Büyüme için Vlanderon'u keşfedin.

Kurumsal değeri artıran önemli iş zorluklarını üstleniyoruz.


Pazarlamanızı güçlendirecek yönetim hizmetlerini keşfedin.

Markanıza her anlamda katkı sağlayacak güçlü yönetim araçlarımız ile bilgili danışmanlık sağlıyoruz.


Prodüksiyon alanında derin uzmanlığa sahip olduğumuz medya servislerimizi keşfedin.

Profesyonel yüksek kaliteli görüntü üretiminde hizmetinizdeyiz.


Dijital Pazarlamanın temelinde yer alan web çözümlerimizi keşfedin.

İşletmenizi dijital ortamlarda en iyi şekilde temsil edecek web çözümleri sunuyoruz.


Ticaretinize katkı sağlayan pazarlama çözümlerimizi keşfedin.

Her sektöre dokunan bir yaklaşım sergiliyoruz.


Bilgiyi sizin için süzüyor ve işletmenize katkı sağlayacak içerikler üretiyoruz.

İşletmenize katkı sunabilecek bir bilgiyi paylaşabilmek bizi mutlu ediyor.

Vlanderon ile ihtiyacınız olan her şeye tek bir yerde sahip olacaksınız. 

E-posta pazarlama kampanyaları aracılığıyla müşteri sadakati nasıl geliştirilir?

Paylaş

 

 

İşletmeler genellikle yeni müşteriler edinmeye yüksek değer verir, ancak sadık müşteriler, işinizi sürdürmek için aynı derecede önemlidir. Şirketlerin %44’ünün müşteri kazanımına daha fazla odaklandığını, buna karşılık yalnızca %18’inin elde tutmaya odaklandığını biliyor muydunuz?

Bu yazıda, e-posta pazarlama kampanyaları yoluyla müşteri sadakatini nasıl artırabileceğinizi tartışacağız, ancak önce temel bilgileri gözden geçirelim.

Müşteri sadakati nedir?

Marka sadakati olarak da bilinen müşteri sadakati, müşterilerin pazardaki tek seçenek olmasalar bile bir şirketten (ideal olarak birçok kez) satın almak için geri dönmeleridir. Bunu iyi bir örnekle anlatmak gerekirse, tüm dünyada süper hayranları olan Apple’ı örnek gösterebiliriz. Yeni bir iphone piyasaya sürüldüğünde insanların kuyrukta beklediklerini hepimiz biliyoruz – işte bu gerçek bir marka sadakatidir!

Sadık müşterileriniz hedef kitlenizin küçük bir bölümünü oluştursa bile (belki %20), gelirinizin %80’inden onlar sorumludur (80/20 kuralı burada da geçerlidir).Sizi şaşırtacak ve stratejilerinizi yeniden düşünmenizi sağlayacak müşteri sadakati istatistiklerine bir göz atalım :

  • Bir şirketin işinin %65’i mevcut müşterilerden gelir,
  • Müşterilerin %56’sı onları “anlayan” markalara sadık kalıyor,
  • Yeni müşterileri çekmek, mevcut müşterilerin perakende satışını yapmaya kıyasla size 5 kata kadar daha pahalıya mal olabilir,
  • Sadık müşteriler, favori markalarına %67 daha fazla harcıyor.

Teoride her şey basit görünüyor, ancak sadakat oluşturmanın birçok yolu var. En harika yollardan birtanesi ise e-posta pazarlama kampanyalarıdır. Hedef kitlenizle ilişki kurmak söz konusu olduğunda E-posta hala en alakalı ortamların başında yer almaktadır.

E-posta pazarlama kampanyaları aracılığıyla sadakat geliştirmenin faydaları

Bu stratejiye odaklanarak gelirinizi artırabilirsiniz – ki bu birçok şirket için en önemli şey zaten budur. Mevcut bir müşteriye satış yapma olasılığının %60-70 , yeni bir müşteri adayının satın alma olasılığı ise yalnızca %5-20’dir.

E-posta pazarlama kampanyaları aracılığıyla sadakat oluşturmak nispeten basit ve uygun maliyetlidir. Ayrıca, e-posta pazarlaması, müşterilerin işletmenizle ilgili deneyimlerini şekillendirmenin ayrılmaz bir parçasıdır ve müşteri deneyimi de müşteri sadakatini geliştirmenin ayrılmaz bir parçasıdır.

Doğru e-posta pazarlama kampanyaları ile müşterilerinizle doğrudan bir iletişim hattı kurabilir, bir ilişki kurabilir ve son olarak sadakati artırabilirsiniz.

Bir müşteri sadık olduğunda ve şirketinizle tutarlı bir deneyim elde ettiğinde, başka bir yere gitmek istemeyecektir.

E-posta pazarlama kampanyaları aracılığıyla sadakati nasıl geliştirebilirsiniz?

E-posta pazarlama kampanyaları aracılığıyla sadakati tam olarak nasıl artırabilirsiniz? Bir sonraki kampanyanıza ilham vermeniz için basit bir liste hazırladık.

1.Kitlenizi ve müşteri yolculuklarını anlayın

E-posta pazarlama kampanyalarının temel gücü, kişisel ve samimi olmalarıdır – tabii ki öyle olmadıklarında ise, çöp kutusuna düşerler. Herhangi bir pazarlama girişiminin işe yaraması için müşterinin merkezde olması gerekir. Bu, müşteri sadakatini artırmak amacıyla e-posta pazarlama kampanyaları oluştururken daha da doğrudur. Bunu etkili bir şekilde yapmak için bir müşteri kişiliği oluşturmanız gerekir.

İdeal Müşteri kişiliği, hedef kitlenizin temel özelliklerini temsil eden kurgusal bir müşteridir. Eğitimli tahminler yaparak ve kullanıcı davranışınızı ve web analizlerinizi araştırarak oluşturulur. İdeal Müşteri kişiliği, bağlantılarınızın düşünce süreçleri ve onları bir satın alma için geri gelmeye teşvik etmekte neler yapabileceğiniz konusunda size önemli bilgiler verebilir. Ayrıca, bir müşterinin sıkıntılı noktalarını ve yolculuklarının neresinde olduklarını anlamak için bu kişiliği kullanabilirsiniz.

Kişilik oluşturmak önemlidir çünkü müşterileriniz için değerli olan içerik hakkında size fikir verir.

2.E-posta kampanyalarını müşteri gruplarına göre uyarlayın

Kitlenizi önceki satın alma kalıplarına ve davranışlarına göre bölümlere ayırmak, sadakat oluştururken çok önemlidir. Örneğin, birçok havayolu şirketi, müşterinin ne kadar çok puanı olursa, bir kademe ilerleme olasılığının o kadar yüksek olduğu, puan tabanlı bir sistem üzerinde çalışır.

Sadakat programı içeren bir e-posta kampanyası, müşterilerle etkileşim kurmanın ve onları tekrar satın almaları için sizi seçmeye teşvik etmenin harika bir yoludur.

3.Duruma göre kişiselleştirilmiş e-posta kampanyaları

Müşterilerin %90’ından fazlası markalardan kişiselleştirilmiş içerik almayı seviyor. Bunun nedeni, kişiselleştirmenin müşterilerin gerçekten değerli hissetmelerine yardımcı olması ve markanızla güçlü duygusal bağlar kurmasına yardımcı olmasıdır.Kişiselleştirme nedeniyle, müşteriler zaten kalabalık bir gelen kutusunda “bir tane daha” olmak yerine e-postanızı dört gözle bekleyebilirler.

Bu e-posta kampanyası, tatillerden müşterilerin doğum günlerine veya sizden ilk alışveriş yaptıkları yıldönümlerine kadar her şey için olabilir. Tekrarlanan satın almaları ve nihayetinde müşteri sadakatini teşvik etmek için bir e-posta kampanyası gönderebileceğiniz bazı durumlara bakalım.

  • Müşterilerinize “Mutlu Yıllar” dileyin ve hatta onlara bir hediye veya ödül sunun (Aşağıdaki örneğe bakın).
  • Kitlenizin belirli bir kesimiyle alakalı bir tatili kutlayın. Örneğin, anneler günü gibi.
  • Bir kullanıcının posta listenize katılmasının veya ilk satın alma işlemini gerçekleştirmesinin yıl dönümü.
  • En önemlisi farklı düşünmeyi ve sıradışı kampanyalar yaratmayı unutmayın!

4.Etkin olmayan müşterilerinizle yeniden etkileşim kurun

Aktif olmayan üyeleriniz veya yalnızca bir kez satın almış olanlar aslında değerli üyelerden bazılarıdır. Bunun nedeni, ürün ve markanızla zaten ilgilenen bir grup kullanıcı olmalarıdır. Müşteriler, satınalma yolculuklarında yaşadıkları bir veya daha fazla memnuniyetsizlik nedeniyle size geri dönmemiş olabilir. Bir sadakat programı sunarak mevcut müşterilerinizin şirketinizde kalmasını sağlamaya yardımcı olabilirsiniz. Müşterilerin bundan elde edecekleri faydaları vurgulayarak e-posta pazarlama kampanyalarını müşteriler için daha değerli hale getirebilirsiniz.

Onlara neden geri gelmeleri ve sadık müşteriniz olmaları gerektiğini hatırlatmak sizin işinizdir!

5.Bir topluluk duygusu geliştirmek için marka güncellemelerinizi (veya kültürünüzü) paylaşın

E-posta listenizdeki kişileri promosyonlar ve tekliflerle bombalarsanız, büyük olasılıkla “spam olarak işaretlenirsiniz”.

Müşterilerinizle bir ilişki kurmak ve onlara gerçekten değer verdiğinizi göstermek için onlara arkadaşınızmış gibi davranmalısınız. Hayatınızda önemli bir şey olursa, yakın arkadaşınıza söylemek istersiniz, değil mi? Benzer şekilde, müşterilerinizi herhangi bir marka güncellemesi içinde haberdar edebilirsiniz.

Ayrıca şirketinizdeki kültürü ileten e-posta kampanyaları da gönderebilirsiniz; bu, yeni ve önemli bir ekip üyesini tanıtan bir e-posta olabilir veya yakın zamanda ev sahipliği yaptığınız önemli bir etkinliğin “perde arkası” e-postası olabilir. Fırsatlar sonsuzdur.

Bu, müşteri sadakati ve bir topluluk duygusu oluşturur.

6. Listeleri temizleyerek e-postalarınızı daha da verimli hale getirebilirsiniz.

Sıkı bir çalışma yapıyorsunuz ve e-posta kampanyanız için harika bir strateji, özlü metin ve güzel resimler üzerinde çalışıyorsunuz. Ancak e-postanızı gönderdiğinizde hemen çıkma oranının olması gerekeninden daha yüksek, tıklama oranlarının ise daha düşük olduğunu görüyorsanız listelerinizi temizlemeniz ve segmentlere ayırmanız daha verimli oranlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Son sözler

Söz konusu iş gelirinizi artırmak ve marka itibarınızı geliştirmek ise; müşteri sadakati oluşturmanız işletmeniz için çok önemlidir.

Müşteri sadakati oluşturmanın birçok harika yolundan biri, müşterilerinizle doğrudan iletişim kurabileceğiniz e-posta pazarlama kampanyalarınızdır.

Burada sizlere e-posta ile müşteri sadakati üzerine altı önemli noktayı ele aldık ve bunların bir sonraki e-posta kampanyanızın başarılı olmasına yardımcı olacağından eminiz.Herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin!

Sektörünüzde Fark Yaratın

Büyük ya da küçük her projeye aynı düşünce ve özenle yaklaşıyoruz ve bunu gerçekleştirmek için yolun her adımında sizinle birlikte çalışıyoruz.

Tüm ihtiyaçlarınıza yönelik eksiksiz bir çözüm paketiyle büyümeyi hızlandırın.Bültenimize kaydolun