-postalarınız genel olarak düşük bir açılma oranına, daha az tıklamaya, yüksek hemen çıkma oranlarına sahipse veya alıcılarınız e-postalarınızı spam olarak işaretleme eğilimindeyse, gönderen itibarınız kesinlikle bir darbe alacak ve zarar görecektir.

Olumsuz bir gönderen itibarı ve onunla birlikte gelen yıkım

Gönderenin itibarını etkileyebilecek çok sayıda faktör vardır.

Bununla birlikte, unutulmaması gereken önemli bir faktör, artık geçerli olmayan birden çok adrese birden çok e-posta gönderilmesinin yüksek bir hemen çıkma oranına neden olmasıdır. Bunun nedeni, kuruluşların bu listeleri doğrulamadan veya temizlemeden mevcut e-posta listelerini satın alarak tasarruf etmeye çalışması olabilir.

Kötü verilerin etkisi, gönderen puanınızın zarar görmesine neden olabilir. E-posta listesini temiz tutmak, itibar puanınızı yüksek tutmanın önemli ve etkili bir yoludur!

Sıkı çalışmanızın karşılığını almak ve e-postalarınızın teslim edilmesini sağlamak için listelerinizi temiz tutmanız ve iyi bir gönderen itibar puanına sahip olmanız önemlidir.

Gönderen itibarınızı nasıl iyileştirebilirsiniz?

Gönderen itibarınızı nasıl iyileştirebilirsiniz?

Eğlenceli gerçek: Gönderilen tüm e-postaların yaklaşık %45’inin spam olarak kabul edildiğini biliyor muydunuz ?

Gönderen itibarınızı nasıl iyileştireceğiniz hakkında biraz konuşalım.

1.Adım: Gönderen itibar puanınızı öğrenin

Temel kural, 90’ın üzerinde olmaktır, ancak 50 ile 90 arasında bir değerde ise, neler olup bittiğine bir göz atmalı ve puanınızı iyileştirmeye nereden başlayabileceğinizi görmelisiniz. Ancak 50’nin altına düşerseniz hızlı hareket etmeniz gerekir, 50’nin altındaysanız durum ciddidir.

Gönderen itibar puanınızı kontrol etmenin birkaç farklı yolu vardır. Başlamanız için birkaçını burada listeleyeceğiz:

 • İtibarınızı 0’dan 100’e kadar ölçecek olan SenderScore.com var . Skor ne kadar yüksekse, itibarınız ve teslim edilebilirlik oranınız o kadar iyi olur. Rakamlar, sizi diğer IP adreslerine göre sıralayacağı 30 günlük bir ortalamaya göre hesaplanır.
 • Sizi ‘kötü’ veya ‘iyi’ bir itibarla derecelendirdikleri gerçek zamanlı bir IP adresleri veritabanı. Barracuda Networks tarafından Barracuda İtibar Sistemi altında sağlanır .
 • Kullanabileceğiniz başka bir araç da Google Postmaster Tools’dur . Google, verileri Gmail’e göndererek yüksek hacimde izlemenize olanak tanıyan Postmaster Tool’u sunar. IP itibarı, etki alanı itibarı, Gmail teslim hataları ve daha fazlasını sağlarlar.

E-posta pazarlama ölçümlerinizi takip ederek itibarınızı da ölçebilirsiniz. Açılma oranınıza, tıklama oranınıza, hemen çıkma oranınıza ve katılım oranlarınıza bir göz atın. Bunlar, dikkat etmeniz gereken KPI’lardır.

2.Adım: Kaliteli e-postalar toplayın

Bu, kendi e-posta listenizin olup olmamasına veya üçüncü bir taraftan bir liste satın alıp almadığınıza bağlıdır. Buradaki anahtar, yalnızca yüksek kaliteli e-postaları toplamaktır. Gerçek zamanlı bir e-posta doğrulama aracı kullanarak, e-postalarınızın yüksek veya düşük kalitede olup olmadığını kolayca kontrol edebilirsiniz.

3.Adım: Herhangi bir kara listede olup olmadığınızı kontrol edin

E-postalarınız sürekli olarak iyi performans göstermiyorsa, bir veya daha fazla kara listede alıntılanmış olabilirsiniz.

İşte sizi kara listelerden çıkarmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

 • Self servis kaldırma. IP adresinizi çok fazla uğraşmadan kara listeden çıkarabileceğiniz bazı kara listeler var. Ancak, bunu yapmadan önce tüm sorunlarınızın çözüldüğünden emin olmalısınız; çünkü yapmazsanız ve IP adresiniz tekrar listelenirse, bir dahaki sefere kaldırmak o kadar kolay olmayacaktır.
 • Zamana dayalı kaldırma. Çoğu kara listede, daha düşük seviyeli listeleri kaldıracak yerleşik ve otomatik bir süreç bulunur, ancak bir IP adresi birden fazla veya yüksek hacimde spam göndermişse, süre daha uzun olacaktır.

4.Adım: Listelerinizi temizleyin!

Toplu e-posta doğrulama hizmeti kullanmak size zaman, ter ve hatta gözyaşı kazandıracaktır. Posta listenizin hijyeni, sert geri dönüşleri önlemenin ve düşük kaliteli e-posta adreslerini yukarıya çıkarmanın anahtarıdır.

5.Adım: Listenizi bölümlere ayırın

Bu, posta listenizin ne kadar bölümlere ayrıldığına bağlıdır, en az etkileşimli adreslere e-posta göndermeyi bırakın. E-postalarınıza geri dönen ve e-postalarınızı almaya devam etmek istediklerini tekrar teyit eden kişilere odaklanmaya çalışın.

Ek olarak, müşteri tabanınızı hedeflemeyi denemelisiniz. Herkes aynı ilgi alanlarına sahip değildir ve herkes müşteri dönüşüm hunisinin aynı aşamasında değildir.

Kampanyalarınızı farklı segmentlere göre kişiselleştirerek hedef kitlenizi stratejik olarak hedefleyebilir ve açılma oranınızı artırmaya yardımcı olabilirsiniz. Bilgi alakalı olduğunda açılma olasılığı çok daha yüksektir (unutmayın: daha yüksek bir açılma oranına sahip olmak gönderenin itibar puanına yardımcı olacaktır).

6.Adım: E-posta stratejinizi güncel ve ilgi çekici tutun

Kullanıcılar aynı e-postaları veya aynı bilgileri tekrar tekrar görmekten bıkarlar. E-posta kampanyalarınızı ilginç tutun ve gönderdiğiniz her e-posta ile her zaman değer sağlayın.

Gönderen itibarınızı geliştirdiniz, şimdi ne olacak?

E-posta hesabınızın itibarı, şirketinizin veya operasyonunuzun bir yansımasıdır. Müşterileriniz için dijital güvenilirliğe sahip olmak zorunludur. Dijital kampanyaların tüm süreci özlü ve tutarlı bir şekilde yapılmalıdır.

Bu makaleden çıkarmanız gereken herhangi bir şey varsa, gönderen itibarınızın önemi ve teslim edilebilirlik oranlarınızı artırmaya nasıl yardımcı olacağıdır. Gönderici itibarınız ne kadar iyi olursa, kampanyalarınızda başarı şansınız o kadar yüksek olur. E-posta listenizin verimli ve temiz olduğundan, gönderen puanınızı ve teslim edilebilirlik oranlarınızı koruduğundan emin olmak için bizi arayabilirsiniz.

Sektörünüzde Fark Yaratın

Büyük ya da küçük her projeye aynı düşünce ve özenle yaklaşıyoruz ve bunu gerçekleştirmek için yolun her adımında sizinle birlikte çalışıyoruz.

Tüm ihtiyaçlarınıza yönelik eksiksiz bir çözüm paketiyle büyümeyi hızlandırın.Bültenimize kaydolun