Vlanderon ile ihtiyacınız olan her şeye tek bir yerde sahip olacaksınız. 

Google Ads İçin İyi Bir TO Nedir?

Paylaş

 

 

Tıklama oranı veya TO, reklam verenler için son derece önemlidir. Google Ads (eski adıyla Google AdWords) ve Bing Ads dahil olmak üzere çoğu PPC platformunda, TO’nuz hem reklam sıralamanızı hem de tıklama başına maliyetinizi belirlemeye yardımcı olur. Google Ads’deki TO’nuz ne kadar yüksekse, sıralamanız o kadar iyi ve maliyetleriniz o kadar düşük olur.


Tıklama oranı, tıklamayla sonuçlanan toplam reklam görüntülemelerinin yüzdesidir ve Google’ın Kalite Puanı formülündeki temel faktörlerden biridir. Google, hem reklam konumunuzu hem de gerçek tıklama başına maliyeti belirlemek için Kalite Puanını kullanır.

Google Ads’de iyi bir TO nedir?

Tıklama oranının ne olduğunu biliyoruz.

Ancak kontrol panelinize bakıyorsanız, hangisinin “iyi” bir sonuç olduğunu ve hangi kampanyalarda ince ayar yapılması gerektiğini nasıl anlarsınız?

Çoğu pazarlamacı, “iyi” bir Google Ads tıklama oranının %3-%5 olduğunu düşünür. Performans Pazarlamacısı Sebastien Godin, bazılarının başarılı olarak söylediği oranlar ile kendisinin düşündükleri arasında neden bu kadar büyük bir fark olduğunu açıklıyor. “İyi bir Google Ads TO’su pek çok şeye, özellikle de hangi anahtar kelime türüne teklif verdiğinize bağlıdır. Örneğin, markalı bir kampanyada kolayca% 50 + TO elde edebilirsiniz. “

Bir TO’yu “İyi” Yapan Nedir? TO Karşılaştırması Nasıl Yapılır?

En basit şekliyle, tıklama oranı, bir reklamı görüntüleyen insanların onu ne sıklıkla tıkladığını ölçer. Görüntü kalitesi, reklam konumu, anahtar kelimeler ve diğer birçok faktör TO’nuzu etkileyecektir.

Pazarlamacıların iyi bir tıklama oranının ne olduğunu belirlemelerine yardımcı olmak için ortalama TO’ya ilişkin bir kaç adet karşılaştırma çalışması vardır.

Sektöre göre ortalama TO’lar

Bir TO kendi başına veya hatta bir hesaptaki diğer kampanyalarla karşılaştırıldığında iyi görünebilir, peki ya sektördeki rakipler? TO’nuzu sektöre göre tanımlamak önemlidir çünkü bunlar önemli ölçüde farklılık gösterebilir.

Google’ın 2020 sektör karşılaştırmaları söz konusu olduğunda, tüm sektörlerdeki ortalama TO; Arama için% 5,90 ve görüntülü reklamcılık için% 0,5’tir. En iyi performans gösteren sektörlerden bazıları şunlardır:

  • Seyahat ve turizm (% 7,83)
  • Araçlar (% 7,35)
  • Yemek ve gece hayatı (% 6,63)
  • Emlak (% 6,19)

Peki bu veriler bize ne anlatıyor? Kendinizi kıyaslamanız gereken bir değer veriyor. TO’nuz tek başına çok yüksek görünmemiş olabilir, ancak sektör ortalamasından daha yüksek performans gösteriyorsa, bu bir kutlama sebebidir.

Ayrıca, TO’nuzu etkileyebilecek ve performansınızı düşürebilecek çok sayıda faktör vardır. TO yüzdeniz düşüyorsa, bunun kitle hedeflemenizle ilgili bir sorun olabileceğini yada doğru anahtar kelimeleri seçememiş olabileceğinizi düşünebilirsiniz.

Tıklama oranı neden tüm hikayeyi anlatmıyor?

TO’lar yararlı ölçümlerdir, ancak hikayenin tamamını kendi başlarına anlatmazlar.

Bir tıklama, mutlaka bir satış veya kayıt anlamına gelmez -dönüşüm hunisinin sonuna kadar gitmeleri gerekir. Böylece yine de iyi bir TO ve düşük bir dönüşüm oranı elde edebilirsiniz. Ayrıca, bir TO, yalnızca bir reklamın performansını ölçer. Kalitesiz bir açılış sayfası tüm bu zorlu işi mahvedebilir.

Ayrıca, insanların her zaman ilk ziyarette dönüşüm sağlamadığını, yeniden pazarlamanın devreye girdiği yer olduğunu ve bu yüksek TO’yu korumak isteyeceğinizi, böylece ikinci ziyaretin başarılı olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız.