Vlanderon ile ihtiyacınız olan her şeye tek bir yerde sahip olacaksınız. 

Dijital PR, bir markanın varlığını nasıl geliştirebilir?

Paylaş

 

 

Markanızı doğru yerde tanıtmak çok önemlidir. Artık insanlar dijital dünyayla daha fazla ilgileniyorlar, bu yüzden markalar kendilerini tanıtmak için internete doğru ilerliyorlar. Dijital PR, markaların farkındalık yaratmak ve kitleleriyle etkileşim kurmak için kullanabilecekleri en iyi stratejilerden biri haline geldi.

Dijital bir PR stratejisinin avantajlarından biri, şirketinizin markasını olumlu yönde etkileme yeteneğidir. Tüm zamanınızı marka oluşturmaya harcamak yerine, modaya uygun içerik pazarlaması ve diğer medya üzerinde çalışmak için daha fazla zamanınız olacak.

Dijital PR nedir?

Bu günlerde işletmeler, çevrimiçi varlığı iyileştirmek için bir strateji olan dijital PR’Yİ benimsiyor ve çoğu şirket bu tür çalışmaları influencer, blogcular ve gazetecilerle ilişkilendiriyor. Ajanslar, SEO ve sosyal medya varlığınıza yardımcı olmak için basın bültenleri yayınlayacak ve gönderecektir. Bunu, sitenizin sahip olduğu geri bağlantı sayısını artırmaya yardımcı olmak için yaparlar.

Dijital PR’NİN amacı, çevrimiçi yayınlardan ve web sitelerinden yüksek kaliteli geri bağlantılar elde etmek ve daha fazla müşteri geri bildirimi almaya odaklanmaktır. Hedef kitleniz tarafından görüntülenen ve sevilen web sitelerini, podcast’leri ve sosyal medya hesaplarını hedeflemeniz gerekir.

Sağladığımız gibi doğru dijital PR stratejisini geliştirmek, Facebook, Google veya diğer sosyal ağlar dahil olmak üzere tüm platformlarda mükemmel puanlar almanın kesin bir yoludur. Buna web siteniz için garantili iyi görünürlük dahildir.

Geleneksel PR vs Dijital PR

Gerçek çevrimiçi ve çevrimdışı varlık ve mükemmel müşteri hizmeti oluşturmaya başladığınızda, işletmenizin daha sürdürülebilir hale geldiğini görebilirsiniz. Sonuç olarak, yeni müşteriler fark etmeye başlayabilirsiniz. Zamanla, bu kazanç potansiyelinizi artıracaktır.

Tüketicilerin markanız hakkında olumlu bir izlenim bırakmasını nasıl sağlarsınız?

Halkla ilişkiler (PR) kullanılmadan bunu yapmak neredeyse imkansızdır ve 2020’de PR’NİN gücünü her zamankinden daha fazla kullanmanın birçok yolu vardır. Seçenekler iki ana kategoriye ayrılır: Geleneksel PR ve Dijital PR. ikisi ortak bir hedefi paylaşırken (yani marka bilinirliğini arttırmak), performanslarında farklılık gösterirler.
Geleneksel halkla ilişkiler eski moda ve zaman alıcıdır, ancak hala birçok şirket tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Çok fazla kaynak ve zaman gerektirir ve erkek egemen bir alan olarak bilinir. Dijital PR, sosyal medya fenomenlerinin yardımıyla birden fazla kanalda yapılabilir, ancak henüz başlangıç aşamasındadır.

Dijital PR hala emekleme aşamasındadır ve geleneksel PR’nin dijital medyadan daha iyi performans göstermesinin birçok yolu vardır. Geleneksel halkla ilişkiler, 100 yılı aşkın bir süredir varlığını sürdürüyor, bu da onu dijital halkla ilişkilerden çok daha yerleşik hale getiriyor. Bu, insanların bir şirketin geleneksel medya kampanyasını gördüklerinde dikkatlerini verdikleri anlamına gelir, çünkü şirketin mesajını duyurmak için çok çaba sarf ettiğini bilirler.

Dijital PR, geleneksel PR’nin yapmadığı şeyi yapar mı?

Dijital PR; halkla ilişkiler, SEO ve gelen pazarlama dahil olmak üzere daha geniş çevrimiçi stratejinizle hizalamak için tasarlanmıştır. SEO ve geliştirilmiş arama sıralamaları, geleneksel PR’nin yardımcı olamayacağı iki alandır. İyi yapılmış, dijital PR, işletmenizin tüm çevrimiçi profilinde performans iyileştirmelerine yol açacaktır.

Dijital PR, yüksek otorite alanlarından kaliteli geri bağlantılar kazanmanıza, içerik çıktılarınız aracılığıyla kullanılabilir bir satış hunisi oluşturmanıza, sosyal medyanın sağlayabileceği tüm katılım fırsatlarından yararlanmanıza yardımcı olabilir.

Özetle, dijital PR ile geleneksel PR’dan çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Dijital PR 2022 yılında yükselişte

Dijital PR, çevrimiçi pazarlamanın başlamasından bu yana yükselişte. Sosyal medya platformları daha popüler hale geldi ve bununla birlikte dijital PR, ürünlerini piyasaya sürmek isteyen her şirket için bir zorunluluk haline geldi.

Gelecekte, sosyal medya hayatımıza daha fazla entegre oldukça ve bizler bir bilgi kaynağı olarak sosyal medyaya yöneldikçe, dijital PR daha da önemli hale gelecek.