Vlanderon ile ihtiyacınız olan her şeye tek bir yerde sahip olacaksınız. 

E-posta doğrulama işlemi, e-posta pazarlama kampanyanızın yatırım getirisini nasıl etkiler?

Paylaş

 

 

E-postanın icadından on yıllar sonra bile, e-posta pazarlaması, hedef kitlenize ulaşmak için en etkili araçlardan biri olmaya devam ediyor. Pazarlama çabalarınızı planlarken, e-posta pazarlaması emrinizde olan çok önemli bir kaynaktır. Ayrıca, müşterilerinizin işletmenizle ilgili deneyimlerini şekillendirmenin ayrılmaz bir parçasıdır. Bunu, daha iyi kampanyalar göndermek için kişilerinizin ihtiyaçlarını ve ilgi alanlarını öğrenerek yapabilirsiniz.

Başarıyı sağlamak için birçok şirket kapsamlı e-posta stratejileri planlar. Bununla birlikte, birçoğu, e-posta doğrulamasının önemini ihmal ediyor gibi görünüyor.

Ayrıca, yatırım getirisini (ROI) analiz etmeden listenizdeki herkese e-posta kampanyaları göndermenin pek bir anlamı yoktur.

E-posta pazarlama kampanyanızın yatırım getirisini etkileyen birkaç faktör vardır, örneğin:

 • İçeriğinizin kalitesi
 • Tasarım ve biçimlendirme öğeleri
 • E-postalarınızın tutarlılığı ve zamanlaması
 • Kişiselleştirme ve segmentasyon seviyesi
 • E-posta listenizin kalitesi (yani doğrulanıp doğrulanmadığı)

Muhtemelen ilk dördü hakkında yeterli bilgiye sahipsiniz. Bu nedenle, bu makalenin amacı doğrultusunda, yukarıdaki listedeki son maddeye odaklanacağız.

İnsanlar genellikle e-posta doğrulama ihtiyacını hafife alır ve uygulamazlar. Bugün size bunun e-posta pazarlama kampanyanızda yatırım getirisini artırmaya yönelik nasıl yardımcı olduğunu tam olarak göstereceğiz.

Şimdi ayrıntılara girelim.

E-posta pazarlama kampanyası yatırım getirisi nedir?

Yatırım Getirisi (ROI), herhangi bir yatırımın verimliliğini ve karlılığını değerlendirmek için kullanılan bir ölçüdür. Bu nedenle, e-posta pazarlaması için ideal olarak, çabalarınızın ne kadar iyi gittiğini anlamak için bunu bilmek istersiniz.

Bir pazarlamacı olarak, her e-posta pazarlama kampanyası sağlıklı bir getiri sağlamalıdır.

ROI’yi hesaplamak için temel formül aşağıdaki gibidir:

kazanılan – harcanan / harcanan

Ancak, diğer bazı pazarlama çabalarında olduğu gibi, e-posta pazarlamasının yatırım getirisini hesaplamak da yukarıdaki denklem kadar kolay değildir.Temeli atmak için, her e-posta kampanyası adına ulaşmaya çalıştığınız hedefi belirtmelisiniz. E-posta Pazarlama, aşağıdakiler gibi bir dizi hedefe ulaşmak için kullanılabilir:

 • Web sitesi trafiği
 • Satışların arttırılması
 • Marka bilinirliğini artırmak

Aklınızda bir hedef olduğunda, e-posta pazarlama kampanyanızın yatırım getirisini hesaplamak daha kolay hale gelir.

Ancak, birkaç zorluk vardır. Örneğin, her pazarlamacı, bir müşteri yaratmak için birden fazla dokunuş gerektiğini bilir. Bir müşteri bir e-postayı okuyabilir ancak belkide bu müşteri birkaç hafta sonra harekete geçecektir. Bu, geliri belirli bir dokunuşa tahsis etmeyi zorlaştırır.

E-posta doğrulaması nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, e-posta doğrulama, listenizdeki e-postaların iyi e-postalar olduğundan emin olmaktır, yani bir kampanya gönderdiğinizde e-posta yasal bir adrese gönderilecektir.

E-posta listelerini neden doğrulamanız gerektiğinize dair temel bir bilgi vermek gerekirse; e-posta listenizin tahimini %2’sinin her ay bozulduğunu bilmenizde fayda var – bu, e-posta verilerinizin %20’den fazlasının bir yılda teslim edilemez hale geldiği anlamına gelir!

Listeniz çeşitli nedenlerle teslim edilemeyebilir; Aşağıda verilen bu senaryolardan bazılarını göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • Bir kullanıcı bir hata yaptı ve bülteninize yanlış e-posta adresi girmesi,
 • Kaydolduktan belirli bir süre sonra kullanıcı e-posta hesabını silmesi,
 • İş değişikliği nedeniyle eski e-postanın kullanılım dışı kalması,
 • Bir kullanıcı, kendisine ait olmayan tek kullanımlık bir e-posta adresi sağlayarak bir e-posta kaydı gerçekleştirmesi.

Bu kapsamlı bir liste olmasa da, fikri anladığınızı düşünüyoruz.

Bu e-posta adreslerinden herhangi birine bir e-posta kampanyası gönderecek olsaydınız, bu sadece bir israf olmakla kalmaz, aynı zamanda kaçınılmaz olarak hemen çıkma oranlarınızı artırır ve gönderen itibarınızı zedeler ve kampanyalarınızı spam klasörüne düşmesine sebep olursunuz.

E-posta doğrulamanın nasıl çalıştığından emin değilseniz, buradan daha fazla bilgi  edinebilirsiniz.

E-posta doğrulama, e-posta pazarlama kampanyanızın yatırım getirisini nasıl artırır?

Yukarıda belirtildiği gibi, yatırım getirisi, herhangi bir eylemin verimliliğini belirlemek için çok önemlidir. Pazarlamacılar, e-posta pazarlama çabalarıyla maliyetlerini ideal olarak azaltmak ve gelirlerini artırmak isterler, bu da pazarlama kampanyalarının yatırım getirisini artıracaktır.

Yukarıda ROI denklemini gördük; e-posta doğrulaması, hem kazanılan parayı artırarak hem de harcanan parayı azaltarak yatırım getirisini artırmanıza yardımcı olur.

Kazanılan paranın artması

E-posta teslim edilebilirliğini en üst düzeye çıkarın

E-posta teslim edilebilirliği, e-postaları abonenin gelen kutularına teslim etme yeteneğidir. Teslim edilebilirlik söz konusu olduğunda, katılım en önemli faktördür çünkü gönderenin itibarını doğrudan etkiler.

İyi bir gönderici itibarı için, e-posta listelerinizi düzenli aralıklarla doğruladığınızdan emin olmalısınız. Bu aralık, liste bozulması (yukarıda belirtildiği gibi) ve yeni e-posta toplama sıklığı gibi faktörlere bağlı olacaktır.

Kampanyanızı bir aboneye sunma fırsatını her kaçırdığınızda, potansiyel bir satışı veya onlarla gelecekteki bir satın alma işlemine yol açabilecek bir ilişki kurma fırsatını kaybetmek demektir. Aynısı, kullanıcıların büyük olasılıkla artık bakmadığı spam klasörüne düştüğünüz zaman için de geçerlidir.

Örneğin, e-posta listenizin yüzde 80’i katılımsız aboneye sahipse (altı aydan uzun süredir açılmamış / tıklanmamış) ve bu oranla gönderim çok sık yapılıyorsa, oran sınırlamasına veya Gmail’in spam klasörüne düşmesine neden olabilir.Bazı kişiler abonelikten çıkabilirken, diğerleri e-postalarınızı görmezden gelecek veya spam olarak işaretleyecektir. Bu, gönderenin itibarına zarar verir ve e-postalarınızın, mesajlarınızla aktif olarak ilgilenenler de dahil olmak üzere alıcıların gelen kutularına ulaşma olasılığını azaltır.

Basit bir ifadeyle: e-posta doğrulaması, iyi bir gönderici itibarını korumanın, sonuç olarak spam klasöründen kaçınmanın ve böylece e-posta teslim edilebilirliğini en üst düzeye çıkarmanın anahtarıdır.

Daha iyi kampanya performansı ve verimliliği

Hemen çıkma oranları, açılma oranları, abonelikten çıkma oranları, tıklama oranları vb. analitik veriler pazarlamacılara, insanların e-postalarına nasıl tepki verdiği ve e-postalarıyla nasıl etkileşim kurduğu konusunda fikir verir. Bu metrikleri zaman içinde izlemek, izleyici etkinliği ve etkileşimindeki eğilimleri ortaya çıkarır.

Listelerinizi başlangıçta doğrulamadıysanız, kampanya sonrası analiziniz size doğru bir resim vermeyebilir.

Örneğin, hemen çıkma oranınız daha yüksek olabilirken, açılma ve tıklama oranlarınız daha düşük olacaktır. Yalnızca gerçek kişileri içeren bir listeye sahip olmak, ölçümlerinizin size e-posta kampanyası sonuçlarınızın gerçek bir resmini vermesini sağlar.

Harcanan pazarlama bütçesini azaltmak

CRM ve diğer pazarlama yazılımlarında maliyetlerin düşürülmesi

E-postalarınızı düzenli olarak doğrulayarak maliyetleri azaltabilirsiniz. HubSpot veya MailChimp gibi birçok e-posta otomasyon hizmeti, veritabanınızdaki e-postalara göre sizden ücret alır.

Artık geçerli olmayan e-postalarınız varsa (ki muhtemelen var), o zaman size hiçbir sonuç vermeyecek veriler için para harcıyorsunuz demektir.

E-posta göndermek, analizleri takip etmek ve mesajınızı müşterilerin veya potansiyel müşterilerin önüne çıkarmak için para ödediğinizi daima unutmayın.

Her küçük parçanın önemli olduğunu biliyorsunuz. E-posta doğrulama, sahte veya toksik e-postalara mesaj göndermekten kaynaklanan boşa para riskini ortadan kaldırır.

Kara listeye alınmaktan kaçının

E-posta kara listesi, kötü gönderme uygulamaları nedeniyle istenmeyen e-posta göndericileri olarak tanımlanan gerçek zamanlı bir e-posta ve IP veritabanıdır.Meşru bir gönderen olsanız bile, yine de bir kara listeye girebileceğinizi burada belirtmek önemlidir.

IP veya alan adınızın kara listeye alındığını öğrenmek kötü bir haber. E-posta teslim edilebilirliğinizi etkilemenin yanı sıra, stres ve maliyetlerden bahsetmeden kara listeden çıkmak çok fazla zaman ve enerji gerektirir.

Ancak iyi haber şu ki, bu ekstra maliyetlerden ve gereksiz stresten kaçınılabilir. Listelerinizi düzenli olarak doğrulayarak, aşağıdaki yollarla kara listeye alınma riskinizi azaltırsınız:

 • Geçersiz e-postaları kaldırmak, geri dönmeleri azaltmak anlamına gelir. Yüksek hemen çıkma oranı önemli bir kırmızı bayraktır!
 • Mümkün olduğu kadar çok spam tuzağını kaldırmak (adından da anlaşılacağı gibi, bu bir tuzak!)
 • Genel olarak daha fazla etkileşime sahip olmak, ISP’lere meşru bir gönderici olduğunuzu gösterir.

Sonuç olarak, yukarıda bahsedilen noktalar, iyi bir e-posta doğrulama aracına yatırım yaparak gerçekte nasıl tasarruf edeceğinizi gösterir.

Toparlayacak olursak;

Tartışıldığı gibi, e-posta doğrulaması, e-posta yatırım getirisini çeşitli şekillerde artırır.

E-posta doğrulaması olmadan, listenizdeki e-posta adreslerinin her ay %2’si çeşitli nedenlerle etkin olmadığı için e-posta pazarlama kampanyanızın yatırım getirisi düşmeye devam edecektir.

Önce listelerinizi doğrulayarak e-posta kampanyanıza gerçek bir fark yaratma şansı vermelisiniz! Yada tüm bunları sizin için yapar ve size sadece kontrol etmek kalır. Bir pazarlama ajansı arıyorsanız bugün bizi arayarak buna son verebilirsiniz.