VR Tasarım

Tasarımcılardan Harika Prototipler.

Teknoloji Haberleri

Tasarımcılardan VR başlıklar için harika prototipler

VR kulaklıklar için yaygın iki tip başa takılma şekli bulunuyor. VR büyüdükçe konforu, kullanım kolaylığı ve toplumda kabul edilebilirliğini artırmaya yönelik uzun bir yol alınması gerektiği aşikar. Endüstriyel tasarım firması Nonobject’in tasarımcıları, VR teknolojisinin daha küçük ve daha hafif hale geldiğinde uygulanabilir olan yeni tasarımların prototiplerini hazırladılar.

Şirket aslında gerçeğe uygunluğunu test etmek için tasarımların çoğunu inşa etti. “Oculus spesifikasyonunu” (muhtemelen Rift’in ağırlık ve boyut gereksinimlerini) karşılayabilecekleri iddia edilse de, bazı tasarımlar bugün sadece VR başlıklardaki olduğundan daha hafif bileşenlerle çalışabilecekmiş gibi görünüyor.

 

İlk tasarıma Kepi deniyor ve bir VR başlığa aşinalık ve rahatlık getirmeyi amaçlıyor. Tasarım aslında bir beyzbol şapkasını ve bir kulaklıklı mikrofon setini birleştiriyor. Bu, tanınabilir ve anlaşılabilir olmanın yanısıra herkes, bir beysbol şapkasının nasıl giyilip bükebileceğini bilmekte bu sebeple daha kolay bir hissiyat yaratmakta.

Bu tasarımda özellikle ilginç olan şey, sürtünme (kulaklığı kafanızın üzerinde tutmak için) ve ağırlık dağılımı yerine daha küçük alanlara düşürmek ve kayışlardan veya alnından daha fazla baskıya neden olmamak için tüm başın yüzey alanını kullanmasıdır. Nonobject’in diğer tasarımları gibi maalesef Kepi, VR başlık setlerini olabildiğince sorunsuz hale getirmek için fazlasıyla gerekli duruyor.

 

Başka bir yaklaşım da adınında ima ettiği gibi işlev gören Split, kulaklıklı mikrofon setini siperin ortasına indirerek bir römorkör ile açıp kapatabilmesidir. Bu tabii ki dahili bileşen tasarımında büyük zorluklar doğuracak, ancak günümüzde birçok kulaklık seti her iki gözün tek bir panel yerine göz başına bir ekran kullandığından, en azından varsayımsal olarak mümkün olmaktadır. Fast Company Design, manyetik bağlantıyı daha şiddetli VR oturumlarının ortasında ayırmamayı garantilemek için bir mandal kullanılabileceğini önermektedir.

 

Bölünmüş tasarımla ilgili özenli bir bölüm, kafanızın üzerinde olmaktan çok, boynunuzda dinlenmeye alabileceğiniz bir tasarıma sahip. Rift ve Vive gibi ilk nesil VR başlık setleri ile, kulaklığı gerçek dünyayla kısa sürede etkileşime girmek için elinize almanız gerekiyorsa ya rahatsız bir şekilde alnınızda tutmalı yada elinizde duruyorsa kullanım için aşağı yukarı tekrar ayarlamanız gerekir. Split’le ilgili olası bir kusur ise, kulaklığı ellerindeki denetleyicilerle bölmek ve yeniden takmak için can sıkıcı olabilir.

 

Şirketin diğer tasarımlarını aşağıda görebilirsiniz.