Büyüme için Vlanderon'u keşfedin.

Kurumsal değeri artıran önemli iş zorluklarını üstleniyoruz.


Pazarlamanızı güçlendirecek yönetim hizmetlerini keşfedin.

Markanıza her anlamda katkı sağlayacak güçlü yönetim araçlarımız ile bilgili danışmanlık sağlıyoruz.


Prodüksiyon alanında derin uzmanlığa sahip olduğumuz medya servislerimizi keşfedin.

Profesyonel yüksek kaliteli görüntü üretiminde hizmetinizdeyiz.


Dijital Pazarlamanın temelinde yer alan web çözümlerimizi keşfedin.

İşletmenizi dijital ortamlarda en iyi şekilde temsil edecek web çözümleri sunuyoruz.


Ticaretinize katkı sağlayan pazarlama çözümlerimizi keşfedin.

Her sektöre dokunan bir yaklaşım sergiliyoruz.


Bilgiyi sizin için süzüyor ve işletmenize katkı sağlayacak içerikler üretiyoruz.

İşletmenize katkı sunabilecek bir bilgiyi paylaşabilmek bizi mutlu ediyor.

Vlanderon ile ihtiyacınız olan her şeye tek bir yerde sahip olacaksınız. 

E-posta Listesi Verilerinin Kötü Olmasının 6 Nedeni

Paylaş

 

 

E-posta listenizin yaklaşık %2’sinin her ay bozulduğunu biliyor muydunuz? Bu, listenizdeki e-postaların %20’sinden fazlasının her yıl teslim edilemediği anlamına gelir.

E-posta adreslerinin geçersiz hale gelmesinin birkaç farklı nedeni olabilir. Bu nedenlerden bazıları biraz daha teknik, bazıları ise insan davranışlarıyla ilgili. E-posta listesi verilerinizin kötü gitmesinin en yaygın nedenlerine bir göz atalım.

E-postalar neden zamanla daha kötü bir gönderime sahip olurlar?

1. Değiştirilen e-posta sağlayıcısı veya hizmeti

Bir e-postanın kötüye gitmesinin en yaygın nedenlerinden biri, e-posta sağlayıcısındaki veya hizmetindeki değişikliklerden kaynaklanmaktadır. E-posta sağlayıcıları ve hizmetleri, kötü bir e-postanın en yaygın nedenlerinden biridir. Biçimlendirme, teslim edilebilirlik ve hatta içerikle ilgili sorunlara neden olabilirler. Çoğu kişi genellikle e-posta adreslerini yerel bir ISS’den alır ve ardından Gmail gibi başka bir sağlayıcıya geçer veya bunun tam tersinde bir durumda geçerlidir. Bu tip durumlarda istemediğimiz sonuçlara sebep olur.

Üç ana e-posta sağlayıcı türü vardır: AOL ve Yahoo gibi geleneksel İSS’ler, Gmail ve Outlook.com gibi ücretsiz web tabanlı sağlayıcılar ve Salesforce Sales Cloud gibi barındırılan sağlayıcılar. En iyi e-posta hizmeti sağlayıcısını semek kolay değildir ve aynı zamanda bir e-posta sağlayıcısında ne aradığınıza da bağlı olarak değişiklikler söz konusudur. Örneğin her ay çok sayıda e-posta göndermeniz gerekiyorsa, ücretli bir abonelik en iyi seçenek olacaktır.

2. Aynı sağlayıcı içinde değiştirilmiş e-posta

Büyük olasılıkla liste bozulmasının en yaygın nedenlerinden bir diğeri, e-postalarını değiştiren ancak aynı sağlayıcıyı kullanan kişilerden kaynaklanmaktadır. Örneğin, bir kişinin e-posta adresi önceki yıllarda nickname18@gmail.com e-postasıyla oluşturulmuştur.

İş dünyasına giren bir yetişkin olarak, yeni bir işe başvururken veya özgeçmiş hazırlarken bu e-postanın kullanımı oldukça sıkıntı yaratabilir ve değişikliğe gitmek isteyebilir. Sağlayıcısını değiştirmese de yeni adresini ad.soyad@gmail gibi daha güncel ve sade bir e-posta kullanımı tercih etmiş olabilir.

3. Şirket içindeki pozisyon değişikliği

Bir çalışanın yeni bir işe başladığında yapması gereken ilk şeylerden biri iş e-postasını ayarlamaktır. Ayrıca eski iş e-postalarını gözden geçirmek ve hala geçerliyse güncellemek için zaman ayırmaları gerekir. Güncellenmemiş yada tamamen kullanım dışı kalan mail adresleri artık gönderim için uygun değildirler ve bu da onlara gönderdiğiniz e-posta kampanyalarının ulaşmamasına neden olabilir.

4. İş değişiklikleri

Bir çalışan bir şirketten ayrıldığında veya işten çıkarıldığında, e-postalarına ulaşılamaz hale gelir veya artık iş görevlerinden sorumlu olan başka bir çalışana yönlendirilir. Mesajınız teslim edilmiş olsa bile, hedeflenen alıcıya ulaşmış olmayabilirsiniz.

5. Alan adının kullanılmıyor olması

Teslim edilemeyen e-postaların bir başka sebebi ise kapanmış, kullanılmayan alan adından kaynaklanan bir durum olabilir. Bazı durumlarda işletme varlığını güncel hayatta sürdürse de dijital ortamda bazı sorunlar nedeni ile alan adını kaybetmiş ve artık aktif olmayan bir websitesi ve buna bağlı bir e-posta adresine sahip olmasından kaynaklı bir durum olabilir.

6. Ücretsiz e-posta sağlayıcısının faaliyetine son vermesi veya çökmesi

E-posta bozulmasının bir nedeni, e-posta sağlayıcısının kapanması veya sunucularının kapalı olmasıdır. Daha az olası bir ihtimalde olsa bir nedenden ötürü, e-posta sağlayıcısının kapanmasına bağlı e-posta gönderimi sorunu yaşanabilir. Bu durumda, e-posta mesajınızı o alıcının e-posta gelen kutusuna teslim etme şansınız yoktur.

Abone kaybı nasıl azaltılır

Abone kaybını önlemek zorlu ve hiç bitmeyen bir savaştır. Yukarıdaki altı nedeni göz önünde bulundurarak, düzenli olarak değerli içerik sağlamak ve müşterilerinizle güven ilişkileri kurmaya devam ederek, e-posta pazarlamasının kaçınılmaz zorluklarını daha iyi yönetebilirsiniz.

Sektörünüzde Fark Yaratın

Büyük ya da küçük her projeye aynı düşünce ve özenle yaklaşıyoruz ve bunu gerçekleştirmek için yolun her adımında sizinle birlikte çalışıyoruz.

Tüm ihtiyaçlarınıza yönelik eksiksiz bir çözüm paketiyle büyümeyi hızlandırın.Bültenimize kaydolun