Vlanderon ile ihtiyacınız olan her şeye tek bir yerde sahip olacaksınız. 

Instagram Ads Kılavuzu

Paylaş

Instagram, iki milyarı aşan aylık aktif kullanıcı sayısı ile dünya üzerindeki en popüler sosyal medya uygulamasıdır. Günden güne popülaritesine popülarite katan Instagram, aktif kullanıcı sayıları sayesinde reklam ve pazarlama aracı olarak kullanılmakta ve satış stratejilerini dönüştürmektedir. İşletmeler, bu potansiyelin farkında olarak hedef kitlelerine ulaşmak amacıyla Instagram’ın tüm özelliklerini kullanmaktadır. İlgi çekici içeriklerin oluşturulmasını mümkün kılan özellikleri ile Instagram Ads, kullanılabilecek en etkili reklam stratejilerinin başında gelmektedir.  

Instagram Ads

Bu kılavuz, Instagram Ads eklentilerinin önemini ve nasıl doğru bir şekilde reklam verilebileceği ile ilgili tüm bilgileri ayrıntılarıyla içermektedir.

Başlangıç Kılavuzu: Instagram Ads Nedir?

Instagram Ads, görsel içerikler aracılığıyla potansiyel müşterilerin ilgisini çekebilmek için hazırlanan reklamlardır.İşletmeler, daha fazla kişiye ulaşarak hedef kitlelerini genişletmek ve doğru zamanda doğru reklamları vererek satışlarını arttırmak amacıyla Instagram Ads özelliğini kullanmaktadır.

Instagram reklamları, işletmelerin bütçelerini yönlendirebilecekleri en doğru stratejilerdendir. Instagram kullanıcılarına özel olarak hazırlanan reklamlarla her tıklama için yapılan ödemeler sonucunda, marka bilinirliği ve potansiyel müşteri trafiğinin artması amaçlanmaktadır. Üstelik Instagram reklamları; gönderilere ek olarak, Keşfet, Hikaye, Reels ve daha birçok özellik aracılığıyla uygulama genelinde görünmektedir. Bağlantılar ile yönlendirme yapılabileceği gibi ürün özellikleri de kolayca görüntülenebilmektedir.

Sonucunda Instagram Ads, işletmelerin kolaylıkla reklam verebildikleri ve görsel içerikler aracılığıyla ilgi çekici ve yaratıcı reklamları potansiyel müşterilerine ulaştırabildikleri bir uygulama eklentisidir. Instagram tarafından “sponsorlu” olarak etiketlenmeleri ile de normal gönderilerden farklı olduklarının anlaşılmasına yardımcı olunmaktadır.

Instagram Ads Neden Önemlidir?

Alışveriş alışkanlıkları söz konusu olduğunda hakim davranışın e-ticaret sitelerine yöneldiğini söylemek doğru olacaktır. Özellikle pandemi dönemi ile birlikte artan sosyal medya kullanımı ve aktif kullanıcı sayıları, müşterilerin alışveriş için Instagram gibi uygulamaları kullanmasına neden olmuştur. 2021 yılı içerisinde 2 milyarı aşan aylık kullanıcı sayıları ile Instagram e-ticaret sektöründe ön plana çıkmıştır. 

Instagram reklam verileri incelendiğinde, kullanıcıların %60’ının Instagram ile yeni ürünler keşfettiği ve 200 milyondan fazla kullanıcının günde en az bir kez işletme profillerini ziyaret ettikleri görülmektedir. Son yıllarda Instagram’da geçirilen zamanın %80 gibi ciddi bir oranda artış yaşadığını söylemek de faydalı olacaktır. 

Dahası, Instagram’ın kullanıcı çeşitliliği her kategoriden ürünün reklamının yapılabilmesini de mümkün kılmıştır. Makyaj malzemelerinden gıda ürünlerine kadar akla gelebilecek her ürünün Instagram Ads eklentisi sayesinde reklamı yapılabilmektedir. Yalnızca satış yapmak için değil, tıklama başına kazanç elde edilebildiği için de Instagram üzerinden reklam yayınlamak gittikçe popülerleşen bir satış stratejisi haline gelmiştir.

Instagram reklamları, hedef kitlenin beklentilerini karşılamak ve ilgilerini çekebilecek içerikleri oluşturmak açısından da oldukça değerlidir. Çünkü Instagram, kullanıcı sayıları arttıkça uygulama içerisine yeni özellikler dahil etmektedir. Bu sayede; yaş, cinsiyet, konum, satın alma davranışı fark etmeksizin her kitleye uygun içerik üretmek mümkün hale gelmiştir. 

Örneğin, Instagram’ın Hikaye özelliğini kullanan veya Keşfet özelliğini tercih eden farklı kullanıcılara özel olarak reklamlar oluşturulup yayınlanabilmektedir.

Hangi Hesaplar Reklam Yayınlayabilir?

Instagram’da reklam oluşturmak ve yayınlamak için hesabın İşletme hesabı olması zorunludur. Profesyonel bir hesaba geçiş yapılmadığı sürece Instagram Ads özelliğini kullanmak mümkün olmayacaktır. Instagram işletme hesabı oluşturmak için takip etmeniz gereken adımlar:

 • Instagram uygulamasına giriş yaparak profilinizin sağ üst köşesinden “Seçenekler” simgesine tıklayın.
Instagram Ads
 • Burada karşınıza çıkan seçeneklerden “Ayarlar→ Hesap→ Profesyonel Hesaba Geçiş Yap” adımlarını takip edin.
Instagram Ads
 • Karşınıza çıkan kategoriler içerisinden “İşletme” seçeneğine veya sizi en iyi tanımlayan kategoriye tıklayın.
 • Bu adım sonunda profesyonel bir hesaba geçiş yapmış olacaksınız ve reklam verme özelliği aktif hale gelecek. Profesyonel hesaba geçişinizle birlikte hesabınızın herkese açık olacağını ve otomatik olarak takip isteklerinin onaylanacağını bilmenizde de fayda vardır.

Instagram’da Reklam Vermenin Maliyeti Ne Kadardır?

Instagram reklam maliyetleri için net bir fiyat söylemek mümkün değildir. Çünkü reklam ücretlerini belirleyen birkaç önemli husus vardır;

 • Reklam Oluşturma Amacı,
 • Reklamın Türü,
 • Bütçe,
 • Reklamın Kalitesi,
 • İçerik Tasarımı,
 • Rekabet Gücüne göre fiyatlar belirlenmektedir.

Instagram Ads, açık arttırma mantığı ile çalışmaktadır. Reklam verilecek sektörde ne kadar fazla reklam içeriği üretildiği açık arttırma türünün temel özelliğidir. Daha az reklam verenin olduğu sektörlerde Instagram, düşük ücretler ile reklam verilmesini sağlamaktadır.

Instagram’ın reklam özelliğinin, diğer sosyal medya uygulamalarından daha maliyetli olduğunu söylemekte fayda vardır. Bunun nedeni aktif kullanıcı sayısı ve reklam verme özelliklerinin skalasının oldukça geniş olmasıdır. Fakat reklam için günlük bütçeniz 100TL ise Instagram’ın bunun üzerinde bir fiyat belirlemeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Instagram Reklamlarının Amacı Nedir?

Instagram’da reklam oluşturan ve yayınlayan hesapların her birinin farklı stratejileri vardır. Instagram Ads özelliğini kullanmak için işletmelerin ilk olarak hangi amaçla reklam oluşturmak istediklerine karar vermeleri gerekmektedir. Bu seçimin ardından amaçları doğrultusunda strateji geliştirmeleri ve hedef kitlelerinin ilgisini çekebilecek reklam içeriklerini oluşturmaları gerekmektedir.

Reklam verme amaçlarından bazıları oldukça kolaydır ve reklam oluşturma aşamasında seçilerek de tamamlanabilir. Fakat diğerleri için aynı şeyi söylemek doğru olmayacaktır. Geriye kalan hedeflerin her birini yayınlamadan önce birkaç adımda aktif hale getirmeniz veya uzun vadede sonuç elde edebilmeniz mümkün olacaktır. 

Instagram Ads özelliğinin kullanılmasına neden olan reklam verme amaçlarını sıralayalım: 

 • Marka Bilinirliği
 • Ziyaretçi Trafiği
 • Erişim
 • Uygulama Yüklemeleri
 • Etkileşim
 • Potansiyel Müşteri Oluşturma
 • Video Görüntüleme
 • Dönüşümler

Marka Bilinirliği

Profesyonel Instagram kullanıcıları bu hedef ile marka bilinirliklerini artırırlar. Instagram, marka bilinirliğini hedef olarak seçen profillerin reklamlarını, hedef kitleden olma ihtimali yüksek olan kişilere göstermektedir. Marka bilinirliği hedefi; fotoğraf, video, Reels veya Hikaye gibi birçok özellik ile birlikte kullanılabilir.

Ziyaretçi Trafiği

Ziyaretçi trafiği hedef olarak belirlendiğinde markanın Instagram hesabına, web sitesine veya mobil uygulamasına gelen ziyaretçi trafiği arttırılır. Bu hedef, Instagram’ın her özelliği için kullanılabilir. Instagram reklam oluşturma aşamasında ziyaretçi trafiğini tercih ettiğinizde, şu adımlardan birini seçerek ziyaretçi trafiğinizi nereye çekmek istediğinizi belirleyebilir ve hedef URL’nizi girebilirsiniz:

 • Uygulama (Mobil veya Masaüstü Uygulama)
 • Web Sitesi veya Messenger

Erişim

Profesyonel Instagram kullanıcıları için reklamlarının görüntülenme oranları önemlidir. Erişim hedefi ile reklam oluşturulduğu takdirde hedef kitle içerisinde yer almasa dahi kullanıcılara reklamlar gösterilmektedir. Bu sayede ziyaretçi trafiğinin ve potansiyel müşteri sayısının artması mümkün olmaktadır. Erişim, özellikle Instagram Hikaye özelliği için kullanılmakta ve Facebook sayfası ile ilişkilendirildiği sürece etkinleştirilebilmektedir. 

Uygulama Yüklemeleri

Uygulama yüklemeleri, markaların uygulamalarının indirilebilmesi için mağazaya yönlendirme yapmaktadır. Herhangi bir reklam türü ile kullanılabilecek bu özellik sayesinde doğrudan uygulama indirme linkine erişim sağlanabilir.

Etkileşim

Bu hedef sayesinde, gönderi ve işletme sayfalarının daha fazla kişiye ulaşması sağlanır. Böylece takipçilerin işletmeler ile etkileşimde bulunma ihtimali artar ve markaya dair olumlu görüşlerinin oluşmasının önü açılır. Etkileşim özelliği; beğeni, yorum, paylaşım ve kaydetme gibi Instagram eklentileri aracılığıyla geliştirilmektedir. 

Potansiyel Müşteri Oluşturma

Potansiyel müşteri oluşturma hedefi ile potansiyel müşterilerin bilgilerini toplama amacına yönelik reklamlar oluşturulmaktadır. Özellikle e-mail bilgilerine erişilen kullanıcılara kolaylıkla kampanyalar iletilebilmekte ve pazarlama stratejileri geliştirilebilmektedir. 

Video Görüntüleme

Video görüntüleme, oldukça kolay bir şekilde videoların tanıtılmasını sağlayan reklam hedefidir. Markaların tanınırlığının artması için kamera arkası görüntüleri veya müşterilerin hikayeleri gibi video içerikleri oluşturulmaktadır.

Dönüşümler

Dönüşümler hedefi, özellikle e-ticaret sitelerinin kullanması gereken reklam hedeflerindendir. Bu özellik ile kullanıcıların web sitesi veya uygulama içerisinde işlem yapmaları mümkün olmaktadır. Dönüşümler ile satın alma işlemleri tamamlanabilir ve ödeme bilgileri eklenebilir.

Dönüşümler hedefi sayesinde reklamlar test edilir ve reklam kampanyasının başarısı ölçülür. Dönüşümlerin izlenerek ölçülmesi için ise Facebook pikseli veya uygulama etkinliği aktif hale getirilmelidir. 

Instagram Reklam Türleri

Instagram’da reklam oluşturmak için hedef kitleye ve reklamın amacına uygun olarak reklam türü seçimi yapılması gerekir. Instagram reklam türleri kısaca şu şekilde listelenebilir:

 • Fotoğraf Reklamları
 • Video Reklamları
 • Hikaye Reklamları
 • Reels Reklamları
 • Carousel Reklamları
 • Instagram Mağaza Reklamları

Fotoğraf Reklamları

Fotoğraf reklamları, profesyonel hesapların tek bir görsel ile amaçlarına ve hedef kitlelerine uygun olarak reklam oluşturabilmeleri için kullanılır. Dikey veya yatay biçimde hazırlanabilirler. Oldukça basit görünümlü fotoğraf reklamları ile kullanıcıları ürün sayfasına yönlendirmek mümkün olmaktadır.Fotoğraf reklamları, tek bir görsel ile mesajlarını ulaştırabilmeleri ve ilgi çekebilmeleri gerekir. Bunun için fotoğrafların yüksek kalite olmasına, kampanyayı iyi bir şekilde yansıtmasına veya tercihen metin içermesine dikkat edilmelidir.         

Instagram Ads

Kaynak: Instagram (@lgturkiye)

Video Reklamları

Fotoğraf reklamlarına benzer olarak video reklamları, tek bir video ile ürün ve hizmetleri tanıtmak amacıyla kullanılır. İlgi çekici tasarımlar veya yüksek kaliteli çekimler ile oluşturulması gereken video reklamları, özellikle ürün tanıtımları için oldukça kullanışlıdır.

Video reklamları 60 saniye ile sınırlıdır. Fakat bu, Instagram gibi her saniye yeni bir içeriğin üretildiği platformlar için oldukça uzun bir süredir. Bu nedenle kullanıcıların ilgisini çekecek ve videonun tamamını izlemelerini sağlayacak kısa ama etkili video reklamları oluşturmak gereklidir. 

Bağlantılar ile yönlendirme yapmanın mümkün olduğu video reklamlarında, “Daha Fazla Bilgi Al” gibi butonlar ile ürüne veya markanın kendi sayfasına da kullanıcıların direkt olarak yönlendirmesi yapılabilmektedir.

Hikaye Reklamları

Instagram Hikaye reklamları, gün içerisinde en fazla kullanıcıya ulaşabilen reklam türüdür. Çünkü Instagram’ın Hikaye özelliği oldukça başarılı bir reklam stratejisine sahiptir ve aynı zamanda en sık kullanılan parçasıdır. 

Kullanıcıların Hikaye’ler arasında gezinirken karşılaştıkları sponsorlu içeriklere etkileşim verme oranları oldukça yüksektir. Bu içerikler, fotoğraf veya video şeklinde hazırlanabilen ve oldukça ilgi çekici eklentilere sahip olabilen bir özelliğin esas parçasıdır. Zira yalnızca fotoğraf veya video gibi klasik eklentiler yerine şu özellikler de hikaye reklamlarına dahil edilebilmektedir:

 • Metin
 • Filtre
 • GIF
 • Link
 • Çıkartma

Bu eklentiler, profesyonel olmayan Instagram hesapları tarafından da kullanılabildikleri için genellikle reklam olduğu dahi anlaşılmayan hikaye reklamları, en fazla etkileşime sahip içeriklerin başında gelmektedir. 

Instagram Ads

Kaynak: Instagram (@yemeksepeti)

Reels Reklamları

Instagram Reels özelliğini aktif hale getirdikten kısa bir süre sonra, Reels ile reklam vermenin de mümkün olduğu eklentileri uygulamaya dahil etmiştir. Uygulama içerisinde aynı Keşfet gibi ayrı bir bölüme sahip olan Reels ile reklamların hedef kitleye ve aynı zamanda potansiyel müşterilere ulaştırılması mümkün olmaktadır.

Reels reklamları, video içeriklere benzer olarak 60 saniye ile sınırlı ve ilgi çekici olması için iyi kurgulanması gereken reklamlardır. Hem görüntüler yüksek kalitede olmalı hem de ses ve müzik ile potansiyel müşterilerin dikkatini çekmeli, beğenisini kazanmalıdır.  

Instagram Ads

Kaynak: Instagram (@sosyopix)

Carousel Reklamlar

Carousel reklamlar, kullanıcıların içerikleri hızla kaydırarak inceleyebildikleri bir reklam türüdür. Fotoğraf veya video içerikler üretilerek 2 veya 10 adet olacak şekilde bu özellik kullanılabilir. İşletmeler, dönen reklamlar ile ürün çeşitliliklerini vurgularken ürünlerinin birçoğunu bu şekilde sunabilir. İster koleksiyon ister de farklı kategorilerden ürün yerleştirmeleri yapılabilir. 

Carousel reklamlar, yönlendirme butonları sayesinde müşterilerin markalara ulaşmasını da kolaylaştırır. “Şimdi Alışveriş Yap” vb. yönlendirmeler sayesinde kullanıcı harekete geçirilir ve oldukça verimli bir satış süreci gerçekleştirilmiş olur.  

Instagram Ads
Instagram Ads

Kaynak: Instagram (@sephoraturkiye)

Instagram Mağaza Reklamları

Instagram, aktif kullanıcı sayıları ve uygulama içerisinde pazarlama süreçlerindeki gelişimler nedeniyle e-ticaret sektörüne de giriş yapmıştır. Mağaza özelliği ile Instagram üzerinden kolaylıkla alışveriş yapılabilmesini mümkün hale getirmiştir. Instagram mağaza reklamları ile hiçbir uygulamaya gerek kalmaksızın sponsorlu markaların ürünlerini görüntülemek, markanın web sitesine ulaşmak ve satın almak mümkün olmaktadır. 

Mağaza reklamları sayesinde sponsorlu içerikleri görüntüleyen kullanıcılar şu eklentiler ile karşılaşacaktır;

 • Hızla İlerletebilecekleri Ürün Görselleri
 • Ürünün Fiyat Bilgisi
 • Markanın Instagram Mağazası
 • Markanın Web Sitesi
 • Instagram Mağazası İçerisindeki Diğer Ürünlerin Görselleri ve Fiyat Bilgisi

Instagram’da Reklam Verme Stratejileri

Instagram’da reklam vermeye başlamadan önce belirli özelliklerin iyice anlaşılması ve Instagram Ads eklentileri hakkında detaylı bir şekilde bilgil alınması gerekir. Sponsorlu içerik oluşturmak için Instagram’a ödeme yapan profesyonel hesap sahiplerinin, bu adımı atlamadan reklam verme stratejilerini iyice kavraması gerekir.

Instagram’ın görsel içerik odaklı bir uygulama olduğu göz önünde bulundurularak reklam stratejileri geliştirilmeli ve başarılı olabilmek adına yapılan çalışmaların sonucunda reklamlar oluşturulmalıdır. Nihayetinde Instagram reklamları sayesinde reklam verme amaçlarının her birine ulaşılabildiği rahatlıkla söylenebilir. 

Instagram reklam verme stratejileri şu şekilde açıklanabilir:

 • Reklam türü seçimi
 • Reklam metni oluşturma
 • Hashtag kullanımı
 • Reklam içeriklerini kişiselleştirme
 • Performans ölçümü ve optimizasyon
 • Etkileşim
 • Tutarlılık
 • Uygulamayı aktif olarak kullanma

Reklam Türü Seçimi

Instagram reklam verme stratejilerinden en önemlisi reklam türü seçimidir. Instagram, reklam konusunda oldukça geniş yelpazesi olan bir uygulamadır ve başarıya ulaşmak için öncelikle reklamın türüne karar verebilmek gerekir.

Reklam türü seçimi, ön çalışma ve marka analizinin ardından tamamlanmalıdır. Aksi halde istenilen aşamaya gelmek için sponsorlu içeriklere gereğinden fazla para vermek gerekeceği gibi mevcut kitleyi ve potansiyel müşterileri kaybetme riski de ortaya çıkabilir. 

Reklam içeriklerinizi oluşturacağınız Instagram özelliklerini seçme aşamasında aşağıdaki üç çalışmayı dikkatle tamamlamanız gerekmektedir.

Hedef Kitle Analizi Yapın

Reklam türünü seçerken kitle analizi yapılması, başvurulması gereken ilk çalışmalardandır. Mevcut kitlesini iyi tanımayan işletmelerin başarılı olamayacağı açıktır. Çünkü kitle analizi yapılmadığında hem takipçi kaybı yaşanabilmekte hem de yeni müşterileri çekmek gittikçe zorlaşmaktadır. Bu nedenle hedef kitle analizi yapılarak etkileşime geçilmesi ve onlar ile bağlantı kurulması oldukça önemlidir. 

Hedef kitle analizi yaparken potansiyel müşterileri tanımlayacak olan şu özellikleri detaylı bir şekilde not etmek ve buna uygun reklam türü seçimi yapmak gerekir:

 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Coğrafi Konum
 • Gelir Durumu
 • Alışveriş Alışkanlıkları
 • İlgi Alanları
 • Sosyal Medya Kullanım Oranları
 • En Fazla Etkileşim Verdikleri Instagram İçerikleri

Reklam türü seçiminde yapılacak en iyi çalışma, hedef kitleyi düşünerek sürekli olarak yeni sorular sormak olmalıdır. Neden reklamınız onların ilgisini çeksin? Ürün veya hizmetleriniz gerçekten işlerine yarar mı? Hedef kitlem Instagram’ın hangi özellikleri aracılığıyla bana daha fazla etkileşim yaratır? Reklam oluştururken bu sorulara verdiğiniz cevaplar ve hedef kitle analizleriniz doğrultusunda seçim yapmanız daha doğru bir strateji oluşturmanızı sağlayacaktır.

Hedef kitle analizi için takip etmeniz gereken adımlar:

Instagram, hedef kitle analizi için de bir kolaylık sunmakta ve profesyonel hesapların istatistiklerini her daim paylaşmaktadır. 

 • İşletme hesabınıza giriş yapın. 
Instagram Ads
 • Profiliniz üzerinden “İstatistikler → Hedef Kitle” adımını takip edin. 
Instagram Ads
 • Karşınıza çıkan sayfada takipçilerinizin yaş aralığı ve cinsiyet dağılımlarını görmeniz mümkündür. Bu sayede reklam stratejilerinizi oluşturma aşamasında hedef kitlenize dair fikir edinmiş olacaksınız.

Neden Reklam Vermek İstediğinize Karar Verin

Her Instagram kullanıcısı, farklı amaçlar doğrultusunda reklam verme veya reklam içeriklerini inceleme eğilimindedir. Bu nedenle işletmelerin reklam türü seçmek kadar neden reklam vereceklerine karar vermeleride gerekir. Marka bilinirliği, ziyaretçi trafiği, erişim, video görüntüleme gibi amaçlar ile mi reklam verilmek istendiği yoksa etkileşim veya uygulama yüklemesi gibi nedenler ile mi reklam verildiğine karar verilmelidir.

Neden reklam verileceği sorusu, yalnızca ön çalışma aşamasında cevaplanması gereken bir soru değildir. Zira Instagram uygulaması içerisinde sponsorlu içerik yayınlayabilmek için takip edilmesi gereken adımlardan biri reklam verme amacıdır. Bu nedenle amaç belirlenmeden sonucun elde edilmesi mümkün olmayacaktır.

Bütçenize Uygun Seçenekleri Değerlendirin

Instagram, açık arttırma mantığı ile çalışan ve sektör içerisinde reklam verilme sıklığına göre fiyatı belirlenen bir reklam ücretlendirme stratejisine sahiptir. Bu nedenle reklam türü seçmeden önce bütçe belirlemek ve buna uygun seçenekleri değerlendirmek gerekir. Böylece günlük çok düşük ücretlere dahi reklam verilebilecek stratejilerin geliştirilmesi mümkün olmaktadır.

Reklam Metni Oluşturma

Instagram, görsel içerik odaklı bir sosyal medya platformudur. Fakat reklam verme stratejilerini geliştirirken metinleri akıllıca kullanarak içeriklerin kalitesini arttırmak da doğru bir karar olacaktır. Özellikle “call to action” kullanımı açısından gelişmiş ve belirlenen karakter sayılarını aşmadan, ilgi çekici metinler ile oluşturulan reklam metinleri reklam içeriklerinin zenginleşmesine yardımcı olacaktır.

Hashtag Kullanımı

Hashtag kullanımı, Instagram uygulamasının yapı taşlarındandır ve reklam verme konusunda da son derece etkilidir. Sponsorlu içeriklerde reklamın konusuna uygun olarak anahtar kelime içeren hashtaglar kullanılması görüntülenme oranlarının artmasını sağlayacaktır. Markalı reklamlarda, özel olarak oluşturulmuş ve markanın sloganı haline gelebilecek hashtaglar üretilmesi de son derece etkili bir strateji olacaktır.Hedef kitleye uygun, etkileşime açık, yeterli sayıda kullanılan ve markayı hatırlatan hashtaglar ile ziyaretçi trafiği artacağı gibi markanın tanınırlığı da katlanacaktır. 

Reklam İçeriklerini Kişiselleştirme

Instagram reklamlarını kişiselleştirmek, uygulanabilecek en akıllıca reklam stratejilerindendir. Instagram, ciddi bir platform değildir ve çoğunlukla eğlence odaklı içerikler üretilmektedir. Kişiselleştirme özelliği doğru kullanıldığında kullanıcıların beklentilerine ve gündeme uygun ilgi çekici içerikleri paylaşmak mümkün olacaktır. Reklam metinlerinde olduğu gibi kişiselleştirme yapılarak düzenlenen reklamların hem marka bilinirliğini arttıracağı hem de geri dönüşlerin olumlu olacağı söylenebilir. 

Performans Ölçümü ve Optimizasyon

Reklam oluşturma ve yayınlama aşamasında, performans ölçümü ve optimizasyon düzenli olarak tamamlanması gereken çalışmalardandır. Bu işlemleri, Instagram üzerinden İstatistik bölümü aracılığıyla yapmak mümkündür. Burada işletme hesabının performansı ve hedef kitlesi gibi çeşitli veriler görüntülenebilir. Aynı şekilde Facebook Business Manager kullanılarak da daha detaylı incelemelerde bulunulabilir ve reklamların amacına ne kadar ulaşabildiğinin ölçümleri yapılabilir. 

Etkileşim

Potansiyel müşteriler ve mevcut kitle ile olumlu yönde bir ilişki içerisinde olabilmek için etkileşime geçmek son derece önemlidir. Bu sayede markaya olan bağlılık artarken reklamın amacına uygun olarak başarıya ulaşması da kaçınılmaz olacaktır. Etkileşim, reklama gelen yorumlara yanıt verilerek veya yalnızca gönderinizi beğenen bir kullanıcıya cevap vererek de sağlanabilir. 

Tutarlılık

Markalar, akılda kalıcı olabilmek için belirli bir özellikleri ile ön plana çıkmalıdırlar. Uzun yıllardır sektörde yer alan markalar düşünüldüğünde her birinin bir renk, isim, şarkı veya slogan ile hatırlandığı görülür. Uzun yıllardır sektörde yer alan markalar düşünüldüğünde her birinin bir renk, isim, şarkı veya slogan ile hatırlandığı görülür. Bunun nedeni esasında markaların unutulmaz kılınmasını sağlayan tutarlı özelliklere sahip olmasıdır ki birçoğu yıllar boyu tek bir dikkat çekici özellik ile anılmışlardır.

Instagram reklamları da markalar için buna benzer özellik eklentileri sunar. Tutarlı olabilmek açısından reklamlarda aynı slogana yer vermek, belirli bir renk teması oluşturmak veya aynı filtreleri kullanmak doğru bir strateji olacaktır. Aynı zamanda markanın imajını geliştireceği gibi bir kültür oluşturabilmelerine imkan tanıyacaktır.

Uygulamayı Aktif Olarak Kullanma

Reklam stratejilerinin en etkililerinden biri profesyonel Instagram hesabını güncel tutmaktır. Uygulamayı aktif olarak kullanmak, hedef kitlenin farklı hesaplara kaymamasını sağlarken potansiyel müşterileri çekebilecek etkiler de yaratmaktadır. Düzenli olarak kullanıldığında Instagram uygulaması, reklam içeriklerini ön plana çıkarmaya da meyilli olmaktadır.

Aktiflik, belirli açılardan reklamların güncel tutulması anlamını da taşır. Hızlı tüketim ürünlerinden biri olarak görülebilecek Instagram Ads eklentilerinin de uzun süre etkili olabilmeleri, düzenli olarak güncellenmeleri ve gündeme uygun olabilmeleri ile mümkün olacaktır.

Hedef kitle analizleri açısından da faydalı olan uygulamayı aktif olarak kullanarak, hangi içeriklerin ilgi çektiği yapılan güncellemeler sayesinde gözlemlenebilecektir. Bunun için işletmelerin belirli aralıklarla reklam gönderilerindeki hashtagleri değiştirmesi veya captionları düzenlemesi gerekmektedir.

Instagram’da Reklam Nasıl Verilir?

Instagram’da reklam vermek, profesyonel işletme hesaplarının uygulayabilecekleri en doğru satış ve pazarlama stratejisi olacaktır. Alışveriş alışkanlıklarının e-ticaret kültürüne yönelmesi ile gittikçe gelişen sektöre ayak uydurmak oldukça önemlidir. Instagram, aktif kullanıcı sayıları ile e-ticaret için son derece önemli bir platformdur. Ürün ve hizmet tanıtımı için de uygulama içi eklentileri ile son derece etkili olmaktadır.

Instagram’da reklam vermek, birçok sektörün ve sınırsız ürün kataloğunun yer alabileceği bir platformda hiç ulaşamayacağın müşterilere dahi ulaşabilmek anlamına gelmektedir. Üstelik Instagram Ads eklentilerini kullanmak oldukça kolaydır ve sonuçları da son derece etkilidir. Reklam oluşturmak ve yayınlamak için birçok eklentiyi sunan Instagram, mevcut gönderilere reklam vermeyi de mümkün kılarak işletmeler için kolaylık sağlamaktadır.

Instagram’da reklam vermeye başlamadan önce tamamlanması gereken bazı ön çalışmalar vardır. Bu adımlar atlandığı takdirde reklamın amacına ulaşması veya başarılı olabilmesi mümkün olmayacaktır. Instagram Ads eklentileri için yapılması gereken çalışmalar:

 • Hedef kitleyi belirleyin.
 • Bütçe planlaması yapın.
 • Reklam verme amacınızı tespit edin.
 • İşletmenize ve hedef kitlenize en uygun reklam türünü seçin.
 • Hangi yöntem ile reklam vereceğinize karar verin.

Instagram’da sponsorlu içerik oluşturmak için ön hazırlık aşamasının tamamlanmasının ardından izlenmesi gereken iki farklı yöntem vardır. Hesabınızda mevcut olan bir gönderiye reklam vermek için yalnızca Instagram uygulamasının kullanılması yeterlidir. Fakat özelleştirme çalışmaları veya Ads eklentilerinin tamamına erişim için Facebook Business Manager kullanılması gerekir.

Instagram’da reklam vermek için kullanılabilecek iki yöntem:

 • Instagram Uygulaması Üzerinden Reklam Verme
 • Facebook Business Manager Kullanarak Reklam Verme

Instagram Uygulaması Üzerinden Reklam Verme

Instagram’ın reklam verme özelliğini kullanmaya başlarken tercih edilebilecek en kolay ve doğru yöntem, uygulamanın kendisini kullanarak reklam vermek olacaktır. Instagram, mevcut gönderiler üzerinden reklam verilebilmesini mümkün kılan bir platformdur. Profesyonel Instagram kullanıcıları, yüksek etkileşim alan ve dikkat çeken gönderilerine tek bir tıklama ile reklam verebilir ve öne çıkarabilirler.

Instagram uygulaması üzerinden reklam verme, özellikle takipçi sayılarını ve organik ziyaretçi trafiğini arttırma açısından etkili bir stratejidir. Çünkü Facebook Business Manager, takipçi arttırma hedefi ile reklam verme eklentileri bulunmayan bir yöntemdir. Ama Instagram uygulaması mevcut kitle analizinin yapılmasının ve otomatik hedef kitle seçebilmenin mümkün olduğu bir uygulamadır. 

Instagram Ads eklentileri için bu yöntemi seçtiğinizde, yalnızca yüksek etkileşim aldığı için bir gönderinizi ön plana çıkarmayı düşünmemelisiniz. Her iki yöntemde de ön çalışmalar atlanmadan bir reklam stratejisi oluşturulmalıdır. Instagram’daki potansiyel müşterilerin markalara dair fikirleri, çok çabuk değişmemekte ve ilk izlenim kötü olduğu takdirde bunu düzeltmek zor olmaktadır. Çünkü Instagram her saniye yeni alternatiflerin ve hızlı tüketilebilir içeriklerin oluşturulduğu bir platformdur. 

Instagram Uygulaması Üzerinden Kimler Reklam Verebilir?

Instagram uygulamasını kullanarak reklam vermek isteyen kullanıcıların, belirli şartları sağlıyor olması gerekir.

Sponsorlu içeriklerinizi doğrudan Instagram üzerinden oluşturmaya karar verdiğinizde hesabınızın şu şartlara uyuyor olması gerekir;

 • Instagram uygulaması üzerinden reklam verecek olan hesabın İşletme profili olması gerekir. Mevcut Instagram hesabını İşletme hesabına dönüştürmek oldukça kolaydır. Bunun için yazımız içerisinde yer alan İşletme Hesabı Oluşturma Adımlarını takip edebilirsiniz. Yeni bir İşletme hesabı açmaya karar verdiğinizde ise Instagram’a kayıt olurken “Facebook ile Giriş Yap” seçeneğine tıklayarak hızla kaydınızı tamamlayabilirsiniz.
 • Instagram uygulamasından reklam verebilmek için hesabınızın Facebook hesabınıza bağlı olması ve Facebook Sayfa Yöneticisi olmanız gerekir.
 • Aynı zamanda hesabınızın Facebook Reklamcılık İlkelerine uyumlu olması da aranan bir özelliktir.

Instagram Uygulaması ile Nasıl Reklam Verilir?

Doğrudan Instagram’dan bir reklam oluşturmak için takip etmeniz gereken adımlar:

 • Instagram hesabınıza giriş yapın.
 • Profilinizde yer alan “Reklam Araçları” seçeneğine tıklayın ve “Bir Gönderi Seç” diyerek öne çıkarmak istediğiniz gönderiyi seçin. Bu adımı direkt olarak profilinizde yüksek etkileşim alan gönderileri tespit ederek gönderinin altında yer alan “Tanıt (Promote)” butonunu kullanarak da tamamlayabilirsiniz.
 • Gönderi seçiminin ardından karşınıza Facebook Hesabı Seçin ekranı gelecektir. Dilerseniz “Geç” diyerek bu adımı atlayabilirsiniz. Sonrasında ihtiyaç duyduğunuz takdirde Facebook hesabınızı Instagram’a bağlamanız mümkündür.
 • Reklam hedefinizi belirleyin. Uygulama üzerinden verilen reklamlarda hedef olarak, “Web Sitenizi Ziyaret Edin” veya “İşletmenizi Arayın veya Ziyaret Edin” seçenekleri sunulmaktadır.
 • Hedef Kitle, Bütçe ve Süre gibi detayların ayarlamasını yapın ve reklam hedefinize bağlı olarak değişiklik gösteren “call to action” butonları arasından size en uygun olanı tercih edin.
 • Reklamınız için tüm detayları ayarladıktan sonra “Reklam Oluştur” butonuna tıklayarak tüm aşamaları tamamlayın.

Instagram uygulaması üzerinden reklam verme adımlarını tamamladığınızda Instagram, Reklam İlkelerine uygun olup olmadığınızı analiz etmekte ve yayınlamak istediğiniz reklamı değerlendirmeye almaktadır. Hareket Akışı sayfasından reklamın her aşamasının takibi yapılabilir ve her durumda size bildirim gönderilir. 

Facebook Business Manager Kullanarak Reklam Verme

Facebook Business Manager, Instagram Ads eklentilerini kapsamlı bir şekilde kullanabilmek ve yaratıcı reklam kampanyaları oluşturabilmek için kullanılır. Business Manager ile kişiselleştirilmiş reklamların oluşturulması ve bu sayede markanın tanınırlığının artması sağlanır. 

Instagram reklamlarını, uygulama tarafından sağlanan eklentilerin tümünü kullanarak oluşturmak için Facebook Business Manager kullanmak gerekir. Üstelik bu yöntem tercih edildiğinde reklamın yayına alındığı andan itibaren çeşitli verilere ve raporlamalara da erişim mümkün olmaktadır.

Facebook Business Manager’a Instagram Hesabı Ekleme

Facebook Business Manager ile reklam oluşturmak için Instagram hesabını buraya bağlamak gerekir. Instagram İşletme hesabınızı Business Manager’a eklediğinizde hem reklam oluşturabilecek hem de ortaklar ile iş birliği için kullanabileceksiniz. 

Facebook Business Manager’ınıza Instagram hesabınızı eklemek için:

 • Facebook hesabınıza giriş yapın.
 • Profilinizden “İşletme Ayarları → Hesaplar → Instagram Hesapları→ Ekle” adımlarını takip edin.
 • “Instagram Hesabınızı Bağla” seçeneğine tıklayarak sizden istenen kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi girin.
 • Bu sayede Instagram hesabınız Business Manager ile ilişkilendirilecek ve dilediğiniz gibi reklam oluşturma işlemlerinizi tamamlayabileceksiniz.

Facebook Business Manager İle Nasıl Reklam Verilir?

Facebook Business Manager’a Instagram hesabı bağlanarak reklam hesabı ve sayfaları uygulamaya atanır. Bu sayede reklam oluşturmak mümkün hale gelir. 

Instagram reklamlarını Business Manager ile oluşturmak için takip etmeniz gereken adımlar: 

 • Reklam hedefinizi seçin.
 • Bütçe planınızı ve reklamın yayınlanma süresini ayarlayın.
 • Hedef kitle belirleyin.
 • Reklam yerleştirmelerini seçin.
 • Reklamınızı oluşturun.

Adım 1: Reklam hedefinizi seçin.

Facebook Business Manager üzerinden Reklam Yöneticisi’ne giderek “+Oluştur” butonuna tıklayın. Bu aşamada reklam oluşturma amacının seçilmesi istenir.

Daha önce de bahsettiğimiz üzere reklam verme amaçları kısaca şu şekilde sıralanabilir;

 • Marka Bilinirliği
 • Ziyaretçi Trafiği
 • Erişim
 • Uygulama Yüklemeleri
 • Etkileşim
 • Potansiyel Müşteri Oluşturma
 • Video Görüntüleme
 • Dönüşümler

Reklam verme hedefinizi kampanyanızın amacına uygun olarak seçmeniz son derece önemlidir. Bu, reklamınızın başarıya ulaşması için atılabilecek ilk adımlardandır.

Hedefinizi belirledikten sonra sponsorlu içeriğinizin adını belirlemeniz gerekir. Kampanya adının hem reklam verme amacına uygun olması hem de hedef kitlenin ilgisini çekecek bir ad olmasına dikkat edilmelidir. 

Adım 2: Bütçe planınızı ve reklamın yayınlanma süresini ayarlayın.

Reklam vermek için belirlediğiniz bütçeyi bu adımda seçmeniz istenir. Facebook Business Manager, bütçe planı için iki seçenek sunmaktadır: Günlük ve Ömür Boyu Bütçe. Günlük bütçe her zaman açık olan ve günlük ödeme miktarının belirlendiği seçenektir. Ömür boyu bütçe ise bitiş tarihi net olmayan kampanayalar için kullanılan ve reklam süresi boyunca ödenebilecek maksimum ücretin girildiği seçenektir.

Bütçe planını belirledikten sonra oluşturduğunuz reklamın sürekli mi yoksa günün belirli saatlerinde mi gösterilmesini istediğinize karar vermelisiniz. 

Facebook Business Manager, bu ayarlamaları yaparken aynı sayfa içerisinde Hedef Kitle Tanımı ve Tahmini Günlük Sonuçlar ile beklenen erişim hakkında bilgilendirme yapmaktadır. İstatistiksel görselde okun yeşilin ortasında sabitlenmiş olması reklam kampanyanız için en doğru stratejidir.

Adım 3: Hedef kitle belirleyin.

Facebook Business Manager’da öncesinde kaydedilen hedef kitleniz yer almaktadır. Bu adımda hedef kitle belirlerken ya Kayıtlı Hedef Kitle seçilmeli ya da Yeni Hedef Kitle oluşturulmalıdır. Kendi özel kitlenizi tercih etmeniz reklamınızın iyi performans göstermesi için faydalı olacaktır. Fakat yeni hedef kitle oluşturarak da potansiyel müşterilere ulaşmanız mümkündür.

Adım 4: Reklam yerleştirmelerini seçin.

Reklamınızın yer alacağı alanı seçin. Bu adımda reklamınızın nerelerde görünebileceğini belirlemiş olursunuz. Reklam yerleşmeleri için iki seçenek sunulmaktadır;

1. Otomatik Yerleşim: Bu özellik seçili hale getirildiğinde hedef kitlenin en fazla etkileşim verdikleri ve reklamın en iyi performans göstereceği yerlerde yayına alınması sağlanır.

2. Manuel Yerleşim: Bu özellik seçili hale getirildiğinde reklamın nerede gösterilip gösterilmeyeceğine işletme sahibi karar verebilmektedir. Manuel yerleşim tercih edildiğinde seçmenizi isteneceği özellikler şu şekildedir;

 • Reklamın Hangi Platformlarda Gösterileceği (Facebook, Instagram, Messenger Vs.)
 • Reklamın Nerelerde Yayına Alınacağı (Instagram Akış, Instagram Keşfet, Messenger Gelen Kutusu, Facebook Haber Kaynağı vs.)
 • Reklam Yerleşiminin Hangi Reklam Türü İle Sağlanacağı (Instagram Hikaye, Instagram Reels, Facebook Hikaye Vs.)

Adım 5: Reklamınızı oluşturun.

Son adımda artık reklamlarınızı oluşturabilirsiniz. İşe ilk olarak Facebook ve Instagram hesaplarınızı girerek başlamanız gerekir. Sonrasında reklam biçiminizi tercih etmeniz istenecektir. Seçenekler arasında yer alan reklam biçimleri ise;

 • Tek resim
 • Tek video
 • Karosel ( 2 veya daha fazla resim veya video)
 • Slayt gösterisi

Reklam biçimini de seçmenizin ardından ön hazırlık aşaması ile beraber reklam hazırlama sürecinizin son adımında gelmiş olursunuz. “Reklam Kreatifi” başlığı altında son düzenlemelerinizi de yaparak reklamınızın yayınlanması için Instagram’ın onayına gönderebilirsiniz. Bu aşamada sizden son olarak düzenlemenizin isteneceği özellikler ise şu şekildedir;

 • Seçtiğiniz reklam biçimine uygun olarak resim veya gönderilerinizi seçin. Mevcut gönderileriniz üzerinden reklam verecekseniz bu adımı atlayabilirsiniz.
 • Reklam kopyanızı yani içeriğinizle birlikte gösterilecek olan reklam metnini girin.
 • “Call to action” butonuna yerleştirilecek olan web site linklerinizi veya diğer yönlendirmelerinizi ekleyin.
 • Ödeme yönteminizi seçin.
 • Reklamınızı son olarak dikkatlice inceleyin ve düzenlenmesi gereken bölümler var mı gözden geçirin.
 • “Onayla” butonuna tıklayarak Instagram reklamınızın incelenerek yayına alınmasını onaylayın.

Instagram Reklam Verileri Nasıl Ölçülür?

Instagram’a reklam verdikten sonra düzenli aralıklar ile performans ölçümü yapılması gerekir. Bu sayede reklamın istenilen başarıya ulaşıp ulaşamadığı tespit edilirken düzenlenmesi gereken kısımları da belirlenebilir. Instagram reklam verileri, mevcut reklamların başarısı kadar ileride yayına alınacak reklamların nasıl düzenlenmesi gerektiği konusunda da bilgi verir.

Instagram reklam verileri ile reklamı oluşturduğunuz aşamadaki hedef kitle tercihleri ve yayınlama amacının başarılı olup olmadığı test edilir. Örneğin hedef, marka bilinirliğini arttırmak ise veri ölçümleri sonucunda bu hedefin istenilen düzeye ulaşıp ulaşamadığı görüntülenebilir. Yine benzer şekilde, hedef kitle markaların ürün veya hizmetlerine uygun olmayabilir. Bu durumda elde edilen verilerden yola çıkarak istatistiklerin geliştirilmesi için reklam içeriklerinin güncellenmesi gerekir.

Instagram, aktif kullanılmadığında da olumsuz reklam verileri elde edilmesine neden olur.  Bu nedenle düzenli olarak reklam içeriklerinin teste tabi tutulması ve güncellenmesi gerekir ki gündeme uyum sağlayabilsin. Aksi halde aktif olarak Instagram kullanmayan işletmelerin reklamları önerilmeyeceği gibi kullanıcılar tarafından dikkate de alınmayacaktır.

Reklam Verileri Nereden İncelenebilir?

Instagram reklam verilerini incelemek için Facebook Business Manager kullanılır. Bu uygulama aracılığıyla sponsorlu içeriklerin performansları ölçülebilir ve ihtiyaç duyulan raporlara erişilebilir. Reklam oluştururken de kullanılan Business Manager ile kolaylıkla veriler görüntülendikten sonra direkt olarak reklamlara müdahale de edilebilir. 

Facebook Business Manager ile Instagram’da yayınlanan reklamların verilerini incelemek için şu adımlar takip edilmelidir:

 • Instagram İşletme profilinizin bağlı olduğu Facebook hesabınıza giriş yapın.
 • “Reklam Yöneticisi” seçeneğine tıklayın.
 • Performansını ölçmek istediğiniz sponsorlu içeriğinizin adına tıklayın ve verileri görüntüleyebileceğiniz sayfaya girin.
 • “Grafikleri Gör → Reklam Alanı” adımlarını takip ederek reklamınızın performans değerlerini inceleyin.

Reklam Verilerinin Başarısı Nasıl Ölçülebilir?

Reklam verilerine erişim sağladıktan sonra elde edilen sonuçları doğru bir şekilde okuyarak analiz etmek ve reklam stratejilerini düzenlemek gerekir. Reklam verilerinin raporlandığı sayfada işletme sahiplerine sunulan grafiklerde reklamın oluşturulduğu aşamada belirlenen hedefe göre bir sonuç sayfasıyla karşılaşılmaktadır. Örneğin, gönderi üzerinden veya Reels ile reklam oluşturanların alacakları sonuçlar benzer olmayacaktır. Gönderi reklamları için oluşturulan sonuçlarda; etkileşim oranlarının raporlarına ulaşılırken, Reels içeriklerin sonuçlarında erişim oranları raporlanmaktadır.

Facebook Business Manager ile yapılan reklam veri ölçümü işlemi sayesinde bütçenin doğru kullanılıp kullanılmadığı da görüntülenebilir. Harcanan Tutar ve Sonuç Başına Ücret gibi bütçe yönlendirmesi ve düzenlemesinin yapılmasına yardımcı olan veriler incelenerek gerekli güncellemeler yapılabilir.

Raporlama tablosundan elde edilen sonuçlar ile yapılabilecek işlemlerden bazıları şunlardır:

1. Sponsorlu içerikler arasında hangilerinin en fazla etkileşim aldığı görüntülenebilir.

Reklam içeriklerinizi birden fazla reklam türü aracılığıyla oluşturduysanız reklam verileri sayesinde hangisinin daha fazla etkileşim aldığını görebilirsiniz. Bu sayede fotoğraf, video, Reels veya Hikaye türleri arasından hangilerinin hedef kitlenin ilgisini çektiği belirlenebilmektedir. Bu raporlamalar en fazla beğeni, yorum, paylaşma ve kaydetme alan sponsorlu gönderilerin tespitini de kolaylaştırmaktadır.

2. Takipçilerin özelliklerine uygun olan reklamların belirlenmesine yardımcı olur.

Reklam verileri sayesinde takipçilerin ve potansiyel müşterilerin yaş, cinsiyet, konum veya alışveriş alışkanlıkları gibi temel özellikleri belirlenerek nasıl reklamlar oluşturulması gerektiğinin tespiti yapılır. Mevcut reklam verilerinden hareketle hedef kitleye uygun reklamlar bu raporlamalar sayesinde kolaylıkla oluşturulabilir.

3. İşletme hesabınızdaki takipçilerin hangi saat aralıklarında aktif oldukları belirlenebilir.

Instagram algoritması, gönderilerin takipçilerin önüne düşmesini sağlamak için çeşitli saat kombinasyonlarını kullanmaktadır. Buna göre bir işletme hesabının hangi saatlerde en fazla etkileşim aldığını bilmesi gerekir ki ürün ve hizmetlerini hedef kitlesine ulaştırabilsin. Elde edilen reklam verileri sayesinde kullanıcıların işletme hesabına ne zaman ve ne kadar baktıklarından Instagram’da aktif oldukları saat aralıklarına kadar her bilgi görüntülenebilmektedir.