Teknoloji Haberleri

Micro-LED Ekranla Google Glass Geri Gelebilir

186- 360 Video - 360 derece video - 360 video prodüksiyon - sanal tur - 360 sanal tur - 360 sanal video - sanal gerçeklik- canlı yayın

2013’te büyük heyecan yaratarak çıkış yapan ve sonra ortadan kaybolan Google Glass, son zamanlarda gerçekleşen yenilikler ile girişimcilerin odağına geri dönüyor. Apple’a göre Google, Mart 2016 tarihinde yaptığı başvurusunu, bir patentle arttırılmış gerçeklik gözlüğünü tekrar hayata döndürmek istiyor.

Gözlüğün camı içerisine yerleştirilmiş micro-LED transparan ekranlar ile, kullanıcıya arttırılmış bir gerçeklik sunacak. Google Glass’ın küçük ve harici ekranından farklı olarak, bu cihazın ekranları camının içinde bulunuyor.

Bu teknoloji sayesinde Google Glass’ı hayal kırıklığına çeviren, camın dışında bulunan ve sağ üste bakmanızı gerektiren prizma ortadan kalkabilir. Ayrıca micro-LED ekranların iki camda da bulunması, 3 boyutlu bir AR tecrübesi sunmak için ideal gibi görünüyor. Patenti daha detaylı incelediğimizde, cihazın opak moda geçebildiğini de görüyoruz, bu da gözlüğün VR için de kullanılabileceği ipucunu veriyor.

Apple da yakın geçmişte LuxVue adlı bir micro-LED şirketini satın almıştı. Eğer Apple AR söylentileri de doğruysa, yakın gelecekte Samsung ve LG gibi büyük şirketler de bu rekabete katılabilir.