Sık Sorulan Sorular

Sanal Gerçeklik/360 – 3D – VR Video – Sanal Tur

Sanal Gerçeklik, bilgisayar aracılığıyla 3 boyutlu ortamların yaratıldığı ve bireylerin yaratılan bu ortamda olma hissini yaşadığı dijital bir teknoloji ürünüdür. Bireyler bu ortama dahil olabilmek için bir sanal gerçeklik gözlüğüne ihtiyaç duyarlar. Bu gözlükler sayesinde sanal ortama dahil olabilmektedirler.

Bireyler gözlükler ile sanal ortamı deneyimledikleri anlarda gerçek andan uzaklaşarak, o an için deneyimledikleri yerde olma hissini yaşarlar.

Geniş bir kullanım alanı bulunan Sanal Gerçeklik teknolojisi özellikle eğlence, sağlık, eğitim, emlak, turizm,sanayi gibi sektörlerde sık kullanılmaktadır.

Virtual Tour olarak adlandırılan ve Türkçeye Sanal Tur olarak geçen bu dijital terim; çeşitli kamera veya fotoğraf makinaları ile elde edilen 360 derece panaromik fotoğrafların bilgisayar aracılığı ile izlenebilmesi prensibidir.

Sanal Tur‘u izleyebilmek için HTML veya flash tabanlı yazılımlar gerekmektedir, bu sayede fotoğraflar arası geçiş yapılması ve mekanda gezi oluşturulması mümkün kılınabilmektedir.

Sanal tur için sanal gerçeklik gözlükleri zorunlu değil ancak gerçeklik hissi için kesinlikle tavsiye edilmektedir. Sanal Tur, tüm cihazlar ile uyumludur, mobil, tablet, dizüstü veya masaüstü cihazlarınızda sorunsuzca görüntüleyebilirsiniz.

Kullanım alanları başlıca, sanayi, sağlık, eğitim, eğlence sektörleridir. Genellikle fotoğraflama işlemi bir mekan veya işletmenin tanıtımı için sık kullanılmaktadır. İşletmelerin tanıtımları için yeni bir teknoloji kullanması işletme için herzaman daha verimlidir ve 360 derece sunum imkanı olması sebebi ile işletmeler tanıtımlarında tüketicilere tüm gerçekliği gösterme fırsatı bulabilmektedir.

Sanal Tur‘dan çok daha farklı olan Sanal Video Tur (360 Video), herhangi bir HTML yada flash yazılıma gerek duymadan, doğrudan 360 video oynatıcılarda çalışmaktadır. Akış olarak kullanıcıya daha çok gerçekçilik hissettiren ve kullanıcı açısından seyir keyfi vermesi 360 videoların en büyük avantajlarıdır. Kullanıcılar videonun akışı içerisinde kendilerini orada olma hissine daha çok sarılarak sanal gerçeklik deneyimini çok daha iyi hissederler. bir fotoğraftan daha iyisi herzaman için videodur. Bu prensip 360 fotoğraf ve 360 video içinde geçerlidir.

360 Videoların çekimleri normal çekimlerden çok daha farklı ve kendi alanında çok zorlukları bulunmaktadır. Kamera arkası olmayan bir prodüksiyon hizmeti için en doğru anı yakalamak herşeyden çok daha zor olmaktadır ve ışık dengesi renk ayarlaması gibi birçok faktörde buna eklenmektedir. Tüm bu sorunlar çözülebilsede post prodüksiyon işlemlerinde, stabilizasyon, dikişleme yapma gibi farklı birçok işlemde bulunmaktadır. Ayrıca bilgisayar efektleri eklenmesi durumunda post prodüksiyon hizmeti çok daha uzayabilmektedir. Uzun ve zorlu birçok işlemin ardından tamamlanan 360 video seyir için hazır hale getirilir ve tüm cihazlarda çalışan bir 360 video ortaya çıkartılır.

360 Videolar mobil telefonlarda parmak ile çevirelerek yada telefon hareket ettirilerekte izlenebilmektedir. Ayrıca mobil telefonlar için geliştirilmiş pazarda farklı fiyat alternatifleri bulunan birçok sanal gerçeklik gözlüğü bulunmaktadır. Bu gözlükler ile 360 video izlenimi çok daha etkili olmaktadır. Sanal Gerçeklik platformlarında ise çok daha etkileyici deneyimler elde edilmektedir. Tavsiyemiz bilgisayar destekli bir sanal gerçeklik gözlüğü ile bunu deneyimlemenizdir.

3D 360 Videolar (stereoscopic) daha derinlik hissi veren ve Sanal gerçeklik gözlükleri ile izlenilmesi gereken videolardır. 360 Videolardan farkı derinlik hissi uyandırmasıdır ve her göz için ayrı bir görüş sunması bunun en nitelikli etkenidir.

3D 360 videolarıda diğer 360 video ve fotoğraflama gibi birçok sektör için kullanılabilmektedir. En büyük özelliği gerçeklik deneyimini en üst seviyede yaşayabileceğiniz videolardır.

360 Derece Canlı Yayın, belirli işlemlerin ardından sosyal medya ağlarının sunmuş olduğu veya birçok farklı hizmet sağlayıcısının sunmuş olduğu canlı yayın hizmetini 360 derece yayınlama işlemidir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için öncelikle sosyal medya ağının yada hizmet sağlayıcısının 360 derece video servisini desteklemesi gerekmektedir.

Facebook ve Youtube 360 canlı yayın için en popüler sosyal ağlardır. Ayrıca 360 derece canlı yayını destekleyen birçok hizmet sağlayıcısı bulunmaktadır.

360 Derece Canlı Yayın, en çok etkinlik, gala, spor mücadelesi, toplantı yada konserlerde kullanılmaktadır. Buradaki amaç sosyal medya üzerinden etkileşimde bulunmaktır. Kullanıcılara 360 derece bir görüş sunarak onlara farklı bir deneyim sunmak ve gerçekleşen etkinlikte sanki oradaymışçasına onlara o anı canlı olarak yaşatmaktır.

Sanal Tur ve Sanal Video Tur arasındaki fark aslında 360 fotoğraf ve 360 video arasındaki farktır. Sanal tur 360 fotoğraflar ile üretilirken Sanal Video Tur tam olarak bir prodüksiyon işlemi gerektirmektedir.

Kullanıcılar açısından en büyük fark 360 fotoğraflarda freeze (donmuş) bir görüntüye bakmaktadırlar, 360 videolarda ise bir akış söz konusudur ve kullanıcı anın içinde olduğunu hisseder. Özellikle sanal gerçeklik gözlükleri ile yapılan deneyimlerde aradaki fark çok ciddi olarak hissedilebilmektedir.

Tüm cihazlar 360 videoyu desteklemektedir.

Akıllı Telefon, tablet, dizüstü yada masaüstü bilgisayarlarda izlenebilmektedir. Sanal Gerçeklik gözlüğü bir bilgisayar aracılığı ile en iyi deneyimi sunmaktadır. Ayrıca büyük ekranlarda ve yüksek pixel çözünürlüklü televizyonlarda yine keyifli bir deneyim sunmaktadır.

360 videolar yükselen bir trend olması sebebi ile birçok mobil uygulama geliştirilmiş bulunmakta, ayrıca dünyanın en büyük sosyal medya ağlarıda 360 videoları desteklemektedir. Bunların başında gelen Facebook, Youtube, Vimeo gibi popüler sosyal medya ağlarıdır. 360 Video hizmeti veren birçok platformda bulunmaktadır. Örnek olarak aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz.

Littlestar

Veer TV

InceptionVR

VisualPathy

Elbette izlenebilmektedir. Videonun etkisini bireylerin daha iyi hissedebilmesi için sanal gerçeklik gözlüğü kullanılması kesinlikle tavsiye edilmektedir. Böylece birey, heyecan dolu bir videonun içerisinde kendisini merkezde yer aldığını hissedebilecektir. Ancak bir sanal gerçeklik gözlüğü olmasada videolar tüm cihazlardan izlenebilmektedir.  Telefonu sağa sola, yukarı aşağı şekilde hareket ettirerek ya da dokunmatik parmak hareketi ya da mouse ile  video içerisinde rahatlıkla hareket edilebilir.

Kullanılan kamera veya fotoğraf makinası ile doğrudan orantılıdır. Profesyonel cihazlar ile çekilen fotoğraf yada videonun sıradan kullanımlar için geliştirilmiş kameralar yada fotoğraf makineleri arasında ciddi farklar bulunmaktadır.

Birçok genel kullanım amaçlı üretilmiş 360 kameralar 4K çekim gerçekleştirmektedir ancak sonuç 4K görüntü kalitesini verememektedir. Vlanderon firması olarak tavsiyemiz işletmeniz yada markanızın tanıtımında 360 derece fotoğraflama yada video kullanmak istiyorsanız profesyonel bir kamera ve profesyonel bir hizmet tercih etmenizdir.

Vlanderon firması olarak, biz en az 4K görüntü kalitesinde çalışmakta, işlemleri yüksek performanslı bilgisayarlarda gerçekleştirmekte, özel efektler ile renk ve pixel üzerinde çalışmalar yaparak sonuçlar almaktayız.

Tüm cihazlar ile uyumlu olduğu gibi tüm web tarayıcıları ile de uyumludur.

360 video oynatıcısı yada 360 sanal tur (HTML tabanlı) websitenizde sorunsuz çalışacaktır.

Dünyanın en büyükleri 360 video ve fotoğraf görüntülemeyi desteklemektedir. Bunların en başında Facebook, Youtube, Vimeo, Scope gelmektedir. Ayrıca birçok 360 fotoğraf ve 360 video platformu bulunmaktadır. Mobil uygulama olarakta birçok alternatif platform bulabilirsiniz.

Tanıtımı yada reklamı yapılacak işletmenin, mekanın alanı konusu ve kurgusuna bağlı olarak bu değişebilmektedir. Genel olarak bir video prodüksiyon hizmeti ile hemen hemen aynı süreler içerisinde teslim edilebilmektedir.

Vlanderon Sanat ve Teknoloji Merkezi olarak 1 hafta çekim süresi ve 3 haftalık post prodüksiyon süresi olarak belirlemiş olduğumuz standard bir süre bulunmaktadır. Çekimlerin mekan ve kurgusuna göre bu sürede kısalmalar yada uzamalar yaşanabilmektedir.

Vlanderon Sanat ve Teknoloji Merkezi bünyesinde birçok hizmet sağlamaktadır. Verdiğimiz her hizmet ile ilgili destek sunmaktayız. Reklam, tanıtım, pazarlama alanında sizlere profesyonel destek verebilmekteyiz.

Sanal Gerçeklik/360 – 3D – VR Video – Sanal Tur Hakkında

Daha fazla sorunuz mu var?

İsterseniz telefon numaramızdan bizi arayarak isterseniz iletişim sayfamızdan mesaj göndererek yada doğrudan e-posta yazarak sorunuzu bize iletebilirsiniz.Cevaplamaktan memnuniyet duyarız.
İletişim Sayfasına Git