Büyüme için Vlanderon'u keşfedin.

Kurumsal değeri artıran önemli iş zorluklarını üstleniyoruz.


Pazarlamanızı güçlendirecek yönetim hizmetlerini keşfedin.

Markanıza her anlamda katkı sağlayacak güçlü yönetim araçlarımız ile bilgili danışmanlık sağlıyoruz.


Prodüksiyon alanında derin uzmanlığa sahip olduğumuz medya servislerimizi keşfedin.

Profesyonel yüksek kaliteli görüntü üretiminde hizmetinizdeyiz.


Dijital Pazarlamanın temelinde yer alan web çözümlerimizi keşfedin.

İşletmenizi dijital ortamlarda en iyi şekilde temsil edecek web çözümleri sunuyoruz.


Ticaretinize katkı sağlayan pazarlama çözümlerimizi keşfedin.

Her sektöre dokunan bir yaklaşım sergiliyoruz.


Bilgiyi sizin için süzüyor ve işletmenize katkı sağlayacak içerikler üretiyoruz.

İşletmenize katkı sunabilecek bir bilgiyi paylaşabilmek bizi mutlu ediyor.

Vlanderon ile ihtiyacınız olan her şeye tek bir yerde sahip olacaksınız. 

İzleyebileceğiniz 11 Sosyal Medya Metriği

Paylaş

 

 

Bu yazıda, 11 sosyal medya metriği ve neden geleneksel metriklerden daha iyi oldukları hakkında konuşacağız.

Sosyal medyada sunulan genel gösteriş metrikleri (Vanity Metrics) ve verileriyle boğuşmak çok kolay. Ancak bu istatistikler tüm hikayeyi anlatmıyor. Örneğin, beğeniler, paylaşımlar ve sayfa görünümleri, içerik pazarlama stratejinize yardımcı olacak diğer değerli metrikler hakkında bilgi sağlamaz. 

Sosyal medya ölçümleri neden önemlidir?

Sosyal medya ölçümleri, sosyal medya kampanyanız söz konusu olduğunda neyin işe yarayıp neyin yaramadığını gösterir. Web sitenizde gezinmek ve sayfanızla düzenli olarak etkileşim kurmak için müşterileriniz için değerli ve alakalı içerik yayınlamanız gerekir.

İster organik ister ücretli sosyal medya kullanıyor olun, incelemeniz gereken analizler vardır ve ücretli sosyal, pazarlama stratejinizin bir parçasıysa, ROI (yatırım getirisi), CPL (olası satış başına maliyet) ve CPA (edinme başına maliyet) gibi ölçümleri içerir. Sonuçta, bütçe harcamalarınızın ne kadar etkili olduğunu bilmeniz gerekir.

Bu eylemlerle ilgili ölçümleri takip etmiyorsanız, hangi gönderilerin diğerlerinden daha iyi performans gösterdiğini bilemezsiniz.

Gösteriş ölçütleriyle (Vanity Metrics) ilgili sorun nedir?

Gösteriş ölçütü, iyi görünen ve karşılığında kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan, ancak işletmenizin nasıl performans gösterdiğiyle ilgili gerçek bir bilgi vermeyen bir şeydir. Gösteriş ölçümleri , gerekli iyileştirmelerin kanıtı için uygun değildir. 

Bunlar şunları içerir:

 • Takipçiler
 • Sayfa Görüntüleme
 • Beğeniler / favoriler
 • Retweet’ler
 • Toplam indirme

Gösteriş metriklerinde doğası gereği yanlış bir şey yoktur, ancak temel metriklere bakmadan takipçi sayısında veya retweetlerde bir değişikliğe dayanan bir stratejide toptan değişiklikler yapmamalısınız. Gösteriş metrikleri genellikle arka plandaki daha önemli ölçümlerin sonucudur.

İzlemeniz gereken metrikler

İşte işletmenizin büyümesini ölçmek için göz önünde bulundurmanız gereken metrikler.

Etkileşim

Etkileşim, takipçi sayılarına bakmaktan ziyade bir sosyal medyanın takip edilmesinin ne kadar önemli olduğunu gösterir. Katılım, izlenecek geniş bir metrik olduğundan, analiz edebileceğiniz daha küçük metrikler vardır,

örneğin:

 • Amplifikasyon oranı – gönderi başına ortalama paylaşım sayısı
 • Alkış oranı – gönderinizin belirli bir dönemde aldığı ortalama onaylama eylemi sayısı (beğeniler, favoriler vb.)
 • Konuşma oranı – ister yorum ister yanıt olsun, gönderi başına konuşma sayısı (platforma bağlı olarak)
 • Katılım oranı – gönderi başına ortalama katılım işlemi sayısı (Facebook’taki kızgın yüzler gibi eylemleri de içerdiğinden, alkış oranının daha geniş bir versiyonu)

Bu belirli ölçümlere bakarak takipçilerinizin ne kadar aktif olduğunu görebilirsiniz. Daha küçük bir takipçi tabanının büyük bir kitleye göre daha fazla etkileşime sahip olduğunu fark edebilirsiniz ve bu, içeriğinizin bir kanıtı olabilir.

Erişim

Yayın erişiminiz, bir gönderiyi ilk gönderdiğinizden bu yana kaç kişinin gördüğünü size söyler. Zamanlama ve içerik erişiminizi etkilediğinden, izlenmesi gereken eyleme dönüştürülebilir bir metriktir. Hedef kitlenizin ne zaman çevrimiçi olduğunu anlamanıza ve hedef kitlenizin neyi değerli bulduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.Daha spesifik erişim metriklerinden bazıları şunlardır:

 • Kitle büyüme oranı – yeni izleyici üye sayısının toplam izleyici üyelerine bölümü
 • BGBM – Ücretli sosyal medyada kullanılan bin reklam gösterimi başına maliyet ( Facebook Reklamları , Twitter Reklamları vb )
 • Erişim Sonrası – bir gönderi gören kişilerin sayısı

Gönderi erişiminizin yanı sıra, potansiyel erişiminiz var. Bu, bir raporlama döneminde yayınınızı görebilecek kişilerin sayısını ölçer. Bunu anlamak önemlidir çünkü her zaman daha geniş bir izleyici kitlesi edinmeye çalışmanız gerekir. Potansiyel erişiminizi bilmek, ilerlemenize bakmanıza ve ne kadar ilerlediğinizi, neyin işe yaradığını ve neyin değişmesi gerektiğini anlamanızı sağlar.

Örneğin, bir takipçi yayınınızı paylaştıysa, takipçilerinin% 2-5’i potansiyel erişiminizi etkiler. Bunu, size markadan bahsedilme sayısını gösterecek bir marka izleme aracı kullanarak takip edebilirsiniz.

Dönüşümler

Dönüşüm ölçümleri, sosyal katılımınızın pazarlama kampanyanız için ne kadar etkili olduğunu size gösterecektir. Dönüşüm oranınız, analiz etmeniz gereken ilk ölçüdür. Dönüşüm oranınız ne kadar yüksekse, içeriğiniz kitleniz için o kadar değerli olur.

Dönüşümleri ölçmek için, Facebook için bir Facebook pikseli şeklinde gelen dönüşüm izlemeyi kullanmanız gerekir. Daha fazlasını öğrenmek için Facebook piksellerinide kapsayan facebook kılavuzumuzu okuyun.

Ardından, tıklama oranı (TO) denen bir şeye sahip olursunuz ; bu, insanların harekete geçirici mesajı (CTA) ne sıklıkla tıkladığını gösterir . TO, özellikle izleyiciyi bir açılış sayfasına getiren bağlantıyla ilgilidir ve beğeniler veya yorumlar gibi diğer katılımlarla karıştırılmamalıdır.

İzlemesi kolaydır ve doğru yapıldığında, teklifinizin hedef kitleyle ne durumda olduğunu size gösterecektir. Bu nedenle, izlemek için tıklama sayısını gösterim sayısına bölmeniz (ve yüzde için 100 ile çarpmanız) gerekir.

Ayrıca, sponsorlu sosyal medya gönderilerinize yapılan reklam tıklamaları için ödediğiniz tutar olan Tıklama Başına Maliyetiniz (TBM) de vardır. Yatırımınızın akıllıca olup olmadığını veya çalışmayan bir şeye para harcayıp harcamadığınızı anlamanıza yardımcı olacağından, TBM’nize odaklanın. Son olarak, herhangi bir işlem yapmadan web sitenizden ayrılanlar için hemen çıkma oranınıza , bir gönderideki bağlantıya tıklayan kişi sayısına bakmanız gerekir. Sosyal medya kampanyalarınız doğru kitleyle buluşuyorsa, sitenize daha yüksek seviyelerde yüksek kaliteli trafik çekeceğinden, sosyal medya için hemen çıkma oranınız diğer kaynaklardan daha düşük olacaktır. 

Etki

Markanız hakkında kimin konuştuğunu, ne söylediklerini ve ne kadar etkiye sahip olduklarını bilmek istersiniz. Birkaç araç bunu ölçer, ancak ortak çıkarım, hedef kitle büyüklüğünün doğrudan etkilemeyle ilgili olmamasıdır. Bir kişinin çok sayıda takipçisi veya arkadaşı olması, herhangi bir etkisi olduğu veya yönlendirmeler yaptığı anlamına gelmez.

Geçmiş eylemler, birisinin gelecekte ne kadar etkili olacağını tahmin etmeye yardımcı olabilir. Yeni bir kampanya başlatırken kime ulaşmanız gerektiğini belirlemek için bu bilgileri kullanabilirsiniz.

Özet

Özetle sosyal medya kampanyanızı etkili bir şekilde yönetmek istiyorsanız bahsettiğimiz tüm bu sosyal medya ölçümlerini takip etmeniz gerekiyor. Her bir ölçüm, kampanyanın genel etkinliğine katkıda bulunacaktır. Size bir şeyleri çalışmadıklarında değiştirmeniz için ihtiyaç duyduğunuz verileri vermenin yanı sıra neyin iyi gittiğini gösterecek ve olumlu tarafı artırmanıza izin verecektir. Bu ölçümlerin her birini izleyerek ve ölçerek, işletmenize yeni bir kampanya başlattığınızda sosyal medyada müşterilerle başarılı olma şansı vermiş olursunuz.

Sektörünüzde Fark Yaratın

Büyük ya da küçük her projeye aynı düşünce ve özenle yaklaşıyoruz ve bunu gerçekleştirmek için yolun her adımında sizinle birlikte çalışıyoruz.

Tüm ihtiyaçlarınıza yönelik eksiksiz bir çözüm paketiyle büyümeyi hızlandırın.Bültenimize kaydolun