Vlanderon ile ihtiyacınız olan her şeye tek bir yerde sahip olacaksınız. 

Hemen Çıkma Oranında ki Başarı Nasıl Değerlendirilmeli?

Paylaş

 

 

“İyi” hemen çıkma oranı kavramı farklı değişkenleri ve ölçümleri içerir. Bu makale size bunların ne olduğunu, ”iyi” bir hemen çıkma oranını neyin oluşturduğunu, başarıya nasıl ulaşılacağını göstereceğiz ve tüm bunların yanı sıra bir çok önemli tanıma bakacağız.

Hemen çıkma oranı nedir?

Hemen çıkma oranını bir kullanıcının herhangi bir ek sayfa etkileşimi olmadan hemen ayrıldığı tek sayfalık bir oturum olarak tanımlayabiliriz. Kapağı kontrol ettikten sonra bir gazete bayisinden bir dergi alıp açmadan yerine koymak gibi düşünebilirsiniz.Bu konuda, Google’ın resmi tanımı şudur:

“Hemen çıkma oranı, tek sayfalık oturumların tüm oturumlara bölünmesi veya sitenizde kullanıcıların yalnızca tek bir sayfayı görüntülediği ve Analytics sunucusuna yalnızca tek bir isteği tetiklediği tüm oturumların yüzdesidir. Bu tek sayfalık oturumların oturum süresi 0 saniyedir, çünkü ilk isabetten sonra Analytics’in oturumun uzunluğunu hesaplamasına izin verecek başka isabet yoktur.”

Google Analytics için İzleme Koduna Genel Bakış sayfasında da bunun bir varyasyonu vardır:

“Hemen çıkma oranı, sitenize yapılan tek sayfalık bir oturum olarak adlandırılır, ancak kesinlikle bir kullanıcı oturumu sırasında tek bir etkileşim isteği olarak tanımlanır. Bu nedenle, bir sayfanın hemen çıkma oranı, e-ticaret işlemlerinden ve olay izleme isteklerinden de etkilenir. Bunun nedeni, bu özelliklerin sayfa izleme ile birlikte var olması ve tetiklendiklerinde, Analytics sunucularına ek etkileşim istekleriyle sonuçlanmasıdır. “

Hemen çıkma oranı nasıl ölçülür?

Hemen çıkma oranları, toplam ziyaret sayısı üzerinden tek sayfalık oturum sayısının yüzdesidir. 

Dolayısıyla, bir sayfaya 100 ziyaret olsaydı ve bunların 90’ı tek sayfalık oturumlarsa, o sayfanın hemen çıkma oranı şöyle olurdu:90 tek sayfalık ziyaret ÷ 100 toplam ziyaret = 0,9 veya % 90 hemen çıkma oranı

Hemen çıkma oranı etkili bir ölçü mü?

Hemen çıkma oranının etkili bir trafik ölçütü olup olmadığı konusunda pek çok tartışma var. Aslında hemen çıkma oranının amacı, site katılımını izlemektir. Ancak hemen çıkma oranı, bilgi sitelerine yönelik istem dışı bir önyargıyla birlikte gelir. 

“Sıfır tıklama ile Google aramaları” çağında, insanların sorguları aradığı ve anında yanıtlar istediği algısı var. Hemen çıkma oranının tanımını arayan biri bu sayfaya gelebilir, tatmin edici bir cevap bulabilir ve geri kalanını okumadan ayrılabilir. Bu, sayfamı “kötü” yapar mı yoksa gereksinimi yerine getirdim mi sorusu burada havada kalmaktadır? Hemen çıkma oranı size bunu net olarak söyleyemez.

Bu nedenle, tek bir ölçüm olarak hemen çıkma oranı, oturum başına sayfa sayısı ve oturum süresi gibi ilgili metriklerin parçası olmakla karşılaştırıldığında, özellikle de 30 dakika boyunca hiçbir etkinlik olmayan tek oturumluk bir ziyaret olarak sayılırsa, o kadar etkili değildir. 

Sektöre göre ortalama hemen çıkma oranı

“iyi” bir hemen çıkma oranı tanımlamak için, her site farklı olduğundan farklı sektörlerdeki ortalamalara bakmamız gerekiyor. Bir yemek pişirme malzemeleri şirketinin sahibi olarak, farklı amaçlara hizmet ettikleri için kendinizi bir haber sitesiyle karşılaştıramazsınız.

Bir siteyi sektördeki başka bir siteyle karşılaştırarak, hemen çıkma oranını daha verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz.Tüm tatmin edici hemen çıkma oranları için genel bir aralık% 30-% 70 arasındadır.

Bununla birlikte, zorluklardan biri, bu alanda yapılan çalışmaların güvenilirliğini değerlendirmek için bir dizi kriter bulmaktır. Çalışmalar genellikle cihaz türü, kanal veya web sitesi türü gibi farklı faktörleri içermekte ve karşılaştırma yaparken zorluklar yaratmaktadır. Hemen çıkma oranlarının aralığını anlamanıza yardımcı olmak için aşağıda iki karşılaştırma çalışması daha sunacağım, böylece kendinizinkini onlarla karşılaştırabilirsiniz.

Not: Uygulanıp uygulanmadıklarını gösterebilecek ek istatistikler olmadığı için bunları katı kurallar olarak ele almayın.

CustomMediaLabs

 • E-ticaret ve perakende web siteleri için% 20 -% 45
 • B2B web siteleri için% 25 -% 55
 • Potansiyel müşteri yaratma web siteleri için% 30 -% 55
 • E-ticaret içeriği olmayan web siteleri için% 35 -% 60
 • Açılış sayfaları için% 60 -% 90
 • Sözlükler, portallar, bloglar ve genel olarak haberler ve etkinlikler etrafında dönen web siteleri için% 65 -% 90

Kissmetrics

 • Hizmet siteleri için% 10-% 30 – self servis veya SSS siteleri
 • MSN, Yahoo Grupları vb. Portallar için% 10-% 30
 • Hedeflenen trafik çeken perakende siteleri için% 20-% 40
 • Müşteri adayı oluşturma için% 30-% 50 – hizmet sunanlar
 • Arama görünürlüğü yüksek olan içerik web siteleri için% 40-% 60
 • “Sepete ekle” gibi tek bir harekete geçirici mesaj içeren basit açılış sayfaları için% 70-% 90

Hemen çıkma oranınız “çok yüksek” olduğunda ne yapmalısınız?

Artık üzerinde çalışabileceğiniz bir ürün yelpazesine sahip olduğunuza göre, kendinizi sektördeki meslektaşlarınız arasında ölçme zamanı. Her zaman iyileştirme için yer vardır, ancak ortadaysanız, hemen çıkma oranını iyileştirmek yüksek bir öncelik değildir. Sorun, üst sınırı çok aştığınızda ortaya çıkar – altta yatan sorunların bir işareti olabilir.

Temel nedeni bulmak için 3 teşhis tekniği şunlardır:

1. Bir ısı haritası çalıştırın

Isı haritası, bir sayfanın en sık ziyaret edilen bölümlerini sıcak/soğuk bir spektrumla göstererek bir sitedeki kullanıcı davranışını gözlemlemenin harika bir yoludur.

 • En çok ziyaret edilen bölümler daha kırmızı veya daha sıcaktır
 • En az ziyaret edilen bölümler daha mavi veya daha soğuktur

Bir ısı haritası çalıştırarak, sayfanın hangi bölümlerinin en çok dikkat çektiğini görmek ve sayfanızın sahip olabileceği olası temel sorunları belirlemek için sıcak/soğuk spektrumu kullanabilirsiniz.

2. Bölünmüş testi deneyin

A/B testi, popüler bir test türüdür. Kitlenizle neyin işe yarayıp neyin yaramadığını belirlemenize yardımcı olur. Hemen çıkma oranınızı düşürmenize ve dönüşüm oranlarınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Buradaki temel fikir, bir sayfanın iki sürümünü biraz farklı varyasyonlarla yayınlamanız ve seçtiğiniz metriklerdeki (bu durumda hemen çıkma oranı) farklılıkları analiz etmenizdir. Bu test size hemen çıkma oranınızı etkileyen eksikliğin ne olabileceğini gösterebilir.

3. Sayfa hızını artırın

Birçok kişi yüklenmesi çok uzun süren bir sayfayı terk edeceğinden, sitenizi daha hızlı performans için optimize etmelisiniz. Bunu yaparak, ziyaretçileri sitenizde tutma olasılığınız artar – dönüşümleri artırır ve hemen çıkma oranlarını düşürürsünüz.Sayfa hızınızı artırmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır ve en iyi yollardan bazıları yeniden yönlendirmeleri azaltmayı, sıkıştırmayı etkinleştirmeyi, sunucunuzun yanıt süresini iyileştirmeyi ve sahip olabileceğiniz görüntüleri optimize etmeyi içerir.

Sonuç

Hemen çıkma oranı, izleyici katılımı gibi faktörler hakkında fikir edinmek amacıyla, kullanıcı davranışını analiz etmek için kullanılan bir ölçüdür. Elbette, hemen çıkma oranı söz konusu olduğunda düşünülmesi gereken çok şey var. Hangi faktörlerin onu etkileyebileceğini bilmek, hedeflerinize ulaşmanıza ve işinizle ilgili daha anlamlı bilgiler sağlamanıza yardımcı olabilir.